Burak Cakir, Usta ile Margarita'yı inceledi.
 10 saat önce · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bir yazarın en büyük mutluluğu eserlerinin okuyucuya ulaşmasıdır. Bulgakov, dünya edebiyatının başyapıtları arasında yerini alan "Usta ile Margarita'yı" yayınlanma olasılığı olmadan bütün zorluklara göğüs gererek, pes etmeden yıllarca yazdı. (Kitapta Usta; Pontius hakkında ele aldığı eserin Yazarlar Birliği tarafindan yayınlanmamasıyla yaşadığı duruma itafta bulunmuştur.)

Stalin döneminde yayınlanmayan eser yazar öldükten 26 yıl sonra yayımlandı günümüzde ilgiyle okunmaya devam etmektedir. Karabüyü, çıplak kadınlar, cinayetler, yolsuzluklar, çılgın tiyatro gösterileri, toplumsal sorunlar Bulgakov tarafından dönemin eleştirisi olarak hiciv şeklinde ortaya konmuştur.

Kitabın kurgusu üç ayrı temada ilerler. Birinci tema Şeytan Woland ve çetesinin yaşattığı olaylar, ikinci temada realist bir biçimde ele alınan İsa'nın çarmıha gerilişi ve Vali Pontius Pilate'nin tutumu, üçüncü temada da Vali Pontius hakkında roman yazan "Usta" ve onun aşkı Margarita'dır.
Usta'nın kaderinin Vali Pontius'un elinde olması Ustanın kaderide Yazarlar Birliği ve acemi yazarların elinde olması paralellik gösterir. Her iki toplumda da arkadan vuran insanlar ve ispiyoncular boy göstermektedir. Bunun yaninda Margarita karakteri ile sembolize edilen sevginin kötülüğe galip geleceği savıda ana temalardan biridir. Ayrıca tarih, ahlak, adalet, cesaret ve korkaklık gibi kavramlar kitabın içeriğinde önemli rol oynamaktadır.

Bunun yanında Prof. Woland Stalini simgelemektedir. Kitap Rus yapımı dizi olarak 10 bölümde sahnelenmektedir. Çok başarılı buldum özellikle kedimiz Behamoth hayallerimizdeki gibi sahnelenmiştir. Okuduktan sonra izlemenizi tavsiye ederim.

Mana amri, Uçurtma Avcısı'ı inceledi.
18 Mar 15:08 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

iki çoklcukluk arkadaşı arkadaştan öte anıları ilişkileri bir olay yüzünden çocukça bir korkaklık yüzünden yolları ayrılıyor ama birbirine anımsamadıkları an olmadı.... Güzel

Gizem Özkan, bir alıntı ekledi.
 17 Mar 00:46 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sahi, neden?
"İnsan neden kendi kendinden nefret eder?"

"Korkaklık belki de. Ya da hiç yakanı bırakmayan yanılmak korkusu, başkalarının senden beklediklerini gerçekleştirememek korkusu."

Veronika Ölmek İstiyor, Paulo CoelhoVeronika Ölmek İstiyor, Paulo Coelho
Ulaş Can, bir alıntı ekledi.
16 Mar 20:30 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sevmediğin halde seviyorum diyeceğine, sevdiğin halde seviyorum diyeme daha iyi.
Çünkü korkaklık bir kusur, yalancılık ise suçtur.

Rüya Ağacı, Ulaş Can (Sayfa 201)Rüya Ağacı, Ulaş Can (Sayfa 201)
aegis athena, bir alıntı ekledi.
16 Mar 18:04 · Kitabı okuyor

Orhan Pamuk önsözü:
Binbir Gece Masalları hakkında söylenen çok yaygın iki söz vardır. Birincisi bu kitabı baştan sona şimdiye kadar kimsenin okuyamadığı üzerinedir. İkincisi , Binbir Gece Masalları’nı baştan sona okuyan kişinin öleceği üzerinedir. Ama fazla korkaklık etmeye de gerek yok. Binbir Gece Masalları’nı okusak da okumasak da sonunda biz de öleceğiz.

Binbir Gece Masalları, Alim Şerif Onaran (YKY,cilt:1)Binbir Gece Masalları, Alim Şerif Onaran (YKY,cilt:1)
Mona'nın Lisa'sı, bir alıntı ekledi.
16 Mar 17:36 · Kitabı okuyor

Budalalık ile korkaklık ve kendini beğenmiş küstahlığın ortaya çıkardığı o sözde "insancıllık" mart ayı güneşine maruz kalan kar gibi eriyecektir.Bunun tersi olan "barış" onun mezarı olacaktır.

Kavgam, Adolf Hitler (Sayfa 143)Kavgam, Adolf Hitler (Sayfa 143)
karabirkartal, bir alıntı ekledi.
16 Mar 10:47

... Bu nedenle komutanı bekleyen beş tehlikeli hatası olabilir: Ölümüne savaşırsa düşman tarafından yok edilebilir, korkaklık tutsak olmak demektir, paniğe kapılıp kaçmak aşağılanmak demektir, çok mağrur olur kendine güvenirse sonunda utanç duyacak bir duruma düşebilir, adamlarına fazla düşkün olursa zor durumda kalabilir.
İşte bu beş tehlike komutanın hatasıdır, savaşta felaket demektir. Ordunun bozguna uğraması ve komutanın öldürülmesi bu beş tehlikeli hata nedeniyledir, hesaba katmamak olmaz.

Savaş Sanatı, Sun TzuSavaş Sanatı, Sun Tzu
Yusuf Kaplan, bir alıntı ekledi.
13 Mar 14:00 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Karmaşa düzenden, korkaklık cesaretten, zayıflık güçten doğar.

Savaş Sanatı, Sun Tzu (Sayfa 114 - Anahtar Kitaplar)Savaş Sanatı, Sun Tzu (Sayfa 114 - Anahtar Kitaplar)
DENİZ, bir alıntı ekledi.
11 Mar 10:25 · Kitabı okuyor

"İnsan ilişkilerinde de Aristoteles bir 'altın orta' yı savunur. Korkak da olmamalıyız, budalaca atılgan da; ama cesaret sahibi olmalıyız. Çok az cesaret korkaklık demektir, çok fazla cesaret ise budalaca atılganlık."

Sofie'nin Dünyası, Jostein GaarderSofie'nin Dünyası, Jostein Gaarder

Bir Evlilikten Manzaralar (1973), Ingmar Bergman
Bu hayat tüm yeteneklerimi baskı altında tutuyor.
İnandığımın aksine bu bencil olmamak değil. Bu sadece korkaklık. Kim olduğumu bilmememden kaynaklanıyor. Hiçbir zaman kim olduğumu bilmedim. Sadece başkalarının isteklerine göre yaşadım. Kendi isteklerimi hiç önemsemedim. Hatamız ailelerimizin boyundurluğundan kurtulamamak, kendi koşullarımızla anlamlı şeyler yaratamamak oldu. Her zaman aynı hatayı yaptık, ailelerimiz için yaşadık.