Erhan Afyoncu

Yazar 7,9/10 · 113 Oy · 26 kitap · 275 okunma ·  39 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

39 okur beğendi.
113 puanlama · 27 alıntı
0 haber · 2.654 gösterim
275 okur kitaplarını okudu.
165 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
3 okur kitaplarını şu anda okuyor.
5 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Erhan Afyoncu'nun Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Erhan Afyoncu'nun Biyografisi

Erhan Afyoncu (d. 1967, Tokat), Türk tarihçi, akademisyen ve yazardır.

İlk ve ortaöğrenimini doğum yeri de olan Tokat'ta gördü. Liseyi tamamladıktan sonra Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi, Sosyal Bilgiler Eğitimi Bölümü'ne başladı. Mezun olduktan bir yıl sonra aynı bölümde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. 1997'de doktora yapan Afyoncu, 2000 yılında yardımcı doçentliğe, 2008 yılında ise doçentliğe yükseldi. 2001 yılında Fen Edebiyat Fakültesi Tarih bölümüne geçiş yaptı.

2007 yılında 24 televizyonunda Geçmiş Zaman Olur Ki adlı haftalık bir tarih programına katılmaktaydı. Habertürk televizyonunda Murat Bardakçı ve Pelin Batu ile birlikte Tarihin Arka Odası adlı bir tarih programı yaptı. Ayrıca ilk sayısı 30 Mayıs 2010'da çıkan ancak 22 Mayıs 2011'de yayın hayatı son bulan 'Murat Bardakçı ile Haberturk Tarih' dergisinde de pazar günleri yazdı. Ayrıca derginin akademik koordinasyonu görevini üstlenmişti. 2011 yılında Show TV'de yayınlanan Muhteşem Yüzyıl adlı dizinin ilk sezonunda tarih danışmanılığını yapan Afyoncu, dizinin ikinci sezonunda tarih danışmanlığını bıraktı.

Halen Bugün gazetesinde Çarşamba ve Pazar günleri köşe yazıları yazmaktadır.

11 Nisan 2012 tarihinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Yönetim Kurulu üyeliğine getirilmiştir.

Erhan Afyoncu'nun Kitapları Kitap Ekle

6. Truva'nın İntikamı (Fatih Sultan Mehmed ve İstanbul'un Fethi'nin Bilinmeyen Yönleri)
7,0/ 10  (3 Oy) ·  15 Okunma
15. Sahte Mesih (Osmanlı Belgeleri Işığında Dönmeliğin Kurucusu Sabatay Sevi ve Yahudiler)
7,0/ 10  (2 Oy) ·  6 Okunma
Bütün Kitapları Göster
Hafize, bir alıntı ekledi.
16 Mar 08:54 · Kitabı okuyor

Türkiye'ye matbaa niçin geç geldi ?
Kimi günah diye matbaanın gelişine engel olundu derken, kimi de hattatların boykotundan gelmedi der. Ancak gerçek çok basittir; matbaa okumadığımız için gelmedi.

Sorularla Osmanlı İmparatorluğu, Erhan Afyoncu (Sayfa 413 - Yeditepe Yayınevi)Sorularla Osmanlı İmparatorluğu, Erhan Afyoncu (Sayfa 413 - Yeditepe Yayınevi)
Hafize, bir alıntı ekledi.
14 Mar 22:14 · Kitabı okuyor

Köprülü ailesi, Çandarlılarla birlikte Osmanlı tarihinde en çok sadrazam çıkarmış ailedir. Köprülü ailesinden 6 sadrazam çıkmıştır... XX.yüzyıl Osmanlı tarihçiliğinin önemli isimlerinden ve Demokrat Parti'nin kurucularından M.Fuad Köprülü de bu ailedendir.
( Bu konuda farklı görüşler de var tabi.. )

Sorularla Osmanlı İmparatorluğu, Erhan Afyoncu (Sayfa 326 - Yeditepe Yayınevi)Sorularla Osmanlı İmparatorluğu, Erhan Afyoncu (Sayfa 326 - Yeditepe Yayınevi)
Hafize, bir alıntı ekledi.
19 Mar 11:35 · Kitabı okuyor

III. Selim zamanında Avrupa'nın önemli merkezlerinde devamlı kalacak ikametgah elçilikleri açıldı. İlk ikametgah elçiliği 1793'te Londra'ya açıldı ve ilk elçi Yusuf Agah Efendi'ydi.

