Hava güzel, manzara güzel, yiyecek içecek ucuz, ahalisi iyi. Şöyle böyle İsviçre köyleri gibi bir şey.
İsviçre hesabı
ENKA, uyuşturucu madde kaçakçısı Sabit Tırnovalı’yı hiç tanımamış olabilir. Ancak SİSTEM böyle işliyor. Böyle işlediği için de ANAP, Türk parasının Kıymetini Koruma Hakkındaki 28 Sayılı Karar’a ilişkin tebliğin 5.maddesini 28 Aralık 1983 günü değiştirip, “Türkiye’ye her türlü yoldan ve cinsten döviz ithali serbesttir. Hiçbir kayda tabi tutulmaz ve menşei (kaynak, köken) araştırılmaz” hükmünü getiriyor.
Sayfa 34 - 1 Ocak 1988Kitabı okuyor
Reklam
Aslında annemin bedeni birkaç şehir büyüklüğündedir. Bizim mazimizi taşıyor. Onun bedeninin içinde 20 yaşındaki annemi elindeki hortumla bahçeye sularken, 30 yaşındaki annemi bizi terk eden babamın gömleklerini ağlayarak makasla keserken, 40 yaşındaki annemi abime "Gidemezsin İsviçre'ye" diye bağırırken görüyorum. Vücudu tıka basa anılarla dolu. Ffakat anneme dışarıdan bakan kişi onu minnacık bir ihtiyar olarak görür. Kaybolacak kadar ufak.
Kaybolan İzzetimiz - Hilafetin İlgası...
Yavuz Sultan Selim'in Memlüklerden devraldığı ve Osmanlı'nın 4 asır boyunca sürdürdüğü Hilâfet makamı, her ne kadar resmi olarak 1924 yılında TBMM'de çıkarılan bir kanunla sonlandırılmış olsa da, bu iş asılda Lozan imzalandığı ve Cumhuriyetin ilan edildiği gün bitirilmişti. İngilizlerin Lozan Anlaşmasını Hilâfet kaldırılana dek
"Fidel beni 'Yeni Panama' dediği, şehrin zengin ve oldukça etkileyici bir bölgesine götürdü. Cam ve çelikten yapılma modern binaların yanından geçerken, Panama'da, Rio Grande'nin güneyindeki diğer tüm ülkelerden daha fazla uluslararası banka olduğunu söyledi. 'Bize çoğu zaman Amerikalılar' ın İsviçre'si derler,' dedi.' Müşterilerimize çok az soru sorarız. "
Sayfa 101 - A. P. R. I. L. YAYINCILIKKitabı okuyor
Haşimi hükümdarı Faysal'dan söz ediyorum. Mekke şerifinin oğlu olan Faysal, kendisinin hükümdar olacağı ve öncelikle Ortadoğu'yla, Arap Yarımadası'nın bütününü bir araya getirecek bir Arap krallığı düşlüyordu. İngilizler, Arapların Osmanlılara karşı ayaklanmasına karşılık olarak bu krallığı ona vaat etmişlerdi, babasını da halife
Reklam
Gözlerini kırpmadan Almanların safına katılıp ulusun kaderini Hitler'in deliliğine teslim etmek isteyenler, ulusu soyup İsviçre bankalarına yatıranlar değil de, milleti batıranlar bunlar, öyle mi? Halkı için kafalarının ürünlerini ortaya döken aydınlar, sanatçılar, gazeteciler...
Sayfa 219 - Çınar YayınlarıKitabı okudu
WOLFGANG BORCHERT, 1921'de Almanya'nın Hamburg kentinde doğdu. Kitapçılık ve bir süre de oyunculuk yaptıktan sonra İkinci Dünya Savaşı sırasında askere alınarak gönderildiği Rusya Cephesi'nde ağır yaralandı. Nasyonal sosyalizme karşı görüşlerinden ötürü tutuklandı, difteri ve sarılığa yakalanmış olmasına karşın sekiz ay cezaevinde tutuldu, daha sonra da yeniden cepheye gönderildi. Çürüğe ayrılacağı sırada bir daha tutuklandı ve bu kez dokuz ay hapis yattı. Savaşın sonunda serbest kalınca Hamburg Devlet Tiyatrosu'nda yönetmen yardımcısı olarak çalışmaya, bir yandan da kabare gösterilerinde yer almaya başladı. Sağlığının giderek kötüleşmesi üzerine İsviçre'ye gönderildi, yatırıldığı bir hastanede henüz 26 yaşındayken 20 Kasım 1947 günü öldü..
Sayfa 7 - Can Sanat YayınlarıKitabı okudu
İsviçre'de Claus Wedekind adlı bilim insanı ve ekibi tarafından 1995 yılında gerçekleştirilen bir deneyde, birbirinden farklı MHC(major histocompatibility complex(bağışıklık sistemiyle ilgili bir gen)) gruplarına sahip erkekler iki gün boyunca hiç üzerinden çıkarmadan aynı tişört ile dolaşmışlardır. Bu arada iki gün boyunca üzeri üzerlerine herhangi bir parfüm, koku vs. sıkmamışlardır. Daha sonra bu tişörtler, bir grup kadına koklatılmış ve sadece bu kokulardan yola çıkarak kendilerine en uygun olabilecek kişiyi seçmeleri istenmiştir. Ortaya çıkan sonuçlar inanılmazdır. Kadınların sadece tişörtlerinin koklayarak seçtikleri erkekler kendilerine göre en farklı MHC grubundan sahip erkekler olmuştur.
