• 230 syf.
  ·8 günde·Beğendi·10/10
  “Dahi olmak yeterli değil. İnsanların kalbini değiştirmek cesaret ister.”

  ~Yeşil Rehber (Green Book)

  U S A! United States of America! Yani; Amerika Birleşik Devletleri! Elli eyalet ve bir fedaral bölgeden oluşur. “American Dreams” yani Amerikan Rüyası şişirilmiş bir balondan ibarettir. Amerikalıların bir lafı vardır, “Bullshit” yani çevirisine göre değişir ama biz “Saçmalık” olan anlamını kullanalım. Amerika dediğimiz ülke, Hollywood efektinden başka bir şey değildir. Muazzam bir tiyatrodur. Bu tiyatronun IRKÇILIK geçmişine kısa bir yolculuğa çıkalım.

  Howard Zinn ‘in yapmış olduğunu kaç beyaz Amerikalı yapmıştır bilinmez ama, az kelimesini kullanmak yerinde olacaktır. Ne mi yapmıştır?

  Fikirleri ile kitlelerin harekete geçmesine katkı sağlamış, bir Amerikalı olarak devletinin neler yaptığını gözler önüne sermiştir. Siyasetin nasıl insanları kandırdığını, yasalarda yazanlar ile gerçekte uygulananların birbiri ile alakası olmadığını göstermiştir. Eşitliğin olmadığı Amerika’yı gün yüzüne çıkarmış, kaşif diye methiyeler düzülen Kolomb’un bir kaşif değil, yerli katli gerçekleştiren bir insan olduğunu Amerikalılara anlatmıştır. Bundan geri adımda atmamıştır. Bütün linçlere rağmen. #37296530

  Bu kitabın incelemesine “Yeşil Rehber” filmi ile paralel devam edeceğim. Irkçılığın ne olduğunu filmi izlediğinizde tüyleriniz ürpererek iliklerimize kadar hissediyorsunuz. Bilmediğimiz o kadar çok şey var ki, neyi bilmediğimizi bilmiyoruz. Tarih okuyanlar az çok bilir ki, Amerika gibi insanları sömüren ülkelerin geçmişi kölelik ve eşitsizlikle doludur. "Yeşil Rehber" filmi, bu kitabın bize anlattıklarının beyazperdeye aktarılmış farklı versiyonudur.

  "Yeşil Rehber" aslında bir kitapçık. Bu kitapçık 1960 yıllarında Afro-Amerikan vatandaşlarının sorunsuzca demesek te daha az sorunla yolculuk edebileceği yolları, kalacağı ve yemek yiyebileceği yerlerin listesini barındırıyor. Yeşil Rehber de ki liste neden var olmuş ve Hovard Zinn bu kitabı neden yazmış, size biraz biraz anlatayım…

  Bir gün bir öğrencim ofisimde otururken bana şöyle dedi:


  “Annem burada iyi iş çıkartmak zorunda olduğumu söylüyor, çünkü zaten iki sıfır yenik durumdayım. Hem siyahım hem de kadın, bir gol daha yersem oyundan atılırım.” #37297654

  Amerika, bilindiği gibi özgürlükler ülkesi değildir. Kandan beslenen, çoğunluğu arkasına alan güçlülerin ezdiği halk üzerinden propaganda yapan, her eyaleti kafasına göre takılan, güvenlik güçlerinin keyfi hareketlerine pek ses çıkarmayan, söz de “Özgürlük Bildirgesi” ile övünen, Irkçılığın damarlarına kan pompalayan ve bununla övünmüş bir federal devlettir.

  1950 – 1960 arasına bir göz atalım, siyahı Amerikalıların çektikleri zulümleri hatırlayalım, gerçek Amerikan Rüyası neymiş öğrenelim…

  O yıllarda hangi eyalete giderseniz gidin, hepsinde ırkçılık sorunu vardır. Bazısında çok şiddetli, bazısında daha az şiddetlidir.

  Siyahiler özgürlüklerini Direniş ve Kan ile kazanmadan önce nasıl bir yaşama mahkum edilmişlerdi?

  *Otobüslerde beyazlar için ayrı, siyahlar için ayrı oturma alanları vardı,
  *Mahkemelerde renkliler diye ayrılan ayrı alanlarda otururlardı,
  *Bir elbise dükkanına keyiflerince giremezlerdi. Çünkü sadece beyazlara hizmet ederlerdi. Eğer şanslılarsa, elbiseyi satın alabilirlerdi. Kesinlikle deneyemezlerdi, yasaktı.
  *Bir restoran da yemek yiyeceklerse, ya belirli saatte yiyebilirlerdi, ya da kendilerine ait olan yerde yiyebilirlerdi. Oturmaları yasaktı, oturamazlardı.
  *Kesinlikle oy kullanamazlar, siyasette temsil edilemezlerdi,
  *Patron olamazlardı, hizmet edebilirlerdi,
  *Dönemin en önemli beyzbol, basketbol takımları içerisinde bulunan siyahiler aynı yerde yemek yiyemezlerdi,
  *Bir eyalette siyahiler, kaldırımdan yürüyemez diye yasa çıkarmışlarsa o siyahi o kaldırımdan yürüyemezdi, denemek bedava, ağzı burnu kırılana kadar dövülürdü,
  *Bir siyahi, bara giremez, beyazlarla birlikte oturamazdı,
  *Beyazların kaldığı otellerde kalamazlardı…

  Daha da uzun yazabilirim ama yazarken bile içim sıkıldı. Bu söylediklerimin bir çoğu kitapta mevcut. Bununla birlikte Yeşil Rehber filmini izlediğinizde de bu durumla karşılaşacak, izlerken sinirlerinize duygusal anlamda hakim olamayacaksınız.

  Martin Luther King adını duymayanımız yoktur. Bu isimlerin arka planları farklı şeylerle dolu olsa da verdikleri özgürlük çabası ve bu çabayı şiddet üzerinden değil de, tamamen pasif direnişle başarmış olmaları takdir edilmesi gereken bir şeydir. Bunun daha ötesidir ama kelimeler pek anlam ifade etmiyor. Arka planları dediğim kısım şu dur ki; bu insanların kendi kişisel düşünceleri gereği, farklı kültür ve insanlara da farklı yaklaşım sergileyen ve sözler söyleyen konuşmaları mevcuttur. Bunları araştırmayı sizlere bırakıyorum ve konuya devam ediyorum.

  Bu pasif direnişler ilk önce liselerde ve üniversitelerde baş gösteriyor. Buralardan yayılıyor ve ülke genelinde çok büyük eylemlere dönüşüyor. Bu eylemler dediğim gibi yıllara yayılan ve pasif direnişlerden oluşuyor.

  Beyazların girdiği restoranlara girip, oturmaları ve yemek istemeleri,
  Oy kullanmak için her eyaletin bürosu önünde saatlerce, günlerce beklemeleri, koskoca bir günde belki 1 kişinin anca kayıt yaptırılması ya da yapılmamasına rağmen vazgeçmemeleri,
  Bu kayıtlar esnasında, sırada bekleyenlere yemek vermek isteyenlerin dövülmesi, yemek almaya çalışanların dövülmesi ve öldürülmesi,
  Beyaz Saray’ın bu ölümlere ses çıkarmaması ama buna istinaden de pasif direnişin devam etmesi,
  Her gün her eyalette yasak olan şeylere karşı direnişin örgütlenmesi,
  Beyazlarla siyahların aynı yerde oturamadıkları otobüslerin koltuklarına oturmaları,
  Mahkelemelerde siyahilere ayrılan yerlerde değil, beyazların yanında oturmaları,

  Bunlar basit şeylermiş gibi gelebilir, hiç biri basit değil. Her eylem ya ölüme yakın sonuçlar doğuruyor ya da sakat kalan, ölümüne dövülen insan manzaraları doğuruyor. FBI dediğimiz olgu bu durumları uzaktan izlemekle yetiniyor, pek kıymetli ve övünülen Amerikan Yasası sessiz kalıyor, Yargıçları kıllarını kıpırdatmıyor, Beyaz insan Siyah insanı düşmanı belliyor ve kafasına kafasına vuruyordu…

  Dünyanın en dahi insanı olmanız yeterli değildir. İncelemenin başında bir alıntı paylaştım, “Dahi olmak yeterli değil. İnsanların kalbini değiştirmek cesaret ister.”

