şiir 9.28
Haydi salla mendilini uzak mevsimlere göçüyorum
Öyle kolay sanma gitmeler
Hallaç gibi doğranıyor dillerim
Kızgın çöllerde kamçılanıyor bedenim
Seni sevmeyi ağır ödüyorum;
Çocuklarca recm ediliyor yüreğim
Kapatıyorsun pencerelerimi bir bir
Mil çekiyorsun gözlerime
Kirpiklerimde asılı resminle
Hayal ediyorum ;  Galata Kulesi'nde
Zorla yapışıyorum ellerine
Belki de Kız Kulesi'nde bir yılan zehirliyor bizi
Dudaklarımda dönülmez çaresizliğin ismi
Mırıldanıyorum kara kazanlara bu sihri:
Aşk diye.

@Pesa, Alemdağ'da Var Bir Yılan'ı inceledi.
10 saat önce · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · Puan vermedi

Merhaba sevgili okurlar. Öncelikle, uzun zamandır okumayı düşündüğüm Alemdağ'da Var Bir Yılan kitabını okumama vesile olan https://beta.1000kitap.com/gingerbread ve https://beta.1000kitap.com/AkakiAkakiyevic a teşekkür ederek yazıma başlamak istiyorum.

İlk önce size kitabı nasıl elde ettiğimi yazayım. Bir gün sitede dolaşırken bir kitap hediyesi çekilişi gördüm. Sevgili https://beta.1000kitap.com/Aczbirisi "Alemdağ'da Var Bir Yılan" kitabını hediye ediyordu. Normalde pek katılmam bu tür etkinliklere ama Sait Faik'in bu kitabını okumak istiyordum. Neden olmasın, dedim ve katıldım. Kitap bana çıktı. Çok mutlu oldum. Kendisine tekrar teşekkür ederim.

Kitabı çok istiyordum, çünkü; Sait Faik deyince aklıma ortaokul yıllarım geliyor. Türkçe öğretmenim, bize okuma alışkanlığı kazandırmak için Sait Faik'i anlatmıştı. Bilirsiniz. Hani şu malum hikaye: Sait Faik'in Seçme Hikayeler kitabındaki, "Haritada Bir Nokta" adlı hikayesinde geçer. Hikayenin sonunda şöyle yazar: "Söz vermiştim kendi kendime. Yazı bile yazmayacaktım. Yazı yazmak da bir hırstan başka ne idi? Burada namuslu insanlar arasında sakin ölümü bekleyecektim. Hırs, hiddet neme gerekti? Yapamadım. Koştum tütüncüye, kalem kağıt aldım. Oturdum. Adanın tenha yollarında gezerken canım sıkılırsa küçük değnekler yontmak için cebimde taşıdığım çakımı çıkardım. Kalemi yonttum. Yonttuktan sonra tuttum öptüm. Yazmasam deli olacaktım."

Öğretmenim bu hikayeyi anlattığında içim yazmak ve okumak aşkıyla dolup taşmıştı. (Yalnız, öğretmenim de öyle tutkulu, öyle yaşayarak anlatırdı ki; sanırsınız Sait Faik mezarından kalkmış gelmiş kendini anlatıyor. Kendisi bana şiiri de sevdirmiştir. Ahmed Arif'i, Cahit Sıtkı'yı, Orhan Veli'yi, Atilla İlhan'ı ve daha nicelerini onun sayesinde tanıdım ve sevdim. Her ders mutlaka bir şiir okuyarak başlardı derse. Türkçe derslerini iple çekerdim. Edebiyata olan merakım buradan gelir.)

Bu hevesle ben de yazayım dedim. Bir şeyler karalamaya başlamıştım. İlk yazdığımda, sanki şaheser yazmışım gibi mutlu olmuştum. Bir ay sonra yazdıklarımı tekrar okuyunca "Bunları mı yazmışım?" deyip, yırtıp, çöpe atmıştım. Şimdi elimde hiçbir şey yok. Yazmayı da bıraktım. İleride belki tekrar denerim.

