Esir Şehrin Mahpusu - Esir Şehir Üçlemesi 2. Cilt

8,4/10  (28 Oy) · 
83 okunma  · 
22 beğeni  · 
862 gösterim
Esir Şehir Üçlemesi'nin ikinci cildi 'Esir Şehrin Mahpusu'nda, Kâmil Bey hapistedir; kendisiyle, ailesiyle ve ait olduğu Osmanlı aristokrasisiyle derin bir hesaplaşmaya girişir. Çürümüş, işbirlikçi aileler, Anadolu'da gitgide güçlenen Kuvayı Milliye direnişi ve hapiste, korkunç bir dram içinde, yapayalnız, kendisini Kurtuluş Mücadelesi'yle yeniden yaratmaya karar veren Kâmil Bey...

"Romancının, romanını yazacağı toplumu, o toplumun insanlarını 'tarihsel gelişimi içerisinde inceleyip, meydana vuracağı özelliklerden, bugünün ve geleceğin zorluklarının çarelerine sağlam dayanaklar bulmak' zorunda olduğunu; bunun için hazır kaynaklar yoksa, bu roman dışı incelemelerin de romancı tarafından yapılması gerektiğini, bunsuz bir roman yazılamayacağını, romancı olunamayacağını da ilk vurgulayan Kemal Tahir olmuştur."
-Mehmet H. Doğan-
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2013
 • Sayfa Sayısı:
  378
 • ISBN:
  9789752730953
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Halil Yavuz KAYA 
03 Eki 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Ne o biraz uzattık mı kitabı okumayı. Sakın bıkkınlık, yılgınlık vardır diye. Araya bayram ve Evlatlar ve torunla tatil girince uzayı verdi.
Büyük usta Kemal Tahir bir üçleme ile kalemlediği "Esir Şehrin İnsanları" nın ilkinde Birinci Cihan savaşının ardından, işgal altında ki ülkenin içinde bulunduğu durumları yurdu kurtarma çabalarını, Kahramanımız Kemal Beyin serüveni olarak kurgulayıp; Kemalin, Anadolu ya yadım hareketlerinden birin de yakayı elle verip yakalanması ile sonlandırmıştı.
İkinci kitap Esir Şehrin Mahpusu. Kemal beyin Tevkifhanede yaşadığı onca olumsuzluklar içinde nasıl yoğrulduğunu, Anadolu da ki mücadelenin nasıl seyrettiğini merak ve heyecanla takip ederken İpten dönme mahkumların Argoları, hapishanenin olmazsa olmazı, ağalık yöntemi, raconu ile mücadelesini Kemal Tahir in muhteşem hikayelemesi, mükemmel anlatımıyla okunması gereken bir güzel eser ortaya çıkmış...

Mehmet Cuma ÖZTÜRK 
25 Nis 22:56 · Kitabı okudu · 17 günde · Beğendi · 8/10 puan

Serinin ikinci kitabını da bitirdik nihayet. Yazarın hakkını vermek lazım yine sosyolojik gözlem yeteneğini konuşturmuş. Kamil beyin mahpushane hayatı, oraya alışma sürecine değinmiş bu defa Kemal Tahir. Şunu da söylemeden geçemeyeceğim kitabı okurken kendimi " Tatar Ramazan'ı " izliyor hissettim. Bu güzel kitap için eyvallah.. Ruhun şad olsun büyük usta...

Nurten Ulaba 
04 Ara 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitap üç seri halinde okunması gerekiyor. Osmanlı devletinin yıkıldığı kurtuluş savaşı döneminde mahpushanelerin durumunu insanların buralara nasıl düştükleri sade bir dille anlatılıyor .Günümüze de ışık tutması açısından ibretle de okunmalıdır

Muhammed Işık 
04 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Osmanlı içi hesaplaşmaları anlatan güzel bir roman. Kamil bey'in hapse düşüşünü, hapis hayatını bilmediği için başına gelenleri, hapis olan insanların karakter yapıları, koğuş sistemleri o kadar güzel anlatılıyor ki kitabı zevkle okudum.