  Kendi Kurtuluş mücadelemiz de buna örnektir. İnsanları harekete geçirmek için akıl yetmez. Onları bir davaya inandırmak ve kalplerini, yüreklerini, fikirlerini değiştirmek cesaret ister. Ve bu kolay değildir, hem de hiç kolay değildir. Bir şeyleri görmek, onu değiştirebileceğiniz anlamına gelmez. Siyah insan gördüğünde, yolunu değiştiren bir beyazın fikrini değiştirmek ve o insandan tiksinmemesini sağlamak kolay iş değildir.

  Tüm Amerikan halkı ırkçı olmayabilir ama bu duruma baktığımızda ve yıllar süren bir özgürlük savaşı olduğunu gördüğümüz de pekte siyahilerin yanlarında hareket etmiş olmadıklarını, sonra sonra yavaş yavaş destek verdiklerini, yine bu kitleleri nüfuzlu beyazların harekete geçirdiğini görüyoruz.

  Bir Öğretmen, bir insan neler yapabilir ki dediğimizde Howard Zinn karşımızda kaya gibi durmaktadır.

  Onlarla birlikte fikir savaşı vermiş, bir öğretmen olarak sistemin karşısında olmuş, illegal bir şekilde okuldan atılmış, yılmamış eyalet eyalet, okul okul konferanslar vermiş, ölümle burun buruna gelmiş olmasına rağmen, bir beyaz olmasına rağmen haksızlığa uğramış bir topluluğun yanında olmaktan vazgeçmemiştir. Amerikan propagandasını az çok bilirseniz, birilerini çarmıha germek için nasıl basını kullandıklarını, siyahilere karşı olan halkı nasıl kışkırtabileceklerini bilirsiniz. Amerikan toplumu özgür düşünceli midir sorusuna ben evet diyemiyorum. Bağnazdır Amerikan toplumu ve net olarak söyleyebiliriz ki, kendi vatandaşları ve tv yorumcuları, yazarları da söylemektedir; biraz da aptallardır. Dünyayı Amerikadan ibaret bile sanmaktadırlar…

  Hareket Halindeki Bir Trende Tarafsız Olamazsınız (Ciltli) evet, kesinlikle olamazsınız. Bir taraf seçmek zorundasınız ve ben kimseyi desteklemiyorum diyemezsiniz, özellikle ezen taraf sizin tarafsızlığınızı alıp bir yerinize monte edebilir. Ya direnişte olacaksınız ya da sizde zulme ortak olacaksınız. Zafer yakında da değildir, gelecek mi o bile belli değildir. İşte tam da bu tren de tarafsız olmamak cesaret ister. Bu cesareti gösterenler hem gönüllere hem de tarihe adını yazdırmış onurlu insanlardır.

  Özgürlüğün bedelini birileri ödemiştir. Hiçbir şey bedava değildir. Birileri rahat yaşıyorsa, bilmemiz gereken en temel nokta, birileri bizim yerimize büyük bedeller ödemiştir. Bunu unutmamak ve zorla alınan özgürlüğün geri verilmemesini sağlamak yine o ülke insanlarının ve hepimizin elindedir. Konu ne olursa olsun, bir şeyi güç bela elde ettiyseniz, onun savaşı bitmemiş, devam ediyor demektir. Yaşam bitene kadar devam!

  Filmle birlikte bu kitabı birleştirdiğinizde kafanızda hiç bilmediğiniz bir Amerika ve Irkçılık ortaya çıkıyor. Çünkü bu konuları bilmiyorsanız, ağzınızın açık kalacağına garanti verebilirim.

  Geçmişi Irkçılık dolu bir ülke, daha sonra nasıl bir ülke oldu? Kısaca ve önemle birkaç kelam edelim…

  Barack Hussein Obama, Amerika Birleşik Devletleri'nin 4 Kasım 2008'de yapılan ABD başkanlık seçimlerinde ABD'nin 44. devlet başkanı seçilmiştir. Daha sonra bir kez daha seçilmiştir.

  Obama’nın ten rengini bilmeyenler var ise, Google'a bir bakabilir. Anne ve babasının kim ve nereli olduğuna ve hikayesine bakabilirler. Bunları neden mi söylüyorum? Bir zamanlar aynı metroyu kullanmaktan tiksinen, aynı yerde yemek yemeyen, giyinmeyen, okumayan beyaz Amerikalılar, Siyah bir Amerikalıyı başkan yaptı ve oldukça da sevdi diyebiliriz.

  Günümüzde Amerikan film ve dizilerine bakarsanız, bolca siyah oyuncu vardır, müzik dünyası öyledir, NBA öyledir, Amerikan Basketbol takımına bakın desek bile yeterlidir, ölenlere ve dövülenlere ses çıkarmayan FBI’da çok önemli yerlerdedirler, CIA aynı şekilde, eyaletlerde ve şehirlerde bir çok güvenlik güçlerinin üst düzey yöneticileridirler. Hukukta, üniversitelerde, bilimde, sanatta her yerde...

  Bir başka Amerika ve dünya ortaya çıktıysa, bu yıllar önce bedel ödeyenlerin sayesindedir. Amerika kötüdür demiyoruz, geçmişini bilin öyle davranın diyoruz. Amerika’yı Amerika yapan bir bakıma Hitler’in bilim insanlarını kendi ülkesinden kaçırmasıdır. Bunun en çok yararını Türkiye ve Amerika görmüştür. Amerika’nın şu an ki bilim ve teknolojik yapısının kaynağı Nazi zulmünden kaçan bilimadamlarıdır.

  Önerdiğim filmi kesinlikle izleyin. Uzun süresinden korkmayın, sizi güldürecek, düşündürecek, yaşamları iliklerinize kadar hissetmenizi sağlayacak. Ten rengi farklı olan insanların neler çektiğini kısaca görmenizi sağlayacak. Yaşanmış bir hikaye olması, sizi daha fazla etkileyecektir.

  Howard Zinn gibi insanlar dünya tarihin de hep var oldular. Adları bilinmiyor olabilir ama hep var oldular. Kadınların insan sayılmadığı bir dünyadan bugüne, siyahilerin insan sayılmadığı dünyadan bugüne çok şey değişti, değişiyor ve değişecek. Yetmez ama düne nazaran bugün daha iyi, yarın ve sonraki günler ve yıllarda daha da iyi olması dileğiyle.

  Ten rengi yüzünden insanın sınıfsal ayrımcılık yaşaması, köle yapılması, işkence edilmesi, yaşam hakkının sınırlandırılması hiç deneyimlemek istemeyeceğimiz bir şey. Her türlü insan ayrımcılığına karşı olmamız en içten dileğimdir. Kimin nerede, nasıl, ne şekilde dünyaya geleceğeni kimse bilemez ya da seçemez.

  İnsanın RENGİ olmaz, İnsan; İNSANDIR…

  *

  Tanrı Amerikayı Korusun "God Bless America" yanlış bir söylemdir aslında. "Tanrı Dünyayı Amerikadan Korusun" demek daha nezih bir beklenti ve istektir kanımca.

  *

  Okuduğunuz için teşekkür ederim.

  10/10
 • Saadettin Merdin
  --- Bu paradigmanın inşası için bir takım ön kabuller , aperiori doğruları vardır!
  --- Şöyle ki;
  Her insan İslam fıtratı üzere doğar.
  Allah inancı insanlığın benliğine kazınmıştır. DNA'sına kodlanmıştır.
  Allah'ın varlığına ve birliğine inanmayan insan yoktur!
  Nübüvveti kabul etmeyen Deistler /Laikler Allah'a inanır. Allah'a inanan her bir birey dünyanın evrenin varoluş nedenini anlamlandırmış demektir. Allah inancının devamı zaten ahirete imandır. Mutlak ateist çok nadirdir. Bunlar zaten arızalı /anomali tiplerdir. Tedaviye ihtiyaçları vardır. Belki bu tipler inanmanın devamındaki amelden / insan olmanın ağır mes'uliyetinden kaçmak için bu yola başvurmaktadırlar! Yani; hem inandım deyip, hem de bir inançsız gibi davranma parodoksundan, iki yüzlülüğünden kaçınmaktalar! Ehl-i Kitap dediğimiz Hristiyanlar ve Yahudiler zaten Allah'a, ahirete, kitaplara, meleklere, peygamberlere -ama öyle ama böyle- inanmaktadır.
  ***
  --- İslam dünyası ameli /eylemi imandan ayıralı bin yıl oldu. Ki; bu da tamamıyla o zaman dilimindeki konjektür ile bağlantılıdır. Namaz kılmayan, kımız içen Türkler, bunlar cizye vermemek için Müslüman geçiniyorlar denilip, Emeviler tarafından canlı canlı yakılınca, Bu insanların canlarını kurtarmak için, amel imandan bir cüz değildir fetvası verilmiş!

