Evet. Bir "iki benin" barışması sahnesine daha şahit oluyorsun. Kendini şanslı bil!

Bu barışmaya başlamadan önce, şu anda bu barışmayı yazıyor olmama sebep olan nacizane pek değerli dostum Bugs Bunny 'ye teşekkür ederim. Agatha'yla benim tanışmamı sağladı ve bu pek zekice yazılmış kitabı bana hediye etti. Hayat yüzüne gülsün dostum! Gülmezse sen de ona gülme! Akışına bırak ve anı yaşa! :)

Artık incelemeye geçebiliriz. "İki benim" şu anda barışık yani sorun yok. °_•

Agatha çok zeki bir kadın ve yazar. Yazarlıkta zekilik önemlidir. Zekilik neydi? Zekilik yaratıcılık ve üretkenlikti. Zekilik hazır cevaplıktı. Zekilik dik durmaktı. Zekilik "iki beninden" faydanandı. Zekilik, kaybedince çökmek değil aksine daha da güçlenmekti. Agatha neden zeki? Onlarca hatta yüzlerce romanı/öyküsü var. Sırf bunları "yazmak" için mi yazdı? İki "benim" de -HAYIR- diye haykırıyor. İsviçre bilim insanlarının dediklerine göre bu romanlarda ne kendini tekrarlıyor ne de akılıcıktan ödün veriyor. Polisiyenin kraliçesi olmasında naçizane neden bu. Keşke günümüz teknolojisiyle ve koşullarıyla da romanlarını yazabilseydi...

Agatha sadece üretken olduğu için mi zeki? Hayır. Mesela bu kitabı yazabilmek, bu muazzam olay örgüsünü kurabilmek mükemmel bir zeka gerektirir.

Agatha'nın kendine has bir tarzı var. Günümüz klasilikleşmiş polisiye romanlarında çokça görülen kurban- katil- polis(FBI) üçlüsünden yanısıra farklı bir tarza sahip.
O yüzden herkesin seveceğini düşünmüyorum. Şahsım adıma ben sevdim ama genelde günümüz polisiye kitaplarını okuduğumdan bana farklı geldi. Ama tabii Agatha okuma devam edeceğim.

Hatta pek değerli dostumla iddiaya girmiştim. Ben kaybettim, katili bulamadım. Bulurum diye düşündüm ama bulmak için çok kurnaz olmak gerek. İşte Agatha bu yüzden zeki... O katilin bulunması içi çok kurnazca olmak gerek. Ve bu kurnazlığı satır aralarına yerleştirebilecek kadar kurnaz ve zeki olan Agatha, kitabın sonunda aklınızda hiçbir soru işareti bırakmıyor. Bir o kadar da zeki. Anlatamadım en iyisi kitabı okuyun. Birazdan spoilerlı bölüme geçeceğim ama onun öncesinde şunu söylemek istiyorum: bana çooook hitap eden bir tarzı yok ama gereksiz detaylar olmayışı, katili bularken sanki bir filmdeymişiz gibi hissettirmesi güzel. Hele ki yazıldığı döneme göre...

-Spoiler-

Verilmek istenen mesaj var. Bu mesaj katil imajıyla veriliyor. Ve ben o mesajı anlatacağım o yüzden kitabı okumak isteyenler ya da okuyanlar bu bölümden sonrasını okumasın. Zevkiniz kaçar.

~Spoiler~


Biz insanları mesleklerine, maddi manevi durumuna göre mi değerlendiririz? Bir insanın mesleği onun genel olarak "iyi" ya da "kötü" olması hakkında bir fikir sağlamalı mı?
Cevabım: her zaman değil. Bir insan devletin yüksek makamlarında çalışan bir memur bile olsa ona körü körüne, sorgulamadan, ne dese doğrudur diye inanmamalıyız. Meslekler göz boyar.

Yüksek mertebeli memurlara toplumumuz hep saygı duyar. Ne derse inanırız, sorgulamadan.

Kitap okumayı bu yüzden seviyorum ya hayatı(mı) sorgulatır. Gözümde, at gözlüğü yoktur. Bu konu üzerinde konuşmak faydasız. Bakış açısı değişmez. Değişmesi için bireyin bir şeyden çokça etkilenmesi gerekir.

Bir şeyi yüz defa dedikten sonra yine de pek bir fayda etmiyor. Bu incelemem pek iyi olmadı biliyorum ama en azından iki benim bugün rahat rahat uyuyacak. Barıştılar. Keyifli okumalar dilemiyorum, keyifli barışmalar diliyorum.
Nice barışmalara.

