• Kitaba giriş yapamadan önce Virgina Wolf'a değinmek gerek.
  Wolf,öncelikle büyük bir feministtir.Ona bu kimliği kazandıran,veya bürünmesinde etkili olan sadece kendi yaşadıkları değil.Tarihten beri toplum tarafından yani ataerkil zihniyet tarafından aşağılanan,evin arka odası olarak görülen sadece çocuk doğurmak,dikiş yapmakla konumlandıran kadının hikayesi onu büyük ölçüde etkilemiştir.
  Wolf kadın olmanın getirdiği zorluklar yüzündenn hiç eğitim hayatı olmamıştır.Babasının yardımı ve kendi okuma arzuyla babasının kütüphanesinden beslenmiştir.
  Annesiz babasız kalan Wolf nişanlanıp evlenmiş kocası tarafından kendi kitaplarını basması için basım evi kurulmuştur.
  Ama Wolf hem kendi yaşadıkları hem tanık olduğu kadın şiddetlerine sessiz kalamamış eserlerine yansıtmıştır.
  Wolf arkasında bir intihar mektubu bırakarak ceplerine taşlar doldurup kendini nehre atar.Ve kadın hareketinin en büyük öncüsü bu şekilde veda eder.

  Kendine Ait Bir Oda
  Wolf kurmaca yazın ve kadınlar diye giriş yapar.
  Wolf raf raf dolaşır eline bir yazar alır kadınlar hakkında ne demiş bize iletir.Aslında kimin ne düşündüğü Wolf'un pek umurunda değildir o zaten biliyor ve yaşıyor.Bunu bizim için okurları için kadınlar için yapıyor.
  Özellikle en çok dikkatimi çeken Shakespeare'nin biz kız kardeşi olsaydı diye başladığı bölüm.Evet shakespeare'in bir kız kardeşi olsaydı şayet onun kadar zeki ve yetenekli.Onun gibi yazabilme imkanı olur muydu.İş başvurunda bulunduğu patron aynı muamele ile yaklaşırdı kız kardeşine yoksa bedeninden faydalanmaya mı çalışırdı.
  Bunu neden söylüyor.Çünkü 18. yy'a kadar tanınan bir kadın yazar yok şair veya ressam kim var ki?
  Elizabeth var veya Kleopatra onların herhangi bir şiiri veya bir eseri var mı.Onlarda bulunduğu konum gereği tanınan kadınlar.
  Kadınlar sadece erkeklerin yarattığı kurmaca yazınlarda var olmuşlardır.Bir şiirde ve ya tiyatro oyununda bir erkeğin aşık olduğu ulaşmak istediği araç olmuştur.Evet şairlerin ozanların yere göğe sığdıramadığı,yaşamın ve güzelliğin timsali,mutfakta işkembe doğruyordu.
  Wolf bu kadar şeyi kadınların gözlerine önüne seriyor.Artık kendiniz olun,kendinize ait bir odanız ve bir ekonomik özgürlüğünüz olsun.Birileri ne der diye eleştirir diye yazmayın içinizden geldiği gibi yazın.Kendinizi hissettiğiniz gibi yazın ancak öyle uzun süre yaşarsanız.

  "Başkalarını etkileme düşleri kurmayın derdim.Her şeyi kendi içinde olduğu gibi düşünün." W.Wolf

  iyi okumalar dilerim...
 • Şimdi sırası gelmişken,Kemalist,hem de sapına kadar Kemalist olduğumu açık seçik söylemek isterim.Mustafa Kemal benimle dans etti,on bir yaşında bir çocuğa insan muamelesi yaptığı için değil;eğer Mustafa Kemal olmasaydı,ben "ben"olamayacağım için Kemalistim...O sırada küçüktüm ama,tramvaylarda erkeklerin oturdukları bölümü kadınların oturdukları bölümden ayıran perdeyi çok iyi anımsıyorum.Mustafa Kemal,o perdeyi de,kadınları toplum yaşamından dışlayan,karanlık köşelere kapatan bütün perdeleri de yırttı o güzel elleriyle.
 • Samsung’tan internet kullanıcılarına siber zorbalığa karşı hareket çağrısı

  Samsung Electronics Türkiye, geçtiğimiz yıl Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile birlikte başlattığı; siber zorbalığa karşı farkındalığı artırmayı hedefleyen “Siber Zorba Olma! #farkinavar” hareketi ile bir yılda 5.500 öğrenciye ulaştı. Bu yıl da 13 Aralık günü Samsung,tüm sosyal medya kullanıcılarını sosyal medya hesaplarını karartıp, “Siber Zorba Olma! #farkinavar” hashtag’ni paylaşarak bu hareketin bir parçası olmaya davet ediyor. 