  --- Amelsiz iman olmaz. Etsiz tas kebabı olmayacağı gibi. Nasıl muttaki olmayan (içinde yaşadığı topluma karşı sorumluluğunu kuşanmayan, sadece kendi paçasını kurtarmaya çalışan, tekke köşelerinde inzivaya çekilen) ama bunun yanında zahit olduğunu iddia edenler çıktıysa! Her türlü haltı işleyen, ama âmentü duasını okumakla İslam halkasına dahil olduğunu iddia eden Müslümanların çıkması gibi...

  --- Madem ki iman esas itibariyle kalbin tasdikidir. Öyleyse kimin Mümin, kimin münafık, kimin kafir olduğuna HER ŞEYİ BİLEN, KALPLERİMİZE NİGAHBÂN OLAN ALLAH karar versin!
  İnsanları biz sınıflandırmayalım!
  Biz Yaftalamayalım! Kategorize etmeyelim!

  ***
  --- İnsanlar şöyle sınıflandırılsa;
  İyiler , kötüler
  Çalışkanlar (Elinin emeği ile geçinenler), Başkalarının sırtından geçinen asalaklar...
  Barıştan yana olanlar! Hır gür çıkarmadan karnı doymayanlar!
  Adiller, zalimler!
  Ahlaklılar, ahlaksızlar...
  Rabbena, hep bana diyen benciller ve Kazanıp, paylaşanlar!
  Acımasız, af, müsamaha nedir bilmeyen gaddarlar, Affetmeyi sevenler olarak!
  vs. bunları uzatabiliriz.
  ***
  Şimdi gelelim bu yeni Paradigmanın en temel argümanına;
  Mümin; emin kimse demektir! Yani; güvenilir! Sağı-solu belli olan!
  Dosta da, düşmana da güven telkin etmeyenin yani Emaneti olmayanın imanı yoktur!
  Emanetin zıddı zaten HIYANET'tir. Mümin'in; tam olarak kelime anlamı zaten, karşısındakine eman / güven veren kimse demektir!
  Müslüman da; elinden ve dilinden başkalarının salim olduğu kimsedir!

  ***
  --- Oysa bugün herkesin bildiği gibi Müslümanların çoğunda mebzul miktarda münafık sıfatı vardır; yalan, emanete hıyanet, iftira, sözünde durmamak, ahde vefasızlık gibi... mallarından infak etmeme/ cimrilik. Cihat'tan (İslamı sevdirmek için, insanları barışa davet etmek için kendi nefsini feda etme derecesinde uğraş ve gayretten) kaçma vs .vs var!
  --- Ya da; Müminlerde pek çok kafir sıfatı var! Kibir gibi, nankörlük gibi, hakikatı örtmek, hakperest olmama, ya da haset gibi! Adem'i kıskanan şeytanın vasfı..
  --- Kafirlerde de müminlerde olması gereken sıfatlar var... Çalışkanlık, dürüstlük, temizlik, yasalara uyma, fakirlere evsizlere yadım etme vs. gibi sıfatlar! Öyle değil mi?
  ***
  Yoksa İman; âmentü duasını bir çırpıda okumaktan ibaret olmadığına göre
  Ya da gür bir seda ile "eşhedü en lâ"yı çekmekten ibaret olmadığına göre..
  Şimdiye kadar hep önce sahih bir itikat dedik...
  Yine diyeceğiz amma...
  Muhammed'ül-Arabî (s) peygamber olmadan önce de EMİN idi.
  Muttakî /Sorumluluk bilincini kuşanmış idi!
  Ebu Bekir Sıddik lakabını Miraç'tan (!) onlarca sene önce almıştı!
  Ömer ise; adaleti ile temayüz etmiş, Cahiliyye döneminde kabileler arasında arabuluculuk yapan, Bir tür günümüzdeki Birleşmiş Milletlerin barış elçisi gibi idi!
  --- Bir türlü iman'ı; ahlakla birleştiremedik! Ahlak; "iman, ibadet, ahlak" şeklindeki skalada hep son sıraya atıldı.
  --- Gelelim bu yeni paradigmanın son argümanı olan ahlaka!
  Ahlak; huylar demek. Burada ahlaktan kastettiğimiz, peygamberimizin "Ben güzel ahlakı tamamlamak üzere gönderildim." sözü ile işaret ettiği yüce ahlaki erdemlerdir. Sabır, haya, affedici olma, nazik olma, tevazu vs. gibi kırka yakın ahlaki hamide.../güzel huylar, alışkanlıklar...
  ***
  O zaman diyelim; kim imanına şirk katmazsa, salih amel işlerse, ahlaki erdemlere sahip sorumlu bir birey olarak, kendisine, içindeki yaşadığı topluma ve tüm mahlukata /çevreye karşı -var oluş nedeni olan- sorumluğunu yerine getirirse, ki bu Ahirete inanmanın zaten hem sonucu hem de gerekçesidir. Allah Kitab’ında zaten iki yerde “- Şüphesiz inananlar ile Yahudiler, Sabiîler ve Hıristiyanlardan "Allah'a ve ahiret gününe inanan ve salih ameller işleyenler için hiçbir korku yoktur. Onlar mahzun da olmayacaklardır” [2/62, 5/69] buyurarak onların da cennete gideceği haber verilmiştir. Yani Allah ismimize değil, sıfatımııza, ahlakımıza, amellerimize bakacaktır.

  --- İnsanları din gününde, yargılama gününde "Yevm'ül-Fasl /Ayırım Gününde" biz kullarını Allah ayırsın. Herkesi dünyadaki yaptıklarına göre, erdemli ya da erdemsiz davranışlarına göre cezalandırsın. İyiler mükafatını alsın. Suçlular da cezasını çeksin. "Vemtezü'l -yevme eyyühel mücrimûn/ Siz suçlular şöyle ayrılın bakalım" desin ve müstehak oldukları cezayı çeksinler.
  ***
  Bu yeni paradigmanın en hassas noktası; İmanı; ahlak ve davranış olarak değerlendirmek. Kişilerin kalbini ve niyetini sadece O bilir demekten ibarettir. Bu paradigma dünya barışına da hizmet eder. Biz Müslümanların kalitesini yükseltmeye de yardım eder! "Mümin, kafir, müşrik veya münafık" dediğimiz inanç guruplarının kan gurupları gibi kesin ayırmanın, en azından biz faniler için mümkün olmadığının kabul edilmesi gerekir. İnsanları soyut /ölçülemeyen değerler yerine, somut/nicel / ölçülebilir değerlerle tanımlasak!
  Erdemliler Birliği gibi! Dini ayrımcılık yerine, barış ve adaletten, özgürlükten yana olmak gibi!

  --- Zaten münafık bir dizi nifak amelinden /eyleminden dolayı münafık olmamış mıydı?
  Ya da müşrik onlarca şirk içeren eyleminden sonra bu sıfatı kazanmamış mıydı?
  Yani kişinin münafık veya müşrik olmasını EYLEMLERİ /AMELİ belirlemektedir.
  İnancını, niyetini, kalbini O biliyor!

  Bize kimsenin imanı lazım değil. İmanı onun olsun!
  İnsanlığa verebileceği ahlaki erdemleri olsun!
  Hukuka saygısı olsun!
  Herkesin din ve vicdan hürriyetine kamil manada saygı duysun!
  İnsan olsun yeter!

  Gerçekten artık gına geldi; yeryüzünü cehenneme çeviren, ha bire “Kafirlere ölüm” sloganları atan zebanileri görmekten! Madem ki din bir araçtır. Diğer pek çok araç akıl, vicdan, bilim, hukuk vs. gibi, Din insan için vardır. Din hukuk’u tesis etmek için gönderilmiştir. Peygamberin gönderiliş amacı “güzel ahlakı tamamlamaktır” Yani; önce hukuk /temel haklar ve erdemli/ahlaki davranışlar! Kişilerin kalbini yalnızca O bilir! Niyetlerini de!
  O yargılasın, O mahkum etsin! Cezayı o versin! İnsanların O’na karşı kusurlarını yalnızca O cezalandırsın!
  Kullarının hukukuna yapılan saldırıları ise biz cezalandıralım!
 • 127 syf.
  ·8 günde·9/10
  Öncelikle sağlık problemlerimden dolayı bu kitabı bitirmem bu kadar uzun sürdü. Yoksa kitap, bu kadar da uzatılıcak bir kitap degil.