Mehmet Hakan Ersoy 
21 Oca 17:23 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

Esir Şehir Üçlemesi’nin ikinci romanı olan Esir Şehrin Mahpusu “romanında Kemal Tahir ,Mustafa Kemal’i doğrudan roman karakteri olarak kullanmamıştır.Mustafa Kemal romanda sarı paşa lakabı ile anılmaktadır.Savunduğu fikir ve görüşleri ile kurtuluş savaşı yıllarında Anadolu’da oynadığı role değinilmektedir.
Romanın baş karakteri Kamil Bey (Esir Şehrin İnsanları romanının da baş kahramanı) bu sefer hapishanededir.Hapishanede milletin her kesiminden karakterler mevcuttur.Özellikle Milli Mücadele aleyhtarı şahıslar çoğunluktadır.O zamanki istibdat dönemi milletin kılcal damarlarına kadar işlemiş olup,jurnalciler ve yalakalara o devirde de bol miktarda rastlanmaktadır.Bu dönemde Milli Mücadele aleyhtarı muhalif basın, Mustafa Kemal’i çirkin ve asılsız saldırıları ile hedef tahtası haline getirmiştir.Millici aydınlar ve halk kitlesinin içerisinde yeni doğan çocuklara Kemal adı artık mukaddes bir isim olarak verilmeye başlamıştır.Baş karakter Kamil Bey’in adı hapishanede artık Millici abi olarak anılmaya başlamış ve eşi ve eşinin ailesi ile mahpusluktan dolayı arası açılmaya başlamıştır…..
Milli Mücadele ve İşgal altındaki İstanbul’un havasını koklayıp o dönemi hissetmek isteyenlerin bu romanı da okumasını tavsiye ederim.
İyi okumalar….

ihtiyar 
29 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Üçlemenin ikinci kitabı olan “esir şehrin mahpusu”, döneminin “pis işler ”ini büyük bir açıklıkla dile getiren ve okunması keyifli bir kitaptır.

Atilla Kuru 
14 Nis 19:51 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

Hapishanedeki yaşamı harika bir şekilde yansıtan, birbirinden farklı onlarca karakter ile, dönemim politik durumuna ilişkin bölümleri ile bir solukta okunacak bir kitap. Sadece, Mehdi'nin, Meliha'yla olan ilişkisini anlattığı bölüm için dahi okunabilir.

Afşin Çalışıcı 
30 Nis 00:18 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Üçlemenin 2.kitabı birincinin kaldığı yerden aynı heyecanla devam ediyor ve yine aynı ruh hali içinde okuyor insan. Mutlaka okunması ve ders çıkarılması gereken bir şaheser

Okuduğum Kemal Tahir kitapları içinde en beğendiklerim bu üçlemedir. TRT çok da iyi bir dizisini yaptı. Kitabın dışına çıkmadan, uzatıp bıktırmadan. 1.Dünya Savaşı ardından gerçekleşen İstanbul' un işgali dönemini anlatır. İstanbul' da yapılan Anadolu' ya destek mücadelesi, İstanbul' da devlet kademesinde olanların ve işgalcilerle iş birliği yapanların hayatlarını da konu edinir. Zor günlerin karmaşasında vatanın bağımsızlığından vazgeçmeyenlerin öyküsü.

Zafer DENİZ 
23 Şub 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Üçlemenin ikinci kitabı. İşgal altındaki bir şehirde birde mahpussanız o zaman çaresizlik gelir bulur sizi. ama inandıysanız çaresizlikten çare bulursunuz

Kitaptan 31 Alıntı

Halil Yavuz KAYA 
03 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Nice doğru bilinenler yanlış çıkmadı mı? Bence insan en çok görünüşe aldanıyor. Doğru sandığımız yerde yanılıyorsunuz.

Esir Şehrin Mahpusu - Esir Şehir Üçlemesi 2. Cilt, Kemal Tahir (Sayfa 265)Esir Şehrin Mahpusu - Esir Şehir Üçlemesi 2. Cilt, Kemal Tahir (Sayfa 265)
Halil Yavuz KAYA 
03 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Dünyada senden başka bir şey kalmadı mı, sen de kalmamış oluyorsun!

Esir Şehrin Mahpusu - Esir Şehir Üçlemesi 2. Cilt, Kemal Tahir (Sayfa 369)Esir Şehrin Mahpusu - Esir Şehir Üçlemesi 2. Cilt, Kemal Tahir (Sayfa 369)
Halil Yavuz KAYA 
18 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Okumuşluk iki yüzlü kılıçtır. Çevirmedin mi, senin elindeyken, gelir boynunu alır.