  12 Aralık 2018 - Sosyal medyada her gün on binlerce çocuk yaşıtları tarafından siber zorbalığa maruz kalıyor ve bu zorbalık, sadece kelimelerle yapılıyor. Günlük hayatta duymaya alıştığımız için bize çok da kötü gelmeyen kelimelerin anlamları aslında çocuklar için çok ağır olabiliyor. Bu konuya dikkat çekmek için, siber zorbaların en çok kullandığı kelimeler ve bu kelimelerin anlamlarından yola çıkarak “Bazı kelimeler çok ağır” mesajını verdiği bir iletişim hazırlayan Samsung Electronics Türkiye ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), geçen yıl başlatılan “Siber Zorba Olma! #farkinavar” hareketine bu yıl da devam ediyor. Siber zorbalık konusunda çocukların, gençlerin, ailelerin ve öğretmenlerin farkındalığını artırmayı hedefleyen çalışmada 13 Aralık günü Samsung Türkiye ve BTK sosyal medya hesaplarını karartıp, “Bazı Kelimeler Çok Ağır” sloganını #farkinavar hashtag’i ile paylaşarak herkesi sosyal medyadaki bu hareketin bir parçası olmaya davet ediyor. 

  Samsung Electronics Türkiye Başkanı DaeHyun Kim, “Samsung Electronics Türkiye olarak, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) işbirliği ile çocuklarımız ve gençlerimiz üzerinde ciddi psikolojik ve fiziksel zararlara neden olabilen siber zorbalığın ne olduğu ve yol açabileceği zararlar konusunda “Siber Zorba Olma!” hareketini başlatmamızın üzerinden 1 yıl geçti. Yıl içinde verilen farkındalık eğitimlerinin yanı sıra, geçtiğimiz yıl olduğu gibi 13 Aralık günü kamuoyunun dikkatini siber zorbalığa çekmek için sosyal medya hesaplarımızı karartarak “Bazı Kelimeler Çok Ağır” sloganını #farkinavar hashtag’i ile paylaşacagız ve tüm sosyal medya kullanıcılarını da bu farkındalık hareketinin bir parçası olmaya davet ediyoruz. 
  Günlük hayatta duymaya alıştığımız için bize çok da kötü gelmeyen kelimelerin anlamları aslında çocuklar için çok ağır. Bu konuya dikkat çekmek için, siber zorbaların en çok kullandığı kelimeler ve bu kelimelerin anlamlarından yola çıkarak “Bazı kelimeler çok ağır” mesajı verdiğimiz bir iletişim kurguladık”dedi. 
  Siber Zorbalık Farkındalık Eğitimleri ile 10 binden fazla öğrenciye ulaşmayı hedefliyor 
  İstanbul ve Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin desteğiyle gerçekleştirilen “Siber Zorba Olma! #farkinavar” eğitici eğitimleri sonrasında 173 kurumdan 211 öğretmen ve yönetici çalışmalarını sürdürüyor. Ayrıca okullarda düzenlediği öğrenci seminerleri ile beraber şu ana kadar toplamda 5 binden fazla öğrenciye ulaştı. 

  Her 100 kişiden 28’i siber zorbalığa maruz kalıyor 
  Samsung’un Sosyal içerik sitesi Onedio’nun ile gerçekleştirdiği anket sonuçlarına göre; siber zorbalığa maruz kalan internet kullanıcılarının oranı Türkiye’de yüzde 28’lere ulaştı. 
  Katılımcıların yüzde 77’sini kadınların oluşturduğu çalışmada; siber zorbalığa uğrayanların yüzde 82’sini kadınlar oluşturuyor. Erkeklerin ise yüzde 18’i siber zorbalığa maruz kaldığını bildirdi. En sık karşılaşılan siber zorbalık hareketi yüzde 55 ile hakaret yoluyla mesaj / mail olurken, en az karşılaşılan hareket ise sahte hesap açılması. “Zorbalıkla Nasıl Mücadele Ettin” sorusuna en fazla verilen yanıt yüzde 52 ile “Onu sosyal medyadan engellerim” şeklinde olurken, en az verilen yanıt ise “Aileme Söylerim” oldu. 

  Siz de sayfamızdaki PAYLAŞ butonlarını kullanarak proje görselini sosyal medya hesaplarınızdan paylaşabilir ve projeye destek verebilirsiniz. Instagram’da paylaşmak için aşağıdaki görseli indirerek #FarkinaVar etiketini kullanabilirsiniz ya da Samsung Türkiye Instagram hesabımızdaki içerikleri hesabınızdan paylaşabilirsiniz. 
  https://www.samsung.com/...k/siber-zorba-olma//
 • Neden kadınlar erkekler için erkeklerin kadınlar için olduklarından çok daha ilginçlerdi.
 • Erkekler, bankaya bir kadının genel müdür olmasını engellemek için kendi aralarında bir ittifak oluşturabilirlerdi ama bu iki kadının böyle bir ittifak yapabilmesi mümkün değildi.
  Erkeklerin dünyasında başarılı olmak için erkeklerden daha vahşi olmak zorundaydılar.
 • Bir gün gelir, ihtiyarlarlar. Bir çekicilikleri kalmaz, bozulur kalıpları kıyafetleri.. Gene de kadın düşünürler. Ama para vermek zorunda kalırlar. Yalnızlıktan kurtulabilmek için her türlü uzlaşmalara, bin türlü küçük dalaverelere başvururlar. Oyuncak olurlar şunun bunun elinde, üzülürler. Çoğunun sonunu gördüm ben: birer çöküntü yıkıntı oluvermişlerdi.
 • Erkeklerin çoğu bir gece için, açıkçası ilk geceyi tatmak için evlenirler ve yaptıkları hatayı da bir ömür boyu düzeltemezler.
  Emile Zola
  Sayfa 49 - Yason - 2015