  Sevgili Virginia Woolf, üzerine düşünülücek, konuşulucak ne çok şey yazmışsın. Seni anlamamak mümkün mü? Hele de bir kadının seni anlamaması mümkün mü?


  Yazar kitapta, kadın yazarlarının bir zamanlar hiç olmamasından şikayetci. Kadınlara bu hakkın tanınmamasından şikayetci. Ve kısaca yazar bu kitapta kadın haklarını savunuyor, ve biz kadınlar tarih boyunca nasıl hep arka pilan da tutulduğumuzu anlatıyor.

  Kitapta, beni rahatsız eden tek şey tanımadığım, bilmediğim bir sürü ismin geçmesi. Bu bazen kafa karıştırıcı oldu benim için.


  Gelin biraz, yazarın bize aktardıklarını konuşalım.
  Ve günümüzde ki etkilerini...


  “Berbat bir evin sıkıcı işleriyse,
  En büyük sanatımız ve yararımız sayar kimileri.” Evet yazar aynen böyle diyor, malesef ki böyle düşünen insanlar, hayla var toplum içinde. O insanların diliyle konuşalım gelin biraz ; kadın dediğin evin de oturup yemeğini yapar, çocuğuna bakar. Kız çocukları okumaz, hayalerinin peşinden koşamaz. Kadınlar çalışamaz, kadınlar bir karar alamaz, kadınlar başı boş bırakılamaz. Bunun gibi bir sürü saçma, sapan düşünceler sahip insanlar var. Hayır! biz kadınların tek yapa biliceği iş yemek yapmak, çocuk doğurmak, ve erkeklerin kararlarına ve ya emirlerine itaat etmek değil! Erkeklerin fiziksel güçleri, kadınlardan üstün diye, erkekleri, kadınlardan üstün yapmaz bu!


  Kadın isterse her şey ola bilir!
  Kadın isterse ev hanımı olur, kadın isterse sanatcı olur! kadın isterse avukat olur! Kadın isterse doktor olur! Kadın isterse her şey olur! Buna hiç kimse karşı gelemez, ve gelmemeli! Özellikle bir anne, lütfen siz kız çocuklarınızın yanın da olun, karşısın da değil. Biz kadınlar birlik için de olursak, o kız çocukları da, çocuk yaşta evlenmez! Dikkat ederseniz çocuk diyorum! Kadın değil! Kadın, kadının karşısın da durmamalı! Kadın, kadının destekcisi olmalı, köstekcisi değil!


  “Erkekler kadınların kendilerinden üstün olduğunu bilirler, bu yüzden de en zayıflarını ya da en cahillerini seçerler. Böyle düşünmeselerdi, kadınların da kendileri kadar bilgi sahibi olmalarından asla korkmazlardı. Erkek cinsine adil davranmak için, sonraki bir konuşmada sözlerinde ciddi olduğunu bana söylediğini açıklamayı dürüstlük sayıyorum.’ Boswell, The Journal of a Tour to the Hebrides (Hebrid Adaları’na Yapılan Bir Gezinin Notları).” Bu alıntıyı eklemesem olmazdı bu incelemeye. Ne güzel açıklamış dimi yazar durumu. Bazı erkeklerin tek amacı, sürekli kendilerini üstün tutmaları!


  “Bir sınıfı ya da bir cinsi tümüyle suçlamak saçmaydı.”
  Erkek ve ya kadın diye ayrımcılık yapmicam, sadece tek bir cinsi de suçlamicam, çünkü öyle kadınlar var ki, onlar zaten kendilerini geri pilanda tutuyor, ve ezdiriyor. Ben kadın haklarını ezip geçen her iki cinside kınıyorum!


  “kadınlar kendileri için söylenenlere en çok aldıranlardır.” Evet bu malesef ki böyle. Herkezin gereksiz, saçma sapan düşüncelerine aldırmayalım lütfen. İnsanların düşüncelerini, eleştirilerini umursarsak hep mutsuz olan taraf kendimiz oluruz.


  “Kadınlar yarasalar ya da baykuşlar gibi yaşıyor, hayvanlar gibi çalışıyor ve solucanlar gibi ölüyorlar…” biz kadınlar böyle olamayız değil mi? Hayatta hiç bir iz bırakmayan yaratıklar olamayız? Olmayalım! Çünkü biz kadınlar daha fazlasıyız!


  “erkeklerin kadınların iffetine biçtikleri değer ve bunun kadınların eğitimi üzerindeki etkisi.” Günümüz de bile o kadar kız çocuğu eğitim görmüyor ki, bu durum gerçekten içler acısı. Kız çocukları eğitim görmüyor ve küçük yaşta evlendiriliyor. O kadar kız çocuğunun, hayatını karaltıyor ki ayileler. Özellikle de bu duruma karşı gelmeyen anneler, beni çok üzüyor. Sen bir annesin, ve büyük ihtimalede eğitim görmemişsin, insanlar tarafından hep ezilmişsin, senin isteklerin ve kararların hiç önemsenmemiş, peki sen aynısını kendi kızına nasıl yapıyorsun? Kendi çektiğin acılara onu nası itiyorsun? Bunu gerçekten benim aklım almıyor. Bir çok yerde bir genç çocukla, genç bir kızın telefonla konuşması bile namusuzluk sayılıyor. Buna ne denir ki artık. Kimse bir başkasının namusunu ondan iyi koruyamaz. Sizin namus diye nitelendiedikleriniz olması gereken şeyler aslın da, ama sen gel de bunları onların anlamasını bekle.


  Hadi yazarın bu sözüyle de incelemeyi bitirelim.

  “Cinsiyet bilincini yaratan herkes kabahatlidir.”
 • 128 syf.
  ·11 günde·Beğendi·Puan vermedi
  Okuduğum ilk Steinbeck kitabıydı. Kitabın okunurluğu ve akıcılığı gayet iyi. Yokluğun ve tükenmişliğin içinde bir hayalle hayata tutunmaya çalışan birbirlerine sımsıkı bağlı iki arkadaşı anlatmaktadır. Kitapta aynı zamanda zengin-fakir, işçi-patron ve zenci-beyaz ayrımı çok iyi anlatılmış. Dostluk ve sadakat üzerine yazılmış en iyi romanlardan bence.


  DİKKAT!!! BURADAN SONRASI SPOİLER İÇERMEKTEDİR.

  Ne zaman bir yerde hamster görsem aklıma lennie gelir. Aynı zamanda siyahi olan karekterin beyazların bulunduğu odaya dahi girmemesi o dönemin Amerikasında ne kadar ayrımcılık yapıldığını gösteriyor. Kitabın sonu ise beklediğim gibi bitmedi demekki her zaman iyiler kazanamıyor.
 • Nazilerin adeta dinsel birer ayine dönüştürdükleri kitap yakma eylemlerinin en büyüğü 10 Mayıs 1933’te, Berlin - Opernplatz’ta gerçekleşmişti. Silahlar eşliğinde toplanmış, rastgele üst üste yığılmış yirmi beş bin kitap içinde Heine’nin metinlerine de özel bir ilgi vardı. Bu ilgide Heine’e yönelik yazılarının katkısı büyüktü.  Heine’nin en ilgi çekici metinlerinden birisi de, 1823 yılında yayınlanmış olan Almansor’dur.1 Almansor, köklü Endülüs şehri Granada’nın 1492’de İspanya Krallığı tarafından işgal edilmesi sonrasında yaşananları konu eder.

  Krallığın şehrin ilhakıyla birlikte ilk eylemi, yerli halkı din değiştirmeye zorlamak olmuştur. Bu dayatmayı reddeden binlerce insan engizisyon eliyle katledilirken, kaçabilen az sayıda kimse de dağlara çekilir. Olacakları öngörenler ise şehrin işgalinden çok önce evlerini terk etmişlerdir. Ailesinin kararıyla şehri terk etmek zorunda kalanlardan birisi de Almansor’dur.