Fatih Beyazkaya, bir alıntı ekledi.
 23 Mar 11:36 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Medeniyetler Çatışması
Üstelik, petrol gelirlerinden kaynaklanan eşi görülmedik zenginlik, eşi görülmedik bir ölçekte ve eşi görülmedik bir biçimde israf edildi. Sağlık, eğitim ve zenginle fakir arasındaki büyük uçurumun kapanması için harcanabilecek paralar, Londra'da telekızlara, Güney Fransa'da kumarhanelere, ABD'de büyük çiftliklere ve İsviçre'de dağ köşklerine gitti. İslâm ülkelerindeki petrol geliri, kendi ailelerine veya klanlarına özel bir gelecek sağlama peşindeki bazı Müslümanların küstahlıklarına neden oldu. Bunlar, Müslümanları hicvetmek isteyen Batılı taşlamacılar için meşru bir cephanelik oluşturdular, bir uygarlığın karikatürü haline geldiler. Bu yüzden sıradan Müslümanlar'ın şikayet etmeleri için son derece haklı nedenleri vardır.

Medeniyetler Çatışması ve Dünya Düzeninin Yeniden Kurulması, Samuel P. Huntington (Sayfa 235)Medeniyetler Çatışması ve Dünya Düzeninin Yeniden Kurulması, Samuel P. Huntington (Sayfa 235)
Peyroux, bir alıntı ekledi.
 23 Mar 00:05 · Kitabı okuyor

İskoçya'da doğan Adam Smith, yurdumuzda Şişli ve Maçka'da doğan yüksek sosyetenin özel sermayelerini çok etkilemiştir. Yurdumuzu yönetenlerse, her başları sıkıştıkça, cankurtaran simidine sarılır gibi, Adam Smith'e sarılmışlardır. Glasgow ve Oxford üniversitelerinde öğrenimini bitirdikten sonra, Edinburg üniversitesinde hocalık eden Adam Smith, kırk yaşındayken hocalığı bırakıp bir asilzade çocuğunun arkasına takılarak onunla birlikte Fransa ve İsviçre'de turneye çıkmıştır. Düklerle, kontlarla, lordlarla arayı düzen Adam Smith 1746'da yurduna dönünce liberalizmin temel kitabı olan "Lö Röşerş sür la natür e la koz dö la patakoz" adlı kitabını yazmıştır. "Milletlerin mangırı bulma ve küpü doldurma yolları" adlı bu kitabıyla klasik liberalizmin babası olan Adam Smith, bugünkü özel sermayenin de aile dostu, genç özel sermayecilerin de beybabası sayılır.
"Bırak yapsın! Tutma geçsin! Koyver olsun!" demek olan liberalizmin esaslarını şöyle özetleyebiliriz:
1 - İşbölümü: Yorganını ayağına göre değil, ayağını yorganına göre uzat. Çizmeden yukarıya çıkma!
2 - Rekabet: İlerlemenin tek yolu rekabettir. Rekabetle Karabet'i birbirine karıştırma!
3 - Her koyun kendi bacağından asılır. Her öküz kendi boynuzundan çekilir. Herkes kendi paçasını kurtarsın.
4 - Kılıç kuşananın, iş becerenindir. Becerebilene aşkolsun. 5 - Gemisini kurtaran kaptan. Kör eline geçirdiğini sever. 6 - Zengin, arabasını dağdan aşırır, yoksul düz ovada yolu şaşırır. 7 - Parayı seven düdüğü çalar. Arkasına güvenen borazancı başı olur. 8 - Hak değirmende bulunur. Altta kalanın canı çıksın!

Şimdi Avrupa, Aziz Nesin (Nesin Yayınevi)Şimdi Avrupa, Aziz Nesin (Nesin Yayınevi)
gökçe c., Mecburiyet'i inceledi.
22 Mar 17:26 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Zweig etkinliğine katılışımın, heybemdeki ilk kitabı "Mecburiyet" ti. Çıktığı zamandan beri ha okudum, ha okuyacağım diyerek kendime hatırlattığım bu eseri okumak benim içinde bir nevi mecburiyet oldu...

Elli sayfalık gayet fit görünümlü bu kitabın konusu yine diğer kitaplarında görülen paralel konular. Savaş, savaşın psikolojik etkileri, bireyin kendisiyle ve dünya arasındaki uçurumlar, yalnızlık, çaresizlik, korkular, ruhsal bocalama, insani değerler...

