Lord Among Wolves, bir alıntı ekledi.
9 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Her söylediğini açıklamak zorunda mısın, diyesi gelmişti, sözlerin ağırlığı yeterli değil mi?

İçimde Kim Var, Yekta Kopanİçimde Kim Var, Yekta Kopan

Gizlenen Kötülükler
Aristo der ki; İnsanların en çok korktukları rüzgarlar gizli yerlerini açan rüzgarlardır. Günahlarımızı açıklamak ayıp da olsa, bu yaptığımızın örnek olup herkese uygulanması tehlikesi pek fazla değildir. Alışkanlıklarımızı saklayan o gereksiz zırhları söküp atmak gerek aslında. Öyle insanlar var ki, vicdanlarını rafa kaldırıp, hareketlerini kurallara uyduruyorlar. Hainler, katiller bile nezaket kurallarını belliyor, görevlerini bundan ibaret sayıyorlar. O kadar ki haksızlığın kibarlıktan yana, kötülüğün ahlaktan yana bir eksiği olmayabiliyor. Acı, ama kötü insan, kötülüğünü ahlakın arkasında saklayabiliyor.

Montaigne

Yuşa, bir alıntı ekledi.
17 saat önce · Kitabı okuyor

Sözün kısası,dünyanın her hali,her rengi,her şekli o muazzam sırrı açıklamak için, özel olarak aşkla tertip edilmiştir.

Çengi, Ahmet Mithat EfendiÇengi, Ahmet Mithat Efendi
poena, bir alıntı ekledi.
Dün 03:53 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Beni ateşin pervaneyi çekmesi gibi çekiyordu... Sevilmediğimi bilmek, hele bunu kendi kendime açıklamak pek acı geliyordu, yine de o yakıcı ateşin çevresinde dönmeye devam ediyordum.

İlk Aşk, Ivan Sergeyeviç Turgenyevİlk Aşk, Ivan Sergeyeviç Turgenyev
Ömer Efeoğlu, Şahbaba'yı inceledi.
Dün 02:11 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Sanırsam kitabın en mühim özelliği o dönemin içinde rol oynamış büyük, küçük kişilerin hatıratlarına yer vererek kaleme alınmış olmasıdır. Genel kanının aksine olaylara siyah veya beyaz bir perdeden değil de gri bir tondan bakmak ve dönem dönem iyisiyle kötüsüyle yapılan faaliyetleri, hattâ yapılmayan faaliyetleri dahi açıklamak da Bardakçı'nın kendine has olan kalemini nevi şahsına münhasır bir dille yansıtmış. Belgeler, mektuplar, vesikalar da hesaba katılır ise birinci elden kesin bir kaynak niteliği taşır.

Vahideddin hakkında olan hükümlerinizi değiştirecek bir kitap dersem yanılmış olmam herhalde.

Sisyphos, bir alıntı ekledi.
26 May 23:48 · Kitabı okuyor

Kendi-İçin Ve Mümkün Olanların Varlığı
Kısacası, sadece, ne değilse o olan ve ne ise o olmayan olarak kendi dolaysız varlığımı açıklamak istediğim anda, içkin bir öznel tasavvurla hiçbir şekilde karıştırılamayacak erimdışı bir anlama doğru, varlığımın dışına fırlatılırım.

Varlık ve Hiçlik, Jean-Paul Sartre (Sayfa 155 - İthaki Yay.)Varlık ve Hiçlik, Jean-Paul Sartre (Sayfa 155 - İthaki Yay.)
arifsahin, İnsan Doğası Üzerine'yi inceledi.
26 May 01:06 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Arthur Schopenhauer, bu kitabında yine tüm kötümserliği ile insan doğasını inceliyor, bunu açıklamak için Çin, Hint ve Hristiyan geleneklerine dönüyor, yer yer Kant felsefesine dönüyor, Shakespeare'den örnekler veriyor.

Bu kısa kitabın, Schopenhauer felsefesine giriş açısından önemli olduğunu söyleyebiliriz. Yer yer, "İstenç ve Tasarım Olarak Dünya"yı akıllara getirse de, ona göre okumanın çok daha kolay olduğunu söylemek mümkün.

Schopenhauer birçok kez kendisiyle çelişecek ifadeler de kullanıyor ki kendisinden pek beklenmeyen bir şey. Mesela, ısrarla 'insan doğası' diyor ama daha sonra kendisi de "Tüm insanların yaradılışı farklıdır, bu yüzden genel bir yargıda bulunulamaz." diyor... Cumhuriyet yönetimini överken, insan doğasının monarşiye yakın olduğunu belirtiyor. Ben pek etkilenmedim diyebilirim, yer yer dünyamıza çok ters gelebilecek ifadelerde ısrar ediyor kendisi.

Cansu Aydın, Roma Hukuku Güncelliği'yi inceledi.
25 May 23:18 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

hukuk fakültesi ne demektir ne demek değildir roma hukuku başlığı altında açıklamak gereksizdir lakin, hukuk fakültelerinin müfredatından bu dersin kaldırılması arkasındaki amaç türk hukuk fakültelerinin birer meslek yüksek okuluna dönüştürülmesi çabası olarak görülmektedir. (en azından benim odanın camından öyle) roma hukuku bugünkü modern hukuk sistemlerinin çıkışıdır. bunu anlamadan, içine girdiği şeyin tarihsel köklerini bilmeden nasıl hukukçu olunur. hukukçu olmak ile sadece avukat veya yargıç olmak aynı şey midir? bir ara hukuk sosyolojisi bilim anabilim dalına takmışdı birileri.. bununla birleştirilirse amaç anlaşılır, bir hukuk fakültesi bunları öğretmeden nasıl kendisini devam ettirecek bilim adamlarını yetiştirir. veya bilim adamı yetiştirmek gibi bir amacımız var mı? hak hukuk gukuk

Kajin, bir alıntı ekledi.
24 May 23:36

Ölüm kendi kendini açıklayamaz. Asıl mesele de budur: İtaat eden kişi bunu kendine açıklamak zorundadır.

Kendinizi Sevmeyi Unutmayın, Soren Kierkegaard (Sayfa 33 - Aylak Adam)Kendinizi Sevmeyi Unutmayın, Soren Kierkegaard (Sayfa 33 - Aylak Adam)