  Almansor, Fas’a henüz vardıkları günlerde önce annesini, ardından kısa süre sonra babasını kaybeder – daha doğrusu anne ve baba bildiği kimseleri. Fas’ta bir başına kalmıştır. Bir yandan Granada’yı, bir yandan sevdiği kadını özlemektedir. Böylece kendisine daha fazla mani olamaz ve din değiştirerek şehirde kalabilen ve statüsünü koruyabilen varlıklı bir ailenin kızı, Zuleima’ı bulmak için şehre geri döner. Hikâyenin sonraki kısımları ilgi çekici bir aşk hikâyesinin parçalarından oluşur.2 Ne var ki hikâyenin içine yerleştirilen birtakım anlatılar çok daha önemlidir. Bu anlatıların çoğu zaman hikâyenin önüne geçtikleri söylenebilir…

  Almansor Granada’ya döndüğünde, daha önce bildiği yüzlerden yaşananları dinler. Ona öfkeyle, krallıkla anlaşarak eski varlıklarını koruyanlardan, yeni egemenler safına katılanlardan bahsedilir. Halka yaşatılan baskı, işkence ve katliam anlatılır. Almansor’a konuşan yüzlerden birisi de ailesinin eski yardımcısı Hassan’dır.

  Hassan yaşananlara karşı dağa çekilen ve krallığa karşı çıkan savaşçılardan biridir. Karşılaştığı haksızlıkları hararetle Almansor’a aktarır ve bir diyalog içinde, engizisyonun binlerce kitabı ve kütüphaneleri yakmasına atfen söylediği şu ifadeler geçer: “Bu sadece bir başlangıçtı, kitapları yakmış oldukları bu yerde, sonunda insanları da yakacaklar.”3
  Hassan’ın ifadesi, “zamanın ötesinde” bir eleştiri olarak kendini ortaya koyar. Bu eleştiri örneğin Granada’nın İspanya Krallığı öncesi ilhakını da kapsar. Öyle ki Endülüs Devleti’nin ilhak sırasında yaptıkları, İspanya Krallığı ile aynı noktadadır. Bunun belki de en iyi tanıkları yakılan kitaplardır.

  Heine Almansor’da, egemen ideolojinin dinsel kimlikler üstünden örttüğü toplum ilişkilerini teşhir eder; onları olduğu gibi sergilemeye çalışır. Bunu özellikle karakterlerin hikâye sırasında edindikleri farkındalıklar marifetiyle aktarmaya çalışır. Karakterler söz konusu farkındalıklar sayesinde, ayrımların ötesindeki gerçeklikleri görme olanağına kavuşurlar. Her ne kadar dinsel örtüden büsbütün sıyrılamazlarsa da, bir esinti misali örtüyü kaldıran farkındalıklar, hikâyenin gidişatında etkili olurlar.

  Nazilerin Heine karşıtlığı
  Nazilerin sansür listesinin ilk sıralarında Heine de vardı. Birçok yasaklı yazara dair açıklama ihtiyacı duyulmazken, Heine için Nazilerin resmi günlük gazetesi Völkischer Beobachter’da kapsamlı yazılar kaleme alınmıştı. Bunun nedeni Heine’nin sanatının halk nezdindeki yaygınlığıydı. Örneğin bir halk söylencesine ilişkin yazdığı Lorelei isimli şiiri oldukça seviliyordu. Bu şiir bestelenmişti; insanların sıkça mırıldandığı bir şarkı haline gelmişti. Bu yaygınlığı kırmak için Naziler, Heine’nin yaygın eserleri üstünde bilhassa duruyor, onları “kötülük” kavramıyla özdeş tutan yazılar yazıyorlardı.4
  Nazilerin adeta dinsel birer ayine dönüştürdükleri kitap yakma eylemlerinin en büyüğü 10 Mayıs 1933’te, Berlin - Opernplatz’ta5gerçekleşmişti. Silahlar eşliğinde toplanmış, rastgele üst üste yığılmış yirmi beş bin kitap içinde Heine’nin metinlerine de özel bir ilgi vardı. Bu ilgide Heine’e yönelik yazılarının katkısı büyüktü.


  Ali’nin katledilmesiyle halk nezdindeki etkisinin yiteceğine, düşüncelerinin yayılmasının sona ereceğine inanılmıştı. Bu inanç Opernplatz’ta, Goebbels tarafından dile getirilenden çok da farklı değildi. Ne var ki kitaplarının basılması engellenirken, binlercesi yakılırken, Ali’nin etkisi daha da büyümüştü. Bunun karşılığı ise okurlar üstündeki baskının artması olmuştur.


  Nazilerin kitap yakma eylemi ve döktükleri kanla kurdukları ilişki, Heine’nin haklılığına işaret ediyordu. Kaldı ki Heine’nin yaklaşık bir yüzyıl önce Hassan’ın ağzından sarf ettiği sözcükler esasen bir öngörüydü. Almanya’nın o günkü ayrımcılık pratiklerinin ulaşabileceği aşırı noktaların ne gibi sonuçlar doğurabileceğine işaret ediyordu. Heine, Hassan’ın ortaya koyduğu farkındalık üstünden, kitapların yakılmasının nedenlerine dikkat çekmek istiyordu.

  Kitapları neden yakarlar?
  Kitaplar belirli bir sınıfın fikirlerini içeren, o sınıfın bakış açısından doğal ve toplumsal gerçekliği açıklayan ve yorumlayan mevzilerdir. İçerdikleri düşünceler bir sınıfın kendilik bilincini oluşturmasına yardımcı olan en etkin araçlardan biridir. Bu noktada emek sömürüsüne dayanan sınıfların çıkarlarına aykırı düşen ve daha önemlisi düzeni tehdit eden metinleri hedef almaları, hasımlarını mümkün olduğunca bu araçtan yoksun bırakmaları beklenir.6

  Naziler Heine’nin kitaplarını yakarak düşüncelerinin bireylerden topluluklara yayılmasını engellemeyi amaçlamışlar; ayrıca, yasaklanan düşüncelerin hâlihazırda bulunduğu mevcut zihinleri sessiz kalmaları ve bildiklerini unutmaları için tehdit etmişlerdi. Buna karşılık, Heine’nin düşünceleri hem Almanya’da hem de başka ülkelerde yayılmayı sürdürüyordu.

  Örneğin Sabahattin Ali o günlerde Heine okuyor, kimi metinlerinin çevirilerini yapıyordu.7 Heine, Ali’nin en sevdiği yazarlardan biriydi.

  Ali de Heine gibi, ülkesinin yasaklı yayın listesine dâhildi. Örneğin başyazarı olduğu, çok kez kapatılmış olan Marko Paşa’nın onlarca sayısı toplatılmıştı. Yine birçok çalışması defalarca yasaklanmış, toplatılmış ve yakılmıştı. Ne var ki Ali’nin etkisi engellemelere rağmen durdurulamamıştı. Bu nedenle önce gündelik yaşamı üstünde baskı kurulmuş, sonra bu kuşatmanın yetmediği noktada kendisine doğrudan saldırılar yönelmiş ve en sonu çeşitli hapishanelerde alıkoyulmuştur. Alıkoyulmasının başlıca amacı, düşüncelerinden vazgeçmeyeceği aşikâr olan Ali’nin en azından sessiz kalmasını sağlamaktı. Ne var ki Ali tüm bu süreçlerde de üretimde bulunmayı sürdürmüştür. Bedelleri pahasına düşüncelerinde ısrarcı olmuş ve neticesinde katledilmiştir – Hassan bir kez daha haklı çıkmıştır.

  Başarabilirler mi?
  Ali’nin katledilmesiyle halk nezdindeki etkisinin yiteceğine, düşüncelerinin yayılmasının sona ereceğine inanılmıştı. Bu inanç Opernplatz’ta, Goebbels tarafından dile getirilenden çok da farklı değildi. Ne var ki kitaplarının basılması engellenirken, binlercesi yakılırken, Ali’nin etkisi daha da büyümüştü. Bunun karşılığı ise okurlar üstündeki baskının artması olmuştur.

  Ali’nin kitaplarını bulundurmak uzun bir dönem suç kabul edilmiştir. Bu kitapların başında da Sırça Köşk gelmektedir. Sırça Köşk’ten neden bu kadar korkulduğu, kitabın başlığıyla aynı isimli öykünün satırlarında bulunabilir. Ali, “Sırça Köşk”ün bulunduğu toplumlarda yaşanan sömürü ve baskı koşullarını eleştirmektedir. Öykünün son satırında ise Sırça Köşk’e dair çağrı niteliğindeki şu belirlemeyi yapmaktadır:

  “Sakın tepenize bir sırça köşk kurmayınız. Ama günün birinde nasılsa böyle bir sırça köşk kurulursa, onun yıkılmaz, devrilmez bir şey olduğunu sanmayın. En heybetlisini tuzla buz etmek için üç beş kelle fırlatmak yeter.”8

  Ali’nin deyişiyle Sırça Köşk’ün sakinleri, ne o gün ne de sonrasında onunla başa çıkabilmiştir. Heine gibi Ali de bugün halk tarafından en çok okunan yazarlardan biridir. Her ikisinin de düşünceleri hem kendi dillerinde hem de başka dillerde, ilerledikçe büyüyen kartopları misali halkın zihninde dolaşmayı sürdürüyorlar.

