Akide, akide, akide. Müslüman coğrafyası olarak akide dendiğinde aklımıza şeker geliyorsa Fransız devrimci hukukçu Danton'un kendi devrimi tarafından idam edilmesi sahnesi belirmeli gözümüzde ve düşünmeliyiz kendi devrimimiz mi idam ediyor bizi acaba?

"Akaid'ten bihaber Müslüman" diye bir sıfatlama dahi bağrımıza taş gibi oturmalıdır. Ne demek "Akide şekerdir." demek! Burada kalmak.

Varsa böyle diyen hiç düşünmeden zaten elinde hangi kitap varsa kaldırsın atsın önce Akaid okusun. Okumadan da ölmesin hatta. Bu kitap da minik Akaid kitaplarından biri. Ben bunu tavsiye ederim bir başkası başkasını. Amenna. En azından bu coğrafyanın insanı olarak Nesefi akaidini okuyun. Akide de farklı mezhepler var. Sahih olanlar içinden hangisine tabii olduğunuzu bilin en azından. Ve şunu da unutmayın ki biri elbette en doğru olanıdır.

Kübra, Posta Kutusundaki Mızıka'yı inceledi.
16 Mar 00:54 · Kitabı okudu · 7 günde · 10/10 puan

Posta Kutusundaki Mızıka bir kişinin karşısındaki dostuna, sevdiği kişiye yazdığı 61 mektuptan oluşan bir eser. Mektubu kime yazdığını bilemememiz bizi düşünmeye itiyor ayrıca karşısındaki kişinin cevap verip vermediğini de anlayamıyoruz, ara ara sorular sorarak okuyucuyu düşünmeye zorluyor.
Yazar kitapta bize mektubun öneminden de bahsediyor, mektuplarda ses tonunun olmadığından, istenilenin yazılıp silinebileceğinden, düzeltebileceğinden ve mektubun mutlaka tamamlanacağından bahsediyor.
Yazar ayrıca kitapta çok fazla alıntı yapıyor ve bu alıntılar anlatımı oldukça güçlendiriyor.
Bugüne kadar mektup türünde çok fazla kitap okumadım ama bu kitap sayesinde mektup türüne olan ilgim arttı. Kitabın bütün cümlelerinin altı çizilebilir :)
Gerçekten mutlaka okunması gereken bir kitap bu kitap belki değerini bilemediğiniz dostlarınızı hatırlama olanağı sunabilir. Ayrıca bu kitap dost olarak hissedilen insanlara hediye edilmesi gereken bir kitap.
"Sevgili Dost,
Eğer yeryüzündeki bütün elleri bir masanın üzerine koysalar, elini bulabilirdim onların içinden."

Elif, bir alıntı ekledi.
16 Mar 00:35 · Puan vermedi

Hatırlama, bir buluşma biçimidir.

Kum ve Köpük, Halil Cibran (Sayfa 6 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları/6.Basım)Kum ve Köpük, Halil Cibran (Sayfa 6 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları/6.Basım)
Neslihan Akbaş, bir alıntı ekledi.
15 Mar 18:02

"Geçmişi hatırlama yaşayanlara özgü değil midir? Hayata veda vakti geldiğinde insanın elinde kalan ve tadını çıkaracağı son varlıklar, son zenginlik değil midir?"

Dişi Kurdun Rüyaları, Cengiz Aytmatov (Sayfa 186 - Ötüken Neşriyat)Dişi Kurdun Rüyaları, Cengiz Aytmatov (Sayfa 186 - Ötüken Neşriyat)
Güllü Budaktaş, bir alıntı ekledi.
12 Mar 00:47 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

hatırlama, bir buluşma biçimidir.

Kum ve Köpük, Halil Cibran (Sayfa 6 - iş bankası kültür yayınları)Kum ve Köpük, Halil Cibran (Sayfa 6 - iş bankası kültür yayınları)
Recep, bir alıntı ekledi.
11 Mar 22:27 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Hatırlama, bir buluşma biçimidir.

Kum ve Köpük, Halil Cibran (Sayfa 6)Kum ve Köpük, Halil Cibran (Sayfa 6)
TSena_gl, Soğuk Kalp'ı inceledi.
10 Mar 22:25 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu yazarın bir kitabını daha okumuş, beğenmiştim, kütüphanede iki kitabını daha görünce beğeneceğimi düşünerek aldım ve yanılmadım, yani en azından şimdilik bir tanesi konusunda, diğerini daha okumadım. Yazarın, okuduğum ikinci kitabını da beğenmemle birlikte, sevdiğim yazarlar arasında yerini almış oldu. Yazımı, polisiye ve psikolojik içerikli kurgularıyla, gayet akıcı ve güzel yazıyor. İlk okuduğum kitabında da kadına şiddet durumu vardı; ağır psikopatça bir şiddetten bahsediyorum, bu kitapta da aynı durum mevcuttu. Yazarın özellikle üstünde durduğu bir konu sanırım ve bu konuyu işlerken ne durumda olunursa olunsun, kurbanın verdiği mücadele okuyucuya çok iyi hissettiriyor.

Bu kitaptaki kadın kurban Dana Nolan, oldukça güçlü bir karakterdi. Düşünün, bir seri katilin elinde oldukça ağır işkencelere maruz kalıyorsunuz ve bir şekilde ondan kurtuluyor ama asla eski yaşamınıza geri dönemiyorsunuz; çünkü siz eski kişi değilsiniz, insanlar da size eskisi gibi bakmıyor. Bir de bu durumun ardından yıllar önce kaybolmuş arkadaşının tekrar gündeme gelmesiyle, hatırlayamadığım o zamanları hatırlama ve arkadaşına ne olduğuna dair bir şeyler bulma ihtiyacının peşine düşerken, tekrar tehlikenin içine doğru çekiliyorsun.

Çoğu zaman ön yargılarımızın kurbanı oluyor, birilerini dış görünüşüyle vs. yargılayıp kendimizi uzak tutuyor veya dışlıyoruz ama çok geçmeden hayatın kendine göre olan espiri anlayışıyla karşı karşıya kalmaktan kurtulamıyoruz; iyi de oluyor bence. Bir de insanların göründüğü gibi olmama durumu var, ne yazık ki bununla da sık karşılaşıyoruz. Yazar, kurguya, bu ikisini de güzelce yedirmiş ve gerçekçiliğe vurgu yapmış. Bu kitabın en çok sevdiğim yanlarından biri de; Dana'nın, etrafındaki kişilerinde düşünceleriyle, eski Dana ile yeni Dana'yı karşılaşılaştırarak objektif bir yorum elde edebilmesi ve kendinin farkına varabilmesi.
Dediğim gibi, beğendiğim bir kitaptı, herkese tavsiye ederim.

İnsanın bir duygusu bir başka duyguyla yer değiştirirdi. Güçlü bir acı daha yumuşak bir acıya dönüşür, bu daha yumuşak acı yerini yasa bırakır, yas da sonunda bir hatırlama olurdu.

Hayvan Mezarlığı, Stephen KingHayvan Mezarlığı, Stephen King