Esir Şehrin Mahpusu - Esir Şehir Üçlemesi 2. Cilt, Kemal Tahir (Sayfa 46)Esir Şehrin Mahpusu - Esir Şehir Üçlemesi 2. Cilt, Kemal Tahir (Sayfa 46)
Halil Yavuz KAYA 
03 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Dinleyin azizim, bu bizim memleketimizde, kendi kuruntularımızla bunalmaya başladık mı, ancak atasözlerimize sığınacağız.

Esir Şehrin Mahpusu - Esir Şehir Üçlemesi 2. Cilt, Kemal Tahir (Sayfa 371)Esir Şehrin Mahpusu - Esir Şehir Üçlemesi 2. Cilt, Kemal Tahir (Sayfa 371)
Halil Yavuz KAYA 
 18 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Düş gayetle önemlidir haa. Düş demek, öte dünyadan haber geldi demek...Büyük hocalar, ermiş takımı, düşlere "Dünyanın sekizinci parçası" demişler. Dünya, yedi parça olduğuna göre, Sekizinci parça: Öte dünya... Yalan dünya ile essah dünyanın sınır noktasını uykuda aşıp öte dünyaya ayak basmaktasın!..

Esir Şehrin Mahpusu - Esir Şehir Üçlemesi 2. Cilt, Kemal Tahir (Sayfa 101)Esir Şehrin Mahpusu - Esir Şehir Üçlemesi 2. Cilt, Kemal Tahir (Sayfa 101)
Halil Yavuz KAYA 
03 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Topu teres bunların...Bunlar teres de, dünya teres değil mi? Biraz daldı: Evet bu dünyanın yuvarlaklığına aklım yattı. Yuvarlak... Yuvarlak olduğundan dönek... Dönek olduğundan cıvık...

Esir Şehrin Mahpusu - Esir Şehir Üçlemesi 2. Cilt, Kemal Tahir (Sayfa 265)Esir Şehrin Mahpusu - Esir Şehir Üçlemesi 2. Cilt, Kemal Tahir (Sayfa 265)
Halil Yavuz KAYA 
18 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Uyku gözünün hakkı, yemek gövdenin hakkı olduğu gibi, avradının hakkını da unutma! Hangi yüzünden olursa olsun, birinin hakkını yemek Müslümana yasak..."

Esir Şehrin Mahpusu - Esir Şehir Üçlemesi 2. Cilt, Kemal Tahir (Sayfa 82)Esir Şehrin Mahpusu - Esir Şehir Üçlemesi 2. Cilt, Kemal Tahir (Sayfa 82)
Halil Yavuz KAYA 
03 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Dava vekili olduğundan cerbezeliydi, namuslu olduğundan da, hem ateşli hem kırıcı... Benim gibi düşünenlere "Yılgın" derdi. "Ödlek" derdi, "siz farkına varmadan sorumluluktan kaçıyorsunuz" derdi. "Politikaya, temiz iş diyen kim yahu?" derdi. Tevfik Fikret'i, çabucak yıldığı için ayıplar, korkulacak şeyin, namusluları kullanmak değil, namussuzluğa alışmak, namussuzluğun içine yerleşip rahatlamak olduğunu söylerdi. "Köprüyü geçene kadar, ayıya dayı derler, sözünü ne yapalım?" rahatça gülerdi de, işi bu yönden tutup yüzüne gözüne bulaştırdığını, yedek subaylığını isteyip canını cepheye attığını... Yani, kendi inancı ölçüsünde düpedüz kaytardığını, aklına bile getirmezdi.

Esir Şehrin Mahpusu - Esir Şehir Üçlemesi 2. Cilt, Kemal Tahir (Sayfa 262)Esir Şehrin Mahpusu - Esir Şehir Üçlemesi 2. Cilt, Kemal Tahir (Sayfa 262)
Halil Yavuz KAYA 
 03 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Kendi değerimizdekilerin ya da kendimizden üstün olanların pisliğini neden pislik saymıyoruz. Biz ancak kendimizden aşağı gördüklerimizin pisliklerine iğreniyoruz. Bizim pislik anlayışımız, biraz şey... Yani biraz daha pislik...

Esir Şehrin Mahpusu - Esir Şehir Üçlemesi 2. Cilt, Kemal Tahir (Sayfa 141)Esir Şehrin Mahpusu - Esir Şehir Üçlemesi 2. Cilt, Kemal Tahir (Sayfa 141)
4 /