Yakalanan Zaman Kayıp Zamanın İzinde - Yedinci Kitap

9,5/10  (13 Oy) · 
30 okunma  · 
17 beğeni  · 
1.280 gösterim
"Böyle bir kitabı yazmayı başaran kişi ne kadar mutlu olurdu! O kitabı yazmak ne büyük emek gerektirirdi! Bir fikir verebilmek için, en yüce, birbirinden en farklı sanatlarla karşılaştırma yapmak yerinde olur; çünkü böyle bir kitaptaki karakterlere hacim kazandırabilmek için her birinin farklı yönlerini göstermek zorunda olan yazarın, kitabını titizlikle, birliklerini sürekli yeniden gruplandırarak, tıpkı bir saldırı gibi hazırlaması, bir yorgunluk gibi ona tahammül etmesi, bir kural gibi kabullenmesi, bir kilise gibi inşa etmesi, bir perhiz gibi ona uyması, bir engel gibi aşması, bir dostluk gibi fethetmesi, bir çocuk gibi aşırı beslemesi, bir alem gibi yaratması ve üstelik, açıklaması muhtemelen ancak başka alemlerde bulunabilecek, önsezisi bizi hayatta ve sanatta en çok duygulandıran şey olan o muammaları da göz ardı etmemesi gerekir. Bu tür büyük kitaplarda öyle bölümler vardır ki, zamansızlıktan, taslak halinde kalmışlardır ve mimarın planı fazlasıyla kapsamlı olduğundan, muhtemelen hiçbir zaman tamamlanamayacaklardır. Tamamlanmamış nice büyük katedral mevcuttur."

Ama biri tamamlandı: Swann'ların Tarafı'nda, Guermantes Tarafı'nda, Çiçek Açmış Genç Kızların Gölgesi'nde, Zaman'ın dev katedrali, Zaman'ın izinde sürülen dev yolculuk.

Proust'un "Kayıp Zamanın İzinde" attığı yedinci ve son adım.
 • Baskı Tarihi:
  2002
 • Sayfa Sayısı:
  360
 • ISBN:
  9789750803291
 • Orijinal Adı:
  Le Temps Retrouve - A la recherche du temps perdu
 • Çeviri:
  Roza Hakmen
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:

10 Mayıs’ta başlayan okuma maceram şu an bitti. Dünyanın en uzun romanını, yaklaşık bir buçuk milyon kelimeden oluşuyor, okumanın vermiş olduğu mutluluğu tarif edemem. Edebiyat özgeçmişime katmış olduğum en büyük değerlerden biri oldu kesinlikle. Zorlu ama edebi hazların en büyüğünü yaşadığım seri hakkında son kez bir şeyler yazmak istiyorum.

Çaya batırılan bir madlenin zihinde oluşturduğu tahayyüllerin genişliği… Her şey bununla başladı ve geçmiş bütün şeffaflığıyla gün yüzüne çıktı. Gerçekliğin en derinlerde gizli olduğunu vurguluyordu Proust. Peki neydi bu gerçeklik? Madden elle tutulan bir şey miydi yoksa başka bir şey mi? Proust’a göre gerçeklik hislerimizde gizlidir. Bir nesnenin evrende kapladığı alan o maddenin özünü belirtmez. Nesnenin özü üzerine işlenmiş duyguların toplamına eşittir. Herkesin o nesne üzerindeki hissiyatı farklı olacağına göre bir nesne sadece kapladığı alan kadar değil, sonsuz boyuttaki duyguların toplamı kadardır.

Bir nesnenin gerçek olup olmadığı neye bağlıdır? Odamızda bulunan bir ayna sadece sırmalı bir taştan ibaret midir yoksa aynayı gördüğümüzde, aynanın bize aktardığı duygular da gerçekliğe katkıda bulunur mu? Proust’a göre gerçeklik, üzerine anlam yüklenen nesne ile hatıralarımız arasındaki bağlantıdır.

Yukarıdaki kısım ve bir önceki incelememdeki kısımlar Proust’un seriyi yazarken bizlere aktarmak istediği gerçeklik kavramının bende oluşturduklarıdır. Bunları okuyunca seriyi anlamış olacağınızı düşünmeyin çünkü karşınızda sizin algılarınıza bağlı anlamlaşan bir eser mevcut. Bütün bu yazdıklarım eserin bende yarattıklarıdır. Bir başkasında çok daha farklı izlenimler oluşabilir.