"Bana başka hiçbir kadının dokunmadığını biliyor muydun? Hiç sevilmemek, hiç dokunulmamak nasıldır, biliyor musun? Hiç kimsenin seyretmediği bir hayatı yaşamak nasıl bir şeydir, bilir misin? Pansiyon sahibine 'Guten Morgen', 'Guten Abend' demek dışında kimseyle tek kelime etmeden geçirdiğim günler olur. Evet, Josef 'yer yok' ifadesini doğru yorumladın. Ben hiçbir yere ait değilim. Evim, her gün konuştuğum arkadaşlarım, kendi eşyalarımla dolu bir dolabım, bir aile ocağım yok. Bir ülkem bile yok çünkü Alman vatandaşlığından çıktım ve İsviçre pasaportu alabilmek için hiçbir yerde yeterince kalmadım."
Sayfa 400 - Ayrıntı YayınlarıKitabı okudu
Reklam
18 syf.
·
Puan vermedi
·
1 saatte okudu
Merhaba sevgili okurlar; bugün Stefan zweig'in diğer kitaplarına nazaran kısa hatta çok kısacık bir kitabını bitirmiş bulunmaktayım... Kitap birinci dünya savaşında İsviçre'de sürgünde olan Lenin ve beraberindeki kişilerin on üç yıllık gurbet hayatından sonra Rusya'ya dönmelerini anlatıyor... Ancak bu anlatı; kitabın sayfa sayısını da göz önünde bulundurduğumuzda oldukça yüzeysel.. Bu sebeple kitabı okumadan önce tarih bilgilerimizin üzerinden geçmek, okuduğumuz şeyleri anlamlandırmayı kolaylaştırır diye düşünüyorum... Meraklılara tavsiye eder herkese keyifli okumalar dilerim...
Kurşun Mühürlü Tren
Kurşun Mühürlü TrenStefan Zweig · BZ Yayıncılık · 2014933 okunma
İttihat ve Terakki'nin gerçek yüzü
20. asır başlarında Theodor Herzl vasıtasıyla İsrail'i kurmak için Sultan Abdülhamit'ten Filistin'de toprak almaya teşebbüs etti.Sultan bu teklifi reddedince 1897 yılında İsviçre'nin Basel kentinde Birinci Siyonist Kongresi toplandı ve burada 3 önemli karar alındı: -Sultan Abdülhamit tahttan indirilecek. -Osmanlı yıkılacak. -100 sene içinde İslamiyet'in velev ki reformlar yoluyla da olsa ortadan kaldırılması sağlanacak. Bu kararların uygulanması Siyonizmin mürşitleri tarafından İtalyan Hahambaşısı Emanuel Karaso'ya tevdi edildi. Karaso, bu planı uygulamak için önce hazırlığını yaptı sonra uygulamaya geçti.Bunun için İtalya'dan gelerek, Osmanlı topraklarındaki Selanik'e yerleşti. Burada "İttihat ve Terakki"yi önce dernek olarak kurdu.Mason localarını açtı.
Abdülhamit, ülke dışındaki özgürlükçülerin çalışmalarını önlemek için çeşitli yollar deniyordu. Bunlardan biri, bunların barındıkları memleketin hükümetine baskı yapmaktı. Örneğin, A. Rıza Meşveret'i bu yüzden İsviçre'ye ve burada hurafat Osmanlı hükümetince satın alındığı için de Belçika'ya taşımak zorunda kalmıştı.
İsterseniz Tevrata, isterseniz Kabbala'ya bakın Siyonizmin amentüsünün şunlar olduğunu görürsünüz: Bunların birincisi Benî İsrail üstün ırktır. İkincisi Beni İsrail dünyanın efendisi, diğerleri kölesi olacaktır. Diğer ırklar maymun olarak yaratılmış, sonradan insana dönmüştür. Çünkü diğer insanlar, Benî İsrail'e hizmetkâr olsun diye
Sayfa 113
480 syf.
8/10 puan verdi
·
Beğendi
·
3 günde okudu
'Senden Önce Ben - JoJo Moyes'
"Zaman bazen normal şekilde ilerler, bazen de durup yavaşlar. Sanki hayat, yani gerçek hayat, bir başka yerde akıp gitmektedir."
Senden Önce Ben
Senden Önce Ben
Merhabalar.. Şubat ayının son okuduğum kitabı olan
Senden Önce Ben
Senden Önce Ben
kitabıyla geldim..Louisa Clark, çalıştığı kafenin kapanması dolayısıyla yeni bir iş aramaya başlar ve evde o
Senden Önce Ben
Senden Önce BenJojo Moyes · Pegasus Yayınları · 201328,9bin okunma
1.500 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.