Kitaba döneyim. Alemdağ'da Var Bir Yılan, hepsi birbirinden güzel 17 hikayeden oluşuyor. Ben en çok; "Yalnızlığın Yarattığı İnsan", "Dülger Balığının Ölümü", "Kafa ve Şişe" ve "Yılan Uykusu" hikayelerini beğendim. Sait Faik yine; denizi, maviyi, balıkları, ağaçları, yeşili, bulutu, yalnızlığı ve sevgiyi kendine has üslubuyla yazmış. Günlük hayatımızda sadece bakıp geçtiğimiz, önem vermediğimiz ayrıntıları görmüş, görmemizi sağlamış, anlatmış. Tadına doyamadım.

Herkesin kitaplığında olması gereken bir kitap. "Yazmasam deli olacaktım." diyen yazarın kitabı. İyi ki yazmış.

@Pesa, bir alıntı ekledi.
12 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Yılan uykusu
İşte karşı karşıyasın. Haydi bakalım. Söyle söyleyeceğini. De diyeceğini. Dinler de. Tatlı tatlı dinler de. Sevgiden söz aç. Ne çıkar; o seni anlarsa değil, sen onu anlarsan bir şeyler olacak.

Alemdağ'da Var Bir Yılan, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 116)Alemdağ'da Var Bir Yılan, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 116)
@Pesa, bir alıntı ekledi.
12 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Yılan uykusu
İnsanoğlu, tıpkı senin gibi apayrı. Üstelik seviyorsun da onu. Dudağının kıvrımını seviyorsun. Saçının karasını seviyorsun. Kaşının bükülüşünü, alnının genç kırışığını.

Alemdağ'da Var Bir Yılan, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 115)Alemdağ'da Var Bir Yılan, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 115)
@Pesa, bir alıntı ekledi.
13 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Kafa ve Şişe
-Okumuş yazmışa benzersin de..
-Ne olacak okumuş yazmışa benzersem?
-Okumuş yazmış adam öğüt vermez de, dedi.
-Ya ne yapar? dedim.
-Adamı anlar, dedi, ne yapacak.

Alemdağ'da Var Bir Yılan, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 92)Alemdağ'da Var Bir Yılan, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 92)
@Pesa, bir alıntı ekledi.
13 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Dülger Balığının Ölümü
Onu şair, küskün, anlaşılmayan birisi yapacağız. Bir gün hassaslığını, ertesi gün sevgisini, üçüncü gün korkaklığını, sükûnunu kötüleyecek, canından bezdireceğiz. İçinde ne kadar güzel şey varsa hepsini birer birer söküp atacak.

Alemdağ'da Var Bir Yılan, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 87)Alemdağ'da Var Bir Yılan, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 87)
@Pesa, bir alıntı ekledi.
13 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Nereden gelirse gelsin dağlardan, kuşlardan, denizden, insandan, hayvandan, ottan, böcekten, çiçekten. Gelsin de nereden gelirse gelsin!.. Bir hişt hişt sesi gelmedi mi fena. Geldikten sonra yaşasın çiçekler, böcekler, insanoğulları...
- Hişt hişt.
- Hişt hişt.
- Hişt hişt.

Alemdağ'da Var Bir Yılan, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 82)Alemdağ'da Var Bir Yılan, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 82)
@Pesa, bir alıntı ekledi.
13 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Hişt, hişt
Otların yeşil olması, denizin mavi olması, gökyüzünün bulutsuz olması pekâlâ bir meseledir. Kim demiş mesele değildir, diye? Budalalık!

Alemdağ'da Var Bir Yılan, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 79)Alemdağ'da Var Bir Yılan, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 79)
@Pesa, bir alıntı ekledi.
14 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Nasıl olsa bir gün kafasında senin için daha çok histen doğan hayranlık duygusu silinip gidecektir. Bu hayranlığa da fazla güvenmeye gelmez.

Alemdağ'da Var Bir Yılan, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 73)Alemdağ'da Var Bir Yılan, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 73)