“İlerle.. Belki denize ulaşırsın, belki uçuruma. En azından denedim, korkaklık etmedim, yol aldım dersin. Yıllar alır belki ama. Buna değmez mi?”
Korkaklık şu soruyu sorar;   - Güvenli mi? Menfaatçilik şu soruyu sorar;   - Faydalı mı? Kibir şu soruyu sorar;   - Popüler mi? Ama vicdan şu soruyu sorar;   - Adaletli mi? Martin Luther King
bilirsin korkaklık tahtımdır benim
Sözcüklerin içini doldurmaya cesaretim var neyse ki. Bunca korkaklık içinde bunu yapabildiğime şaşıyorum. Mutluyum galiba. Biraz da hüzünlü. Kucağımda Nar, elimde şiir kitabın, dışarda lodos fırtınası, kulağımda şifreli bir şarkı... Keşke o kadar genç ölmeseydin.
Sayfa 176 - Can Yayınları (Şaire Mektuplar)Kitabı okuyor
Biliyor musun, korkaklık da bulaşıcıdır, yiğitlik de.
iz yayıncılık
-Güc
Kargaşa düzenden doğar, korku cesaretten doğar, zayıflık güçten doğar. Düzen (ya da) düzensizlik sayıdadır [örgütlenmededir]. Cesaret [ya da] korkaklık tavırdadır. Güçlülük [ya da] güçsüzlük görünümdedir. Bu nedenle düşmanı yönlendirmeyi iyi bilenler yaniltıcı bir görüntü verir [ve] düşman buna kesinlikle kanar. Onu küçük avantajlar vererek harekete geçirir [ve] askerleriyle [saldırıya geçmeyi] beklerler. Dolayısıyla iyi savaşanlar duruma bakarlar, kişilere [gelişigüzel] sorumluluk yüklemezler, duruma uygun [yetenekli] adamı seçerler.
Ein Fuhrer/ Yolundayız Atam
İnsanlığın bir gün büyük mücadelelere neden olacağı kuşkusuzdur. Sonunda var olma içgüdüsü galip çıkacaktır. Budalalık, korkaklık ve kendini beğenmişlikten oluşan insanlık bu içgüdü karşısında eriyip gidecektir.
Adolf Hitler
Adolf Hitler
Komutanı bekleyen beş tehlikeli hatası olabilir: Ölümüne savaşırsa düşman tarafından yok edilebilir, korkaklık tutsak olmak demektir, paniğe kapılıp kaçmak aşağılanmak demektir, çok mağrur olur kendine güvenirse sonunda utanç duyacak bir duruma düşebilir, adamlarına fazla düşkün olursa zor durumda kalabilir.
"Bir general hoşlanmayacağı beş tehlikeli hata yapabilir. (1) Umursamazlık, mahvolmanıza neden olur. (2) Korkaklık, esir alınmanızı sağlar. (3) Sinirli yapı, hakaretlerle kolayca tahrik edilebilir. (4) Onurlu yapı, utanca karşı çok duyarlıdır. (5) Askerleri için aşırı derecede endişelenmek, kişiyi kedere ve belaya sürükler. Bunlar bir generalin asla yakasını bırakmayan beş büyük günahtır ve savaşı yönetme becerisini mahveder. "
Sayfa 51 - Panama YayıncılıkKitabı okuyor
Bazıları, geleceğe olan inançlarını kaybetmedikleri için sabrederler. Bazıları cesaret edemediklerinden. Korkaklık hiç kuşkusuz hor görülesi bir şey, ama gene de yaşamın düzenine dahil. Tıpkı boyun eğmek gibi, o da hayatta kalmanın bir aracı.
Sayfa 151 - Yapı Kredi YayınlarıKitabı okudu
250 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.