Ne yazık ki dünya var oldukça hiç biteceğine inanmadığım korkunç bir gerçek olan savaş, burada da askere gitmemek için ülkesinden İsviçre'ye karısıyla birlikte kaçan ressam Ferdinand'ın hikâyesinin ana başlığı! Buraya mutlu olmak ve insan gibi yaşamanın hayaliyle gelir Ferdinand. Onu çok seven karısı Paula her zaman yanındadır. Hem gözleri hem elleri hep üstündedir. Peki bu yeterli midir? Yanyana yürüdüğü huzursuzluğu, birbirine karışan uykusuzlukları, alt üst olmuş ruhsal durumu onu istediği huzura kavuşturacak mıdır?

Birgün kahverengi bir zarfla kapısını çalan postacı, özgürlüğüne kara bir gölge gibi düşer. Vatanını seviyorsan, bunu göstermelisin diyor zarftan çıkan o soğuk kağıt. Ferdinand'ın bundan sonraki savaşı hem içinde hem dışında. Paula'nın dediği gibi vatan onun hayatı kadar önemli mi? Bir adalet olduğuna cidden inanıyor muydu? Ya özgürlük? Onu senin elinden sen izin vermediğin sürece kim alabilir?

Devletin devasa gücüyle, küçücük bir adam ne kadar mücadele edebilir?
Kitabı bir Zweig sever olarak beğendim. Yalnızca buradaki ruhsal sorgulamalar belki biraz daha yoğun olabilirdi dedim. Mesela Korku'da kendimi müthiş hissetmiştim. Amok Koşucusu'da harikaydı duyguyu geçirebilme ve hissettirme olarak.

Mecburiyet'te Zweig arşivine eklenmeli. Es geçmeyin derim. Herkese şimdiden iyi okumalar dilerim. Özgürlüğünüzle kalın.

S. Ali, bir alıntı ekledi.
21 Mar 23:38 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

2000 yılı itibariyle Rockefeller Vakfı ve İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü kendilerinin A vitaminli ya da beta-karotenli pirinç olarak adlandırdıkları pirinci üretmek için nergis bitkisinden iki adet geni bir bakteri geniyle birlikte başarılı şekilde alarak pirinç DNA'sıyla birleştirdiklerini duyurdular.

Ölüm Tohumları, F. William Engdahl (Sayfa 145 - Bilim + Gönül Yayınları - 3.Basım 2010)Ölüm Tohumları, F. William Engdahl (Sayfa 145 - Bilim + Gönül Yayınları - 3.Basım 2010)
Gizem Toso, bir alıntı ekledi.
21 Mar 03:07 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Türkler ve Yunanlılar rakıyı efkârlanmak ya da efkâr dağıtmak için içerlerdi. Efkâr, fikirler demek ama bizlere göre fazla fikir üzüntü anlamına geldiğinden, bazen hüznün dibine vurmak, bazen de bu etkiden kurtulmak için rakıya sarılırız. İsviçre' de Lenin ve arkadaşları için, "sabahtan akşama kadar çay içer, Rusya anayı konusurlardi." denir. Bizde de durum budur, rakı içer Türkiye'yi konuşuruz.

Elia İle Yolculuk, Zülfü Livaneli (Sayfa 103 - Karagarga)Elia İle Yolculuk, Zülfü Livaneli (Sayfa 103 - Karagarga)
Şeyma Öztürk, bir alıntı ekledi.
20 Mar 21:00 · Kitabı okudu · 10/10 puan

"İsviçre'nin ünlü yazarlarından G. Keller'le bir ressam dostu, her akşam 17.30-18.30 arasında bir kafede buluşurlarmış. Yan yana bir şeyler içen iki dost, tek kelime konuşmadan bir saat oturduktan sonra el sıkışıp geçirdikleri bu huzurlu zaman için birbirlerine teşekkür ederler, ertesi gün tekrar buluşmak üzere ayrılırlarmış. Dostluğa bak! Seninle arkadaşlığımızı yadırgayanların dikkatini çekmek isterim. Neymiş efendim, konuşmadan dostluk olmazmış. Neden olmasın? Hem konuşmadığımızı kim söylemiş!"

Makyaj Yapan Ölüler, A. Ali Ural (Sayfa 113 - Şule Yayınları, 18.baskı, 2018.)Makyaj Yapan Ölüler, A. Ali Ural (Sayfa 113 - Şule Yayınları, 18.baskı, 2018.)
Serhan Calba, bir alıntı ekledi.
20 Mar 18:39 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

1918 İsviçre'de sürgün Lenin
Sadece çok konuşanlarla ilgilenen casuslar, tek başına , suskun yaşayanların, çok okuyup çok öğrenenlerin bu dünyada yapılan devrimler için en tehlikeli insanlar olduğunu bilmedikleri için de kundura tamircisinin evinde kalan , dikkat çekmeyen bu adamla ilgilenip onun hakkında raporlar yazmazlar.