Peki Proust bu seriyle başka neyi amaçlamış olabilir? Büyük eserlerin ortak özelliklerinden biri olan insanı insana anlatma durumu bu seride de mevcut. Daha önceki incelemelerimde seriyi okurken hayatı da okuyor insan diye belirtmiştim. Buna katkı olarak şunu da çok rahat söyleyebilirim ki seride kendini okuyor insan. Yani yozlaşmış, evrende ne için var olduğunu bilmeyen, düşünmeyen, sorgulamayan, aç gözlü insanı okuyorsunuz, bizleri okuyorsunuz.

Son kitapta kayıp zamanı arıyor Proust. İnsan bu kitapta anlatıcımızı yaşlanmış olarak buluyor (bu kısım can alıcı nokta olmadığı için belirtmekte sakınca görmedim) ve hüzünleniyor. Bir önceki kitapla bu kitap arasındaki zaman farkı yaklaşık yirmi yıl. Proust geçen bu yirmi yılı idrak edemiyor. Yaşlanmış olduğunu ve çevresindeki her şeyin de kendisiyle birlikte değiştiğini kabullenmesi baya uzun sürüyor. Kişilere ve nesnelere baktıkça yarı saydam bir tabaka görüyor. Zaten seride nesneleri tanımlarken sürekli kullandığı bu yarı saydam tabiri daha önce de dikkatimi çekmişti. Şunu anladım ki bu sözcük serideki kilit noktalardan biri. Proust nesneleri zamandan ayrı düşünüyor ve nesneleri herkesin gördüğünden farklı görüyor. Bunun nedeni de işte bu yarı saydamlık. Nesneler üzerindeki yarı saydamlık o nesnenin farklı boyutlardaki karşılığını belirtiyor. Kimsenin göremediği ama Proust’un insanların görmesini istediği bu saydamlık kalktığı zaman gerçek nesne ve zaman ortaya çıkacak. Kayıp zaman bu zaman mıdır bunu seriyi okuyacaklara bırakmak istiyorum. Benim cevabım bende kalsın.

Proust şimdiki zamanın geleceği etkilediği kadar geçmişi de etkilediğini söylüyor. Sırf bu düşünce hakkında sayfalarca yazı yazabilirim.

Seri hakkında daha çok konuşulacak ve tartışılacak konu var. Ben burada incelememi noktalamak istiyorum. Bittiğine sevinmedim aksine hep devam etmesini istedim. Kayıp Zamanın İzinde hayatıma yön veren metinlerin arasına girmiş oldu. Yardımlarından ve katkılarından dolayı sitedeki isimlerini vermeme gerek olmayan okur dostlarıma teşekkür ediyorum. Edebiyatı her zaman ciddiye aldığımdan ve hayatımın vazgeçilmezi kıldığımdan böyle cümleler kuruyorum. Bazılarına gereksiz gözükse de edebiyatı el üstünde tutan insanların faydalanacağı incelemeler yapabildiysem kendimi çok mutlu hissedeceğim. Herkese iyi okumalar diliyorum.

Hakan 
28 May 02:24 · Kitabı okudu · 19 günde · Beğendi · 10/10 puan

Aslında pek inceleme yapmıyorum ama Yakalanan Zaman bağlamında bir Kayıp Zamanın Peşinde incelemesi yapmak istedim. Başlıyorum.
Benjamin Proust için yine başka birinden alıntı yaparak "Kapıcı dairesinde bir acem şairi" der. Bu sözün üzerinde durmak istiyorum. Proust bilindiği üzere sosyete hayatina veda edip romanı geceleri çalışarak ve gündüzleri uyuyarak yazmıştır bu mum ışığında şiir yazan Borgestede geçen edebi bir doğulu şair imgesidir, Binbir Gece Masalı gibidir. Şair nasıl aşk uğruna gecelerini yakar gündüzlerini karartırsa ( burada Fuzuli okumalarınızı ve divan şiirinde aşk anlayışını hatırlayınız) Proustta aynı imgeyi hayatını adadığı kitabında kurar. "Çünkü gündüzün bağladığını gece çözer." Peki nedir Proust un bu geceler boyunca aradığı: Benjamin'e göre mutluluk arayışı, Roland Barthes'e göre romanın ta kendisi, Prousta göre yitik zamanın yeniden canlandırılıp bir kitaba haosedilmesi. "Ayaklarımızdaki titreme zamanın üzerinde büyüdüğümüzün ve artık bir cambazın ip üzerinde yürüdüğü gibi bizimde zamanin üzerinde yürüdüğümüzü varsayıp o titremeyi zamanın uzamsal boşluğunu görmek gibi bir anlatımı vardır yakalanan zamanda "
Sonuç olarak Proust bir ömrü bir kitaba hapsetmek gibi akıl almaz bir işi başarmıştı ve geçmis ile geleceği şimdiki zamama hapsedip 19. Yüzyıl romanın bittiğini Joyce'yle beraber müjdeledi tıpkı göğü delen kanat sesiyle telliturdanın baharı müjdelemesi gibi ( Proust üslübu taklip edeyim dedim biraz).