Sorularla Osmanlı İmparatorluğu, Erhan Afyoncu (Sayfa 456 - Yeditepe Yayınevi)Sorularla Osmanlı İmparatorluğu, Erhan Afyoncu (Sayfa 456 - Yeditepe Yayınevi)
Hafize, bir alıntı ekledi.
16 Mar 11:01 · Kitabı okuyor

XVIII. yüzyıldaki Osmanlı-İran mücadelesinin en ilginç yönü askeri değil, mezhep tartışmalarıdır.
( Nadir Şah, İran'ı aldıktan sonra buradaki Şia anlayışını sona erdirip Caferiliği ilan ediyor. Osmanlı'dan da Caferiliğin 5. mezhep olmasını istiyor bunun için mücadeleler ediyor fakat amacına ulaşamayacağını anlayınca vazgeçiyor. )

Sorularla Osmanlı İmparatorluğu, Erhan Afyoncu (Sayfa 427 - Yeditepe Yayınevi)Sorularla Osmanlı İmparatorluğu, Erhan Afyoncu (Sayfa 427 - Yeditepe Yayınevi)
Hafize, bir alıntı ekledi.
14 Mar 20:58 · Kitabı okuyor

Sigetvar Muhasarası
Kanuni kuşatmanın uzaması üzerine :
" Bu kale benim yüreğimi yaktı. Dilerim Hakk'tan ateşlerde yana "
demişti.

Sorularla Osmanlı İmparatorluğu, Erhan Afyoncu (Sayfa 190 - Yeditepe)Sorularla Osmanlı İmparatorluğu, Erhan Afyoncu (Sayfa 190 - Yeditepe)
Hafize, bir alıntı ekledi.
1 saat önce · Kitabı okuyor

2. Viyana Kuşatması
Avusturyalılar, Türkler tarafından kullanılmasın diye şehrin varoş binalarını ateşe vermişlerdi. Ancak birkaç kıvılcım diğer binalara gidince yangın büyüdü ve şehrin tamamına yayıldı. Halkta büyük bir panik başladı. Bir Türk casusunun ortalıkta dolaştığı dedikodusu yayıldı... Bu sırada askerlikten kaçmak için kadın kıyafetine girmiş bir gencin kafasındaki peruğun düşmesiyle halk onu Türk casusu zannederek genci parçaladı.

Sorularla Osmanlı İmparatorluğu, Erhan Afyoncu (Yeditepe Yayınevi. Padişah IV. Mehmed- Sadrazam Merzifonlu Kara Mustafa Paşa)Sorularla Osmanlı İmparatorluğu, Erhan Afyoncu (Yeditepe Yayınevi. Padişah IV. Mehmed- Sadrazam Merzifonlu Kara Mustafa Paşa)
Fatoş Çetiner, bir alıntı ekledi.
26 Haz 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Rüstem Paşa, Kanuni Sultan Süleyman'ı ülkede bir tek din olmasını ve faydadan çok zarara sebep olduklarına inandığı Yahudiler'i ülkeden kovmaya ikna etmek isteyince, padişahın veziriazamına verdiği dersi, İstanbul'da Avusturya elçiliğinde din görevlisi olan Stephan Gerlach şöyle anlatır;
Sultan Süleyman, beyaz ve sarı yapraklar bir çiçek koparmış ve paşaya bu çiçeği beğenip beğenmediğini sormuş. Paşa da elbette beğendiğini, çünkü onu bu biçimiyle yaratanın Tanrı olduğunu söylemiş. Bu sefer Sultan Süleyman çiçeğin bütün sarı yapraklarını yolmuş ve paşaya şimdi nasıl bulduğunu sormuş. Paşa da cevap olarak çiçeğin artık bütünlüğünden yoksun ve renksiz olduğunu söylemiş. Padişah bir başka çiçek koparmış ve onun da beyaz yapraklarını yolmuş, sonra da az önceki sorusunu yinelemiş. Paşa gene aynı cevabı vermiş. O zaman padişah demiş ki: "Madem çiçeklerin renkli olmalarını bir mükemmeliyet olarak kabul edip bundan hoşlanıyorsun, neden Tanrı'nın yaratmış olduğu insanların da çeşitliliklerini kabul etmiyorsun? Bir çiçekte ne kadar renk olursa, o kadar güzel görünür. Tıpkı bunun gibi Türkler beyaz, Müslümanlar yeşil, Rumlar mavi, Ermeniler beyaz, kırmızı ve mavi veya siyah renklerin karışımı, Yahudiler sarı renkte sarık kullanırlar. Bu renklilik nasıl hoşa gidiyorsa, Tanrı da dinlerin çeşitliliğinden hoşlanır."

Muhteşem Süleyman, Erhan Afyoncu (Sayfa 116)Muhteşem Süleyman, Erhan Afyoncu (Sayfa 116)
Mustafa Merthan Merdoğlu, bir alıntı ekledi.
30 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Sakaldan Bir Tel
"Bir daha görmek nasip ola mı âlemde seni
Eşiğine bari bir kez yüzümü sürsem, fazlasını istemem
Korkarım unutasınız devletli sultanım beni, ah vah ayrılık!
Yalnız gün gibi gezinmekle coşarım.
Şahın ayağının toprağına varınca bu zayıfın aczi
Kul unutulmaya dileğim budur
Kimseye bakma devletlü sultanım sakın
Yalnız gün gibi gezinmekle coşarım.
Vay ne zor dert olurmuş padişahın ayrılığı
Yaktı yandırdı beni bu ayrılık ateşinin derdi
Ne ola bu cariyeni ateşe yakmak imiş adeti
Yalnız gün gibi gezinmekle coşarım."

Muhteşem Süleyman, Erhan Afyoncu (Sayfa 176 - Yeditepe Yayınevi)Muhteşem Süleyman, Erhan Afyoncu (Sayfa 176 - Yeditepe Yayınevi)
Tayfun, bir alıntı ekledi.
 09 Oca 22:34 · 8/10 puan

Taht kavgası
Yeni Sultan 4. Mehmed'in ağzındanda babasının ölüm fermanı olan şu hattı humayunu aldılar:"Pederim İbrahim Han bazı taraftarların yardımıyla fitme ve fesat etmek üzeredir.Halka bir zarar eeişmesini önlemek üzere dünyadan ahirete gönderilmesi din ve devlet için gerekli hale gelmiştir.Şimdi fermanım gereğince vücudu ortadan kaldırılarak devlete ve millete zarar veren ateşi giderilsin."

Muhteşem Valide Kösem Sultan, Erhan Afyoncu (Sayfa 145 - undefined)Muhteşem Valide Kösem Sultan, Erhan Afyoncu (Sayfa 145 - undefined)
Hayrullah Küçükşahin, bir alıntı ekledi.
05 Eki 2017

102
Fatih Sultan Mehmed, Atina'yı ziyareti sırasında Akropol'ü gezerek "Medinetü'l-hükema (hikmet sahiplerinin şehri/filozofların şehri) şeklinde Atinalılar'a iltilafta bulunmuş, Aristo ve Platon'a saygısını dile getirmiştir.

Son Dünya Düzeni, Erhan Afyoncu (Sayfa 102 - Yeditepe Yayınları)Son Dünya Düzeni, Erhan Afyoncu (Sayfa 102 - Yeditepe Yayınları)
Bütün Alıntıları Göster

Erhan Afyoncu ile iligli okur yorumları Yorum Ekle

Henüz yorum eklenmedi.