Nesli, bir alıntı ekledi.
2 dk. · Kitabı okuyor

Dünya güneşin çevresinde dönüyor, Güneş de Ayın çevresinde," dediğimde üzerindeki tozlu av elbiselerini değiştiren Hoca beni sevgiyle gülümseten aynı cevabı verirdi hep: "Ve bizim ahmaklar bu gerçeğin farkında bile değiller!"

Beyaz Kale, Orhan PamukBeyaz Kale, Orhan Pamuk

"Bekle çocuğum.
Uzanıyor namluya öpülesi eller.
Geliyor başı dik, kan pahası, can pahası insanca yaşatmak isteyenler.
çığlık içimde düğüm çığlık gözümde yaş
bekle çocuğum yeni bir dünya için verdiğim savaş..."
(Salih Mirzabeyoğlu)

Buğlem Öner, bir alıntı ekledi.
5 dk. · Kitabı okuyor · Beğendi

İhtilal Sarhoşluğu
Balkan Harbi ile Birinci Dünya Harbine girişimiz arasında ancak 13 ay geçmişti ve ordunun düzenlenmesi, genclestirilmesi hareketinin, Osmanlı ordusu harbe girerken henüz bir yılı doldurmayan bir tarihi vardı. Fakat kadrolar değişmişti. Idare ve disiplin gelişmişti. Genelkurmay ve Harbiye Nezareti orduya hakimdi. Hele moral tamamen değişmişti. Bu ordu, artık bir yıl önce ve Balkan Harbindeki değildi.
Bir taraftan orduda bu verimli gelişme hızla ilerlerken , diğer tarafta dünyanın ve Turkiye'nin kaderi üstünde kara bulutlar her gün biraz daha koyulaşıyordu. Dünya harbe giriyordu ve nihayet harbin kucağına sürüklendi. Şu kanlı, karanlık ve neler getireceğini önceden hiç kimsenin kestiremedigi Birinci Dünya Harbine( 1914-1918). Osmanlı Devleti de bu harbin çukuruna gözü kapalı sürüklendi ve o çukurda boğularak öldü. ( 29 Ekim 1914- 31 Ekim 1918).
*Yeni Bir Ordu Ve Onun Görüşü

Tek Adam - Cilt 1, Şevket Süreyya Aydemir (Sayfa 177)Tek Adam - Cilt 1, Şevket Süreyya Aydemir (Sayfa 177)

21 Mart Dünya Down Sendromu Günü
Ne garip insanlar olduk çıktık.Teknolojinin hızlı ilerlemesine karşı çaresiz kaldık yorgun düşüyoruz sinir harpleri geçiriyoruz. Daha önceden ilk telefonlar dönemi akıllı olmayan:) dönem nasıl birbirimize mesajlar atardık çaldırırdık aynı oda da olmamıza rağmen güzel günlerdi değil mi?Suçlamalar yapardık şu telefonla oynamayı bırak bizimle konuş ilgilen diye.İlgilenmiş numarası yapardık ama aklımız elimiz hep o küçük telefonda idi.Şimdi çağ atladık hepimizde sözde bizden daha akıllı telefonlar var.Onlar varken kimseye ihtiyaç hissetmiyoruz çünkü hayat orada akıyor. O bizi sabah erkenden kaldırıyor ne yiyeceğimize ne yapmamız ne giyinmemiz nasıl davranmamız konusunda bize sürekli fikir veriyor.Bir nevi bizi istediği gibi veya birilerinin işine yarayacak şeyleri tüketmemizi sağlıyor. Nasıl gülümsememiz nasıl ağlamamız mimiklerimizin nasıl olacağı bunların hepsine o karar veriyor.Kiminle arkadaş olacağımızı kiminle evleneceğimizi ve nihayetinde boşanmamız gerektiğini uzun lafın kısası insanı tümden tüme şekillendiren teknolojiyi yakalamak adına insanlık değerlerimizi insan olma vasıflarımızı yavaş yavaş yitiriyoruz.İnsanlık farklı bir mecraya akıyor.Korkutucu değil mi bir düşünün.
Yukarıda paylaştığım cümleleri az önce içimden geçen düşünceler.Bugün 21 Mart Down Sendromu Farkındalık günü peki ne kadar farkındayız?
Bakıyorum tüm sanal ortamda sürekli Down sendromlu güzel insanlar ile ilgili güzel sözler videolar şarkılar resimler.Dışarıdan bakıldığında sevinmemiz gerek ne kadar farkında olan toplumun içindeyiz öyle mi?Ama gerçek hiç de öyle değil.o güzel farkındalığı yaratan insanlar hepsi için söylemiyorum ama çoğu için söyleyebilirim hayatının geri kalan kısmında bu gün hariç Down sendromu olan insanlar adına onları hayata kazandırmak adına hayatlarını kolaylaştırmak adına onlara mutlu bir gelecek sağlamak adına ne yapıyor arkadaşlar bu söylediklerime kendimi de katıyorum ne yazık ki hiç. Üzücü olsa da doğru olan bu.Klavye veya tuşları tıklayacağımıza sosyal medyada afili şeyler paylaşacağımıza gidip onlara hediye alarak onları ziyaret etsek onların ruhuna dokunsak daha samimi daha iyi olmaz mı?Onları daha mutlu etmez mi?

Fatma Göktaş, bir alıntı ekledi.
19 dk.

Peter'ın ve diğerlerinin evlerini tuğlalarla inşa ettiği gibi ben de düşünce ve fikirlerle kendime kocaman bir dünya inşa edebilirdim.

Sol Ayağım, Christy Brown (Sayfa 89)Sol Ayağım, Christy Brown (Sayfa 89)
Leylâ Nur, Aynadaki Yalan'ı inceledi.
26 dk. · 10/10 puan

"Yalan bu dünya, yalan... Aynadaki yalan... Yalan ama bir gerçeğin yalanı... Aynada gördüğün her şey o da, hiçbiri o değil..."

Necip Fazıl'ın roman özelliği taşıyan tek eseri Aynadaki Yalan. Dil açısından olmasa da anlam ve düşündürücülük açısından zorlayıcı oldu benim için. Açıkçası sindirmesi zor bir eser. Tasavvufi yönüyle öne çıkan romanda, Naci'nin arayışı konu edilmiş. Maddi aşkı aşıp, uhrevi olana yönelmiş bir genç olan Naci'nin yaşadıkları, düşünceleri, felsefî olarak aktarılmış.

Beni fazlasıyla etkileyen bir kitap oldu. Kitabın her cümlesi baştan aşağı anlam kesilmiş gibiydi. Kolay kolay unutamam bu eseri.

Hakan Ç, bir alıntı ekledi.
28 dk. · Kitabı okuyor

Akşamdan akşama iki kadehin zararı yoktur. İnsana dünyayı unutturur. Eh, bu dünya da unutulacak dünya zaten.

Kuyucaklı Yusuf, Sabahattin Ali (Sayfa 151)Kuyucaklı Yusuf, Sabahattin Ali (Sayfa 151)

Bugün 21 Mart Dünya şiir günüymüş
Buraya kötü başladım bir şiirle ortamı yumuşatalım o zaman.
"Din üstünden gitti, kaldı cıbıldak
Her bir yana döner, sanki fırıldak
Pirizinden çıkmış, bozuk ışıldak
Milletin halini, görürdü beyim"