Eğer bu incelemeye devam edersem bir kitap boyutunda yazmam gerekir. Kitap ağır diyorsanız Benjamin'in Son Bakışta Aşk ve Barthes'in Yazının Sıfır Derecesini okumanızı tavsiye ederim. Çünkü Proust tüketilemez bir kitap yazdı yazılan eleştiri ne kadar kapsamlı olursa olsun bu kitabı yeterince anlatamayacaktır.
"Yaşanmış olay sınırlıdır , hiç değilse tek bir yaşantı bölgesiyle sınırlıdır; hatırlanan olaysa sınırsızdır, çünkü kendinden önce ve kendinden sonra olup biten için bir anahtardır sadece." "Proust bir hayatı gerçekte olduğu gibi değil de onu yaşayan kişinin hatırladığı gibi betimlemişti yapıtında ".
"Gayr-ı iradi hatırlama aslında hatıra denen şeyden çok unutuşa yakın değil midir?... Çünkü gecenin öldüğünü gün çözer burada."
Benjamin'in ruhun şad olsun, ondan alıntı yapacağım diye çayım soğudu ve ben o kızarmış ekmeği çaya batırıp çocukluğumun hatıra denizine dalamadım. Yahudi değilsemde bende Yahudalıkta mı yok?

Kitaptan 88 Alıntı

...gerçek kitaplar, aydınlığın ve sohbetin değil, karanlığın ve sessizliğin ürünü olmalıdır.

Yakalanan Zaman, Marcel Proust (Sayfa 219 - YKY)Yakalanan Zaman, Marcel Proust (Sayfa 219 - YKY)

Kaba kuvvet gösterilerine tapınarak yeti­şen bir nesilden ne gibi bayağı, başıbozuk askerler çıkacağını tahmin etmek zor değil.

Yakalanan Zaman, Marcel Proust (Sayfa 89 - YKY)Yakalanan Zaman, Marcel Proust (Sayfa 89 - YKY)

İnsanlar ço­ğunlukla sevmek ister, ama bunu nasıl yapacaklarını bilmezler; yenilgi peşinde koşar, ama bulamazlar; deyim yerindeyse, özgürlüğe mecbur olurlar.

Yakalanan Zaman, Marcel Proust (Sayfa 202 - YKY)Yakalanan Zaman, Marcel Proust (Sayfa 202 - YKY)

...çok fazla düşündüğümüz şeyler, sonunda aşırı doygunluk noktasına ulaşır.

Yakalanan Zaman, Marcel Proust (Sayfa 40 - YKY)Yakalanan Zaman, Marcel Proust (Sayfa 40 - YKY)
Aslı T. 
17 Tem 01:03 · Kitabı okudu · Beğendi

Aşkın, sevilen insana, aslında sadece seven kişide var olan şeyler kattığını görmüştüm.

Yakalanan Zaman, Marcel Proust (Sayfa 217 - YKY Yayınları)Yakalanan Zaman, Marcel Proust (Sayfa 217 - YKY Yayınları)
Ahmet 
 17 Ağu 21:52 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Gerçekleri öğrenme ânı ölüm ânından önce gelenler,
kendilerini talihli saymalıdır!"

Yakalanan Zaman, Marcel Proust (Sayfa 214)Yakalanan Zaman, Marcel Proust (Sayfa 214)
Ahmet 
17 Ağu 13:50 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Sevdiğimiz insanlar, her zaman açıkça seçemesek de peşinde koştuğumuz bir hayali özlerinde barındırırlar."

Yakalanan Zaman, Marcel Proust (Sayfa 147)Yakalanan Zaman, Marcel Proust (Sayfa 147)

Kitapla ilgili 1 Haber