Herman Melville

Yazar 8,4/10 · 306 Oy · 13 kitap · 894 okunma ·  69 beğeni

Yazarın Bilgileri

 • Yazarın Adı:
  Herman Melville
 • Unvan:
  Amerikalı Yazar
 • Doğum:
  New York City, New York, Abd 1 Ağustos 1819
 • Ölüm:
  New York City, New York, Abd 28 Eylül 1891
 • Yazar kitaplarını satın al Sponsorlu

Yazar İstatistikleri

69 okur beğendi.
306 puanlama · 211 alıntı
2 haber · 3.380 gösterim
894 okur kitaplarını okudu.
758 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
12 okur kitaplarını şu anda okuyor.
6 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Herman Melville'nin Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Herman Melville'nin Biyografisi

Herman Melville (d. 1 Ağustos 1819, New York - ö. 1891), Amerikalı yazar.
Bir Amerikan edebiyat klasiği kabul edilen Moby Dick adlı ünlü romanın yazarıdır. Uzun yıllar boyunca unutulmuş bir yazar olarak kalmış; 1920'li yıllarda yeniden keşfedilip büyük bir yazar olarak kabul edilmiştir.

Yaşamı
1819'da New York'ta dünyaya geldi. Sekiz çocuklu bir ailenin üçüncü çocuğudur. 1830’da iflas eden babası, iki yıl sonra hayatını kaybedince Herman Melville, çocuk yaşta çalışmaya başlamak zorunda kaldı.[1] Bir yandan okuyup bir yandan çeşitli işlerde çalışarak geçen beş yıl boyunca tarih ve antropoloji kadar Shakespeare'in eserlerini okuyarak kendini geliştrdi.

On sekiz yaşında Liverpool’e giden bir gemide tayfa olarak iş buldu; aynı gemi ile tekrar New York'a döndü. Bu deneyim, ona ileride yazacağı romanlar için malzeme sağlayan seyahatlerden ilkidir.

Bir kaç yıl New York'ta özel ders vererek hayatını kazanmaya çalışan Melville, 1841'de Acushnet adlı bir balina gemisine denizci olarak kabul edildi ve Pasifik'te yeni bir seyahate başladı. On sekiz aylık bir yolculuğun sonunda gemidekilerin kötü tavrından yıldığı için bir arkadaşı ile birlikte Markiz Adaları'nda gemiden kaçtı. Yamyam olarak bilinen Typee yerlilerinin arasında bir ay kadar yaşadı. Adaya gelen bir Avustralya gemisi ile yeniden denizciliğe döndü ancak gemide çıkan isyana katılmakla suçlandığı için Tahiti civarında bir yerel hapishanede birkaç gün tutuklu kaldı. 1843 yazını Tahiti'de yerliler arasında geçirdi. İleride yazacağı Moby Dick adlı romanın düşünsel altyapısı bu sırada oluştu. Bir başka balina gemisi ile Hawaii'ye kadar gitti.

Otuzlu yaşlarında Boston'a döndükten sonra artık deniz seferlerine bir son vermişti; ailesinin teşviki ile kitaplarını yazmaya başladı. “Tippee” ve “Omoo” adlarını taşıyan ilk iki kitabı 1846'da yayınlandı. Bu kitapları, yerliler arasında geçen günlerine aitti. 1850 yılında yayınlanan “White Jacket”'ta ise bahriye erlerinin zorlu hayatını anlattı. İlk kitapları onu bir anda hem İngiltere hem Birleşik Devletler'de çok ünlü bir yazar haline getirdi. Bu dönemde eski bir aile dostunun kızı olan Elizabeth Knapp Shaw ile evlendi. Çift, dört çocuk sahibi oldu. 1850'de Massachusetts'te bir çiftlik evi satın alan Melville, çiftlik işleri ve yazı ile uğraşarak 13 yıl boyunca bu evde yaşadı. “Arrowhead” adını verdiği ev, günümüzde müzedir.

Yazar, en büyük eseri Moby Dick'i 1851'de tamamladı. Başlangıçta, balina avcılığını anlatan bir serüven öyküsü olarak tasarladığı kitabı tamamlamak üzere iken Amerikalı yazar Nathaniel Hawthorne ile tanışıp arkadaş olmuştu. Hawthorne'un tavsiyesi ile kitabını simgesel anlamlarla yüklü bir romana çeviren Melville, eseri dostuna adadı. Ancak kitap yayınlandığında beklediği başarıyı yakalayamadı ve çok olumsuz eleştiriler aldı.

Yayımcısı Harper’s bir sonraki romanını basmayı reddedince maddi sıkıntıya giren Melville 1866'da New York'ta gümrük müfettişi olarak çalışmaya başladı. Bu dönemde yazdığı “Pierre” ve “Piazza memories” gibi kitaplar ilgi görmedi. Son yıllarında düz yazıyı bırakarak kendini tamamen şiir yazmaya verdi; şiirlerini kendi parasıyla bastırdı.

1888 yılında emekli oldu ve en büyük eserlerinden biri sayılan “Billy budd”' yazdı; eseri bastırmaya fırsat bulamadan 28 Eylül 1891'de New York'taki evinde kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti.

Uzun yıllar boyunca unutulmuş bir yazar olarak kalan Melville, 1920'li yıllarda yeniden keşfedildi ve büyük bir yazar olarak kabul edildi. Eserleri Amerikan Kütüphanesi tarafından toplanıp basılan ilk yazar oldu.

Herman Melville'nin Kitapları Kitap Ekle

8,5/ 10  (166 Oy) ·  334 Okunma
8,2/ 10  (12 Oy) ·  22 Okunma
6. Typee (Polinezya Hayatında Bir Bakış)
8,8/ 10  (4 Oy) ·  6 Okunma
5,0/ 10  (1 Oy) ·  1 Okunma
13. Israel Potter (Sürgünde Elli Yıl)
0,0/ 10  (0 Oy)
HACER UYSAL, bir alıntı ekledi.
04 Mar 20:04 · Kitabı okuyor

Bir adam başkasını bol bol güldürebiliyorsa, bilin ki, sandığınızdan çok daha fazla bir şeyler olabilir o adamda.

Moby Dick / Beyaz Balina, Herman Melville (Sayfa 74)Moby Dick / Beyaz Balina, Herman Melville (Sayfa 74)
Metin Pir ( Von