  Bu sürekliliğin başlıca nedeni halkın kendisine ait olanı sahiplenmesidir. Öyle ki tarih, yeri geldiğinde yasaklanan kitapların duvarlara yazıldığına, elle çoğaltıldığına ve hatta ezberlendiğine dahi tanık olmuştur. Bu iki yazarın hikâyesi ise, küçük bir kartopunun, tüm engellemelere rağmen, Heine’nin şiirlerini Nazi devriyeleri gölgesinde ısrarla duvarlara yazan öğrencilerden, Ali’nin kitaplarından çıkardığı alıntıları 12 Eylül günlerinde elle çoğaltarak arkadaşlarına dağıtan işçilere kadar binbir emekle, halkın elinde nasıl bir çığa dönüştüğünü anlatır.

  1 Heinrich Heine, “Almansor: Ein Tragödie”, Heinrich-heine-denkmal, 2011,

  2 Almansor’a dair bir özet ve ayrıntılı bir inceleme için bkz. Marianne Anderson, “An Analysis of Heinrich Heine’s Dramatic Works: ‘Almansor’ and “ ‘William Ratcliff’ “, All Graduate Theses and Dissertations, 4568, 1980, ss.

  3 Heinrich Heine, “Almansor: Ein Tragödie”, s. 21: “Das war ein Vorspiel nur, dort wo man Bücher verbrennt, verbrennt man auch am Ende Menschen.”

  4 Bkz. “Nazis Ban Song ‘Lorelei’ Because Heine Wrote It”, New York Times, 15.11.1938.

  5 Opernplatz 31 Ağustos 1947’de faşizme karşı kazanılan zaferin ardından Almanya Sosyal Demokrat İşçi Partisi liderlerinden August Bebel’in anısına Bebelplatz olarak isimlendirilmiştir ve bugün bu ismini korumaktadır.

  6 Ki burada başlıca hasım elbette emeğine dayanan sınıflardır.

  7 Örneğin bkz. Heinrich Heine, “Mahpusun Şarkısı”, Çığır, sayı 15-16, çev. Sabahattin Ali, Temmuz-Ağustos 1934.

  8 Sabahattin Ali, Sırça Köşk, İstanbul: Yapı Kredi Yayınları, 2016, s. 141.  Önder Kulak - Dr., Felsefe
 • Büyük Ozan Neşet Ertaş'ı saygı ve sevgi özlemle anıyorum... 🌹🌹🌹💖💖💖

  Devlet sanatçılığı bana teklif edildi. Ben, hepimiz bu devletin sanatçısıyız, ayrıca bir devlet sanatçısı sıfatı bana ayrımcılık geliyor diyerek teklifi kabul etmedim. Ben halkın sanatçısı olarak kalırsam benim için en büyük mutluluk bu. Şimdiye kadar devletten bir kuruş almadım, bir tek TBMM tarafından üstün hizmet ödülünü kabul ettim. Onu da bu kültüre hizmet eden ecdatlarımız adına aldım./Neşet Ertaş,

  Neşet Ertaş, kimdir?

  Neşet Ertaş, (doğum 1938, Çiçekdağı, Kırşehir - ölüm. 25 Eylül 2012, İzmir)
  Türk ozan. Bozkırın Tezenesi olarak da bilinir. Kırşehir Abdal'larındandır.

  Neşet ErtaşSesi ve sazı ile babası Muharrem Ertaş'ın yolunu sürdüren Neşat Ertaş, 1938 yılında Kırşehir'in Tırtıllar köyünde dünyaya geldi. Keman ve saz çalmasını öğrendi. Ankarada TRT radyo evine girdi. Güçlü derlemeleri olan ozanın kendisine ait çok sayıda güfte ve besteleri vardır.

  Neşet Ertaş babası Muharrem Ertaş ile adeta Anadoludaki en olgun seviyesine erişen bu Türkmen-Abdal müzik birikiminin yeni bir yorumcusudur. Yoğun yöresel özellikleri ve baskın mahallilik unsurları ile donanmış bu müziği yöresinin dışına çıkarmış, ülke genelinde ve hatta yurt dışında bilinmesini ve tanınmasını sağlamıştır.

  25 Eylül 2012 tarihinde İzmir'de tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirmiştir.

  Albümleri
  1957 - Neden Garip Garip Ötersin Bülbül
  1960 - Gitme Leylam
  1979 - Türküler Yolcu
  1985 - Sazlı Oyun Havaları
  1987 - Türkülerle Yaşayan Efsane Deyişler Bozlaklar Türküler
  1988 - Gönül Ne Gezersin Seyran Yerinde
  1988 - Kendim Ettim Kendim Buldum
  1988 - Kibar Kız
  1989 - Hapishanelere Güneş Doğmuyor
  1989 - Sazlı Sözlü Oyun Havaları
  1990 - Gel Gayri Gel
  1992 - Türküler Yolcu
  1992 - Gitme Leylam
  1993 - Kova Kova İndirdiler Yazıya
  1995 - Seçmeler 2
  1995 - Seçmeler 3
  1995 - Seher Vakti
  1995 - Altın Ezgiler 3
  1996 - Polis Lojmanları
  1997 - Benim Yurdum
  1998 - Gönül Yarası
  1999 - Zülüf Dökülmüş Yüze
  1999 - Gönül Dağı
  1999 - Mühür Gözlüm
  1999 - Zahidem
  1999 - Neredesin Sen
  2000 - Garibin Dünyada Yüzü Gülemez (kayıt: 1969-1974)
  2000 - Niye Çattın Kaşlarını (kayıt: 1969-1974)
  2000 - Çiçekdağı (kayıt: 1969-1974)
  2000 - Ayaş Yolları
  2000 - Sevsem Öldürürler (kayıt: 1974-1986)
  2000 - Ağla Sazım (kayıt: 1974-1986)
  2000 - Hata Benim
  2001 - Dostlara Selam
  2001 - Sabreyle Gönül
  2002 - Yar Gönlünü Bilenlere
  2002 - Vay Vay Dünya
  2003 - Yolcu
  2003 - Gurban Olduğum
  2008 - Neşet Ertaş 2008
  KENDİ AĞZINDAN HAYAT HİKAYESİ

  bin dokuz yüz otuz sekiz cihana
  kırtıllar köyünde geldin dediler
  babama muharrem, anama döne
  dediysen atayı bildin dediler

  dizinde sızıydı anamın derdi
  tokacı saz yaptı elime verdi
  yeni bitirmiştim üç ile dördü
  baban gibi sazcı oldun dediler

  o zaman babamdan öğrendim sazı
  engin gönül ile hakk'a niyazı
  o yaşımda yaktı bir ahu gözü
  mecnun gibi çölde kaldın dediler

  zalım kader devranını dönderdi
  tuttu bizi ibikli'ye gönderdi
  babam saz çalarken bana zil verdi
  oynadım meydanda köçek dediler

  anam döne ibikli'de ölünce
  tam beş tane öksüz yetim kalınca
  beşimiz de perişan olunca
  babamgile burdan göçek dediler

  yürüdü göçümüz tefleğe doğru
  bu hali görenin yanıyor bağrı
  üç aylık çoçuğun çekilmez kahrı
  bunlara bir ana bulun dediler

  yozgat'ın kırıksoku köyü'ne vardık
  bize ana yok mu diyerek sorduk
  adı arzu dediler bir ana bulduk
  işte bu anadır buldun dediler

  en küçük kardaşı kayıp eyledik
  onun için gizli gizli ağladık
  üstelik babamı asker eyledik
  yine öksüz yetim kaldın dediler

  zalım kader tebdilimi şaşırttı
  heybe verdi dalımıza devşirtti
  yardım etti yerköy'üne göçürttü
  biraz da burada kalın dediler

  yerköy'den kırıkkale'ye geldik
  babam saz çalarken biz çümbüş aldık
  kırşehir'e varınca kemanı çaldık
  aferin arkadaş çaldın dediler

  yarin aşkı ile arttı hep derdim
  babamı bir yere dünür gönderdim
  başlık çok istemişler haberin aldım
  istemiyor yarin seni dediler

  kırşehir'de yedi sene kalınca
  düğün düzgün hepsi bize gelince
  burada herkese yer daralınca
  ankara'ya gider yolun dediler

  ankara'da (sünnetçi) veysel usta'yı buldum
  epeyce eğleştim, evinde kaldım
  yüz lirayı verip bir yatak aldım
  etti isen böyle buldun dediler

  bir ev kiraladım münasip yerde
  kaldı kavim kardaş hep kırşehir'de
  bu aşk hançerini vurdu derinde
  çaresini bulmazsan öldün dediler

  yarin aşkı ile döndüm şaşkına
  arada içerdim yarin aşkına
  canan acımaz mı garip dostuna
  bunu da içeriye alın dediler

  İKİ BÜYÜK NİMETİM VAR

  İki büyük nimetim var
  Biri anam biri yarim
  İkisine de hörmetim var
  Biri anam biri yarim

  Ana deyip de geçilmez
  O yar anadan seçilmez
  İkisine de kıymet biçilmez
  Biri anam biri yarim

  Birisi var etti beni
  Birisi yar etti beni
  İkisinin de birdir yari
  Biri anam biri yarim
  AYVA TURUNÇ NARIM VAR

  Ayva turunç narım var
  Benim ah ü zarım var
  Hep derdinden ağlarım
  Bir vefasız yarim var

  Al almayı ver narı
  Ağlarım zarı zarı
  Tez günlerde gönderin
  O ahu gözlü yari

  Ayva turunç nar bende
  Aldı aklım yar bende
  Hiç melhem kar eyleme
  Yar yarası var bende

  Ayva turunç neyleyim
  Halimi arz eyleyim
  Zaten bende talih yok
  Ta küçükten böyleyim
  GÖNÜL DAĞI

  Gönül Dağı yağmur yağmur boran olunca
  Akar can özümde sel gizli gizli
  Bir tenhada can cananı bulunca
  Sinemi yaralar dil gizli gizli

  Dost elinden gel olmazsa varılmaz
  Rızasız bahçanın gülü derilmez
  Kalpten kalbe bir yol vardır görülmez
  Gönülden gönüle yol gizli gizli

  Seher vakti garip garip bülbül öterken
  Kirpiklerin oku cana batarken
  Cümle alem uykusunda uyurken
  Kimseler görmeden gel gizli gizli

  YARE GİDEM

  Yare gidem yare gidem
  Yareliyim nere gidem
  Bu derdimin dermanını
  Almaya ben yare gidem

  Saçlarını ben öreyim
  Buna dayanmaz yüreğim
  Seni vermem Ezraile
  Ben öleyim ben öleyim

  Yar elinde yar elinden
  Yareliyim yar elinden
  Dermansız bir derde düştüm
  Dermanı var yar elinden
  DOYULUR MU?

  Tatlı dile güler yüze
  Doyulur mu doyulur mu
  Aşkınan bakışan göze
  Doyulur mu doyulur mu

  Doyulur mu doyulur mu
  Canana kıyılır mı
  Cananına kıyanlar
  Hakkın kulu sayılır mı

  Zülüflerin dökse yüze
  Yar badeyi sunsa bize
  Lebleri meyime meze
  Doyulur mu doyulur mu

  Hem bahara hemi yaza
  Yarın ettikleri naza
  Yar aşkına çalan saza
  Doyulur mu doyulur mu

  Garibim geldik gitmeze
  Muhabbetimiz bitmeye
  Yar île sohbet etmeye
  Doyulur mu doyulur mu

  DELİ BORAN

  uzak yoldan geldim hasretim için
  hani nerde babam muharrem nerde
  yaralı bülbülüm ses vermez niçin
  yüreği yanığım o kerem nerde

  o garip gönüllüm,dertli bakışlım
  feleğin elinde sinesi taşlım
  yüreği yaralım,gözleri yaşlım
  gönül evi yıkık,viranım nerde

  fetholurdu feryadını dinleyen
  feryadı içinde derdin anlayan
  kuşlar gibi viranede inleyen
  ecinnice deli boranım nerde

  okula gidemedim bu dert benimdi
  hemi benim derdim,hem babamındı
  hemi babam,hemi öğretmenimdi
  geribim dersimi verenim nerde

  ANAM AĞLAR

  Anam ağlar başucumda oturur
  Derdim elli iken yüze yetirir
  Bu dert beni yiye yiye bitirir

  El çek tabip el çek benim yaramdan
  Ölürüm kurtulmam ben bu yaradan

  Anama babama yüzüm kalmadı
  Bir su ver demeye yüzüm kalmadı
  Doktora tabibe lüzum kalmadı

  El çek tabip el çek benim yaramdan
  Ölürüm kurtulmam ben bu yaradan

  EVVELİM SENSİN

  Cahildim dünyanın rengine kandım
  Hayale aldandım boşuna yandım
  Seni ilelebet benimsin sandım
  Ölürüm sevdiğim zehirim sensin
  Evvelim sen oldun ahirim sensin
  Sözüm yok şu benden kırıldığına
  idip başka dala sarıldığıma
  Gönülüm inanmıyor ayrıldığına
  Gözyaşım sen oldun kahirim sensin
  Evvelim sen oldun ahirim sensin
  Garibim can yıkıp gönül kırmadım
  Senden ayrı ben bir mekan kurmadım
  Daha bir gönüle ikrar vermedim
  Batınım sen oldun zahirim sensin
  Evvelim sen oldun ahirim sensin

  HAPİSANELERE GÜNEŞ DOĞMUYOR

  Hapisanelere güneş doğmuyor
  Geçiyo bu ömrüm de günüm dolmuyor
  Eşim dostum hiç yanıma gelmiyor
  Yok mu hapisane beni arayan
  Bu zındanda ölem can gardiyan
  Birer birer yoklamayı yaparlar
  Akşam olur kapıları kaparlar
  Bitmiyo geceler, olmaz sabahlar
  Yok mu hapisane beni arayan
  Bu zındanda ölem can gardiyan

  Anamdan doğalı garip kalmışım
  Acı hapisane aha genç yaşım
  Benim zındanlarda neydi işim
  Yok mu hapisane beni arayan
  Bu zındanda ölem can gardiyan

  KÜSTÜRDÜM GÖNLÜMÜ

  Küstürdüm gönlümü güldüremedim
  Baharım güz oldu yazım kış oldu
  Gönüle yarimi balduramadım
  Baharım güz oldu yazım kış oldu

  Şu fani dünyada murad almadan
  Eller gibi şad olup da gülmeden
  Ellerin bağında gülü solmadan
  Baharım güz oldu yazım kış oldu

  MÜHÜR GÖZLÜM

  Mühür gözlüm, seni elden,
  Sakinirim kıskanırım
  Uçan kustan esen yelden
  Sakınırım kıskanırım..

  Yagan kardan, esen yelden
  Sakınırım kıskanırım..

  Havadaki turnalardan,
  Su içtigim kurnalardan,
  Giyindigim urbalardan
  Sakınırım kıskanırım..

  Besikte yatan kuzudan,
  Hem oglundan hem gözünden,
  Ben seni, senin gözünden,
  Sakınırım kıskanırım..

  Al izzet'i oncalardan,
  Elindeki goncalardan,
  Yerdeki karıncalardan
  Sakınırım kıskanırım..

  YOLCU

  Bir anadan dünyaya gelen yolcu
  Görünce dünyayı gönül verdin mi
  Kimi büyük kimi böcek kimi kurt
  Merak edip hiç birini sordun mu

  İnsan ölür ama uruhu ölmez
  Bunca mahlukat var hiç biri gülmez
  Cehennem azabı zordur çekilmez
  Azap çeken hayvanları gördün mü

  İnsandan doğanlar insan olurlar
  Hayvandan doğanlar hayvan olurlar
  Hepisi de bu dünyaya gelirler
  Ana haktır sen bu sırra erdin mi

  Vade tekmil olup ömür dolmadan
  Emanetçi emanetin almadan
  Ömrünün bağının gülü solmadan
  Varıp bir canana ikrar verdin mi

  Garip bülbül gibi feryad ederiz
  Cehalet elinde küsmü kederiz
  Hep yolcuyuz böyle gelir gideriz
  Dünya senin vatanın mı yurdun mu

  AHU GÖZLERİNİ SEVDİĞİM
  Ahu gözlerini sevdiğim dilber
  Sana bir sözüm var diyemiyorum
  Sırrımı ellere veremiyorum
  Derdimi ellere diyemiyorum

  Helal olsun al yanaktan aldığım
  El uzatıp gonca gülün derdiğim
  İnce belini tatlı dilini sevdiğim
  Kırılsın kollarım duramıyorum

  Al yanaktan aldıracağım azıktır
  Tarama zülfünü gönlüm bozuktur
  Öksüzüm garibim bana yazıktır
  Destursuz yanına varamıyorum
  ACEM KIZI

  Çırpınıp da şan ovaya çıkınca
  Eylen şan ovada kal Acem Kızı
  Uğrun uğrun kaş altında bakarken
  Can telef ediyor gül Acem Kızı

  Seni saran oğlan neylesin mal
  Yumdukça gözünden döker mercanı
  Burnu fındık ağız kahve fincanı
  Şeker mi şerbet mi bal Acem Kızı
  NEREDESİN SEN
  Şu garip halimden bilen işveli nazlı
  Gönlüm hep seni arıyor neredesin sen
  Datlı dillim güler yüzlüm ey ceylan gözlüm
  Gönlüm hep seni arıyor neredesin sen

  Ben ağlarsam ağlayıp gülersem gülen
  Bütün dertlerim anlayıp gönlümü bilen
  Sanki kalbimi bilerek yüzüme gülen
  Gönlüm hep seni arıyor neredesin sen

  Sinemde gizli yaramı kimse bilmiyo
  Hiç bir tabip bu yarama melhem olmuyo
  Boynu bükük bir Garibim yüzüm gülmüyo
  Gönlüm hep seni arıyor neredesin sen

  NE GÜZEL YARATMIŞ

  Ne güzel yaratmış seni yaradan
  Esmesin sevdiğim yeller incidir
  Güzelsin sevdiğim gülden goncadan
  Uzanmasın sana yar yar eller incidir

  Kipriklerin oktur kaşın yay kimi
  Gözlerin aklımı etti zay gimi
  Cemalin güneşe benzer yüzün ay gimi
  Değmesin zülüfler yar yar teller incidir
  BİLEMEDİM KIYMETİNİ KADRİNİ

  bilemedim kıymatını kadrini
  hata benim günah benim suç benim
  eliminen içtim derdin zehrini
  hata benim günah benim suç benim

  bir günden bir güne sormadım seni
  körümüş gözlerim görmedim seni
  boşa mecnun eylemişim ben beni
  hata benim günah benim suç benim

  bilirim suçluyum gendi özümde
  gel desem gelirdin benim izimden
  her ne çekti isen benim yüzümden
  hata benim günah benim suç benim

  sana karşı benim bir sözüm yoktur
  haklısın sevdiğim kararın haktır
  garibim derdimin dermanı yoktur
  hata benim günah benim suç benim

  NEYLEDİN DÜNYA

  aydost deyince yeri göğü inleten
  muharrem usta'ydı bunu dinleten
  gönül kırmazdı bilerekten,bilmeden
  insan velisini neyledin dünya

  sazını çalarken kendinden geçen
  gönülden gönüle kapılar açan
  aşkın dolusunu nefessiz içen
  gönül delisini neyledin dünya

  garibim babamdı muharrem usta
  bilirim aşıktı sevdiği dosta
  "sazımın emaneti.." diyen en son nefeste
  sazın ulusunu neyledin dünya

  AŞKIN BENİ DELİ EYLEDİ

  Aşkın beni deleyledi
  Yaktı yaktı kül eyledi
  El alemi kul eyledi
  Yar beni beni...

  Mecnunum sahra içinde
  Yunusum derya içinde
  Eyübüm yara içinde
  Sar beni beni...

  Aslı'yısan Kerim'i bul
  Derde derman vereni bul
  Garip gibi viranı bul
  Sar beni beni...

  ÇİÇEK DAĞI

  Çiçekdağı derler de, var mı sana zararım
  Yâr yitirdim uğrun uğrun ararım
  Üç güneydi benim kavli kararım
  Beş gün oldu nazlı yârim gelmedi
  Derdime bir derman ver Çiçekdağı
  Yârim hey, yine mi ben yandım

  Hana vardım han değil
  Penceresi cam değil
  Bugün ben yâri gördüm
  Ölürsem de gam değil

  Çiçekdağı derler garibin yurdu
  Hep orada arttı efkârı derdi
  Zâlim felek beni yârden ayırdı
  Yârden ayrılması zor Çiçekdağı
  Yârim hey, yine mi ben yandım

  Nakarat

  Çiçekdağı derler methini etmek
  Kolaymıdır seni terkedip gitmek of!
  Hele şu gurbetin kahrını çekmek
  Gel onu da bana sor Çiçekdağı
  Şâhım hey, yine mi ben yandım

  GEL SEVELİM

  Gel sevelim sevileni seveni
  Sevgisiz suratlar gülmüyor canım
  Nice gördüm dizlerini döveni
  Giden ömür geri gelmiyor canım

  Özü gülmeyenin yüzü güler mi
  Sevgisiz muhabbet Hakk'a değer mi
  Seven insan kaşlarını eğer mi
  Zorunan güzellik olmuyor canım

  Sevgi haktır seven alır bu hakkı
  İçi güler dıştan görünür farkı
  Sevmeyene akmaz sevginin arkı
  Boş lafla oluklar dolmuyor canım

  Bir zaman aşıkken sen de sevmiştin
  O anda dünyayı nasıl görmüştün
  Sanki cennetin bağına girmiştin
  Çokları bu hakkı bilmiyor canım

  Aşkın ateşine yandım alıştım
  Bu ateş içinde aşkla tanıştım
  Doğru mu yanlış mı deyi danıştım
  Sevgisiz hakka kul olmuyor canım

  Sevenin içinde yanar ışıklar
  Kaybolur karanlık tüm dolaşıklar
  Garibim sevenler bunca aşıklar
  Boş hayale boşa yelmiyor cenım

  KARANFİL SUYU NEYLER

  Karanfil suyu neyler (gülüm)
  Güzel kokuyu neyler (gülüm)
  İki baş bir yastıkta (gülüm)
  O göz uykuyu neyler (gülüm)

  Le le le le Leylam yar
  Hergün akşam böyle yar
  Kötü isem söyle yar

  Karanfil deste gider
  Kokusu dosta gider
  Sevipte alamayan
  Gurbete hasta gider

  NİYE ÇATTIN KAŞLARINI

  Niye çattın kaşlarını
  Bilmiyom yar suçlarımı
  Ben ölürsem saçlarını
  Yolma gayrı yolma leyli leyli yar

  Ben yandım aşkın narına
  Meyletmem dünya malına
  Ben ölürsem mezarıma
  Gelme gayrı gelme leyli leyli yar

  Bir garibim düştüm dile
  Gerçeklerde olmaz hile
  Zalimler elinden bile
  Alma gayrı alma leyli leyli yar

  YANARIM SENİN AŞKINA

  Yanarım senin aşkına
  Gel kaçma gel gel
  Derdinden döndüm şaşkına
  Gel kaçma gel gel

  Mecnun'um bu çöllerde
  Bülbülüm şu güllerde
  Kaldım gurbet ellerde
  Gel kaçma gel gel

  Hasretin dağlar beni
  Gel kaçma gel gel
  Zülfüne bağlar beni
  Gel kaçma gel gel

  ZÜLÜF DÖKÜLMÜŞ YÜZE

  Zülüf dökülmüş yüze
  Kaşlar yakışmış göze
  Usandım bu candan
  Dert ile geze geze

  Gün doğdu aştı böyle
  Gönlümüz coştu böyle
  Sen orada ben burda
  Ömrümüz geçti böyle

  Bu ellerde gez gayri
  Katip ol da yaz gayri
  Bir kazma al bir kürek
  Mezarımı kaz gayri

  İki Büyük Nimetim Var
 • Bu ülkede hoşlanmadığım tek bir şey vardı. İzlenimlerime göre ülkenin asıl yerlileri olan ve Aborijin adı verilen, esmer tenli kişiler ayrıma tabî tutuluyorlardı. Avustralyalılar, onlara Amerikalıların, kendi yerlileri olan kızılderililere davrandıkları gibi bir tutum sergiliyorlardı. Onlara yaşama hakkı tanınan tek bölge olan “Outback” beş para etmez kumlarla örtülüydü ve kuzey yöreleri yüksek kayalıklar ve sert çalılıklarla kaplıydı. Hâlâ onlara ait olduğu kabul edilen ve yaşama koşullarının görece düzgün olduğu tek yer, ulusal parktı ve bu nedenle burayı turistlerle paylaşmak zorundaydılar.