Yıldızın Parladığı Anlar, Stefan Zweig (Sayfa 249)Yıldızın Parladığı Anlar, Stefan Zweig (Sayfa 249)
Kitap Kurdu, bir alıntı ekledi.
 20 Mar 15:33 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Sosyal demokrasi bugün artık bir ideolojik kavram değildir. Bir zamanlar onu sol ideolojinin pankart yapmış olması sosyal demokrasi ile ilgili bugünkü gerçeği değiştirmez. Bugünkü gerçek şudur:       
Çağdaş müreffeh Batı ülkelerinin en “sosyalist” sayılanları ne kadar sosyal demokrat iseler en kapitalist sayılanları da aynı derecede sosyal demokrattır. Finlandiya, Norveç, İsveç nasıl sosyal demokratsa Fransa Almanya, İngiltere, İsviçre de aynı şekilde ve aynı oranda sosyal demokrattır. Bu ülkelerde kimsenin soldan solculuktan falan söz ettiği yok. Çağdaş devletin olması gerekenleri tespit edilmiş durması gereken yeri belirlenmiştir. Vazgeçilmez gerçek sosyal demokrasidir. Günümüz Avrupa sosyal demokrasisi örneğin Alman sosyal demokrasisi kendini artık ‘Marksist’ olarak tanımlamıyor. Kökeni öyle olsa da öyle tanımlamıyor. Çünkü o kabuktan kurtuldu kabuğun içindeki özü aldı. Bırakın Avrupa’yı, ABD ve Japonya’da bile sosyal demokratların talepleri projeleri yöntemleri etkili oldu hayata yön verdi .
Çağdaş dünyada kalkınma ve refahı sağlayan ortak bir doğum vücut buldu. Başka bir deyişle kapitalist-sağ model sosyal devlete sosyalist-sol model ise serbest piyasaya kapı araladı ve bir ortak kalkınma modeli doğdu: Sosyal demokrasi.

Allah ile Aldatmak, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 258 - Yeni Boyut Yayıncılık)Allah ile Aldatmak, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 258 - Yeni Boyut Yayıncılık)
Evren Çakmak, Mecburiyet'i inceledi.
 18 Mar 00:48 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bir insanın duygu ve düşünceleri yine çok güzel aktarılmış. Zweig, diğer kitaplarında olduğu gibi kendinden büyük parçalar katmaya ve bunu yansıtmaya devam ediyor. İnsan psikolojisine hakim bir yazar ve birçoğumuzun bildiği şeyleri kelimelere dökerek adeta hislerimize tercümanlık yapıyor.

SPOİLER İÇERİR

Mecburiyet kitabında, sıkıntılardan dolayı askerlikten muaf olmuş bir adamın tekrar muayeneye çağrılmasıyla yaşadığı psikoloji anlatılıyor. İsviçre'ye taşınıp evlenen ve ressamlık yapan Ferdinand, mutlu mesut yaşarken bir mektup alır. Güncel bir muayene için askerliğe çağrıldığı yazan bu mektup hem onu hem karısını sarsar. İşte kitabımızın ana düşüncesi de burada başlıyor: Eşini, işini, mutlu hayatını bırakmak istemeyen ancak zayıf iradesi ve takıntılarla dolu psikolojisi yüzünden kendini korktuğu ve çekindiği askerliğe, savaşa gitmek zorunda hisseden, bu kararsızlığın içinde zihninde çatışan düşüncelerle eriyip giden bir adamın yaşadıkları.

Her şey çok güzel aktarılmış. Ancak vatan ve millet sevgisi arkaplana atılarak vatandaşlık görevleri şiddetli bir eleştiri yağmuruna tutulmuş. Elbette savaş kötü bir şey, can almak kolay değil. Hatta ana karakterimiz Ferdinand'ın da askerlikten muaf tutulması gerektiğini düşünebilirim ancak milli duygular bu kadar hafife alınmamalı. Yaşadığımız ülkenin halkına karşı sorumlulukları olduğu gibi halkın da bazı vatandaşlık görevleri vardır ve olmalıdır. Hayatta istenmeyen şeyler olabilir. Sırf mecburiyetten yapmamız gereken işler olabilir. Devletlerin verdiği özgürlüğü yetersiz bulup mecburiyet kavramından bahsedersek bir gün başka bir devlet gelir; daha tutsak,daha mecbur hissederiz. İnsanlardan mutlak adalet bekleyemeyiz. Elimizden geldiğince doğru bir birey olmaya çalışmalı ve yapmamız gerekenleri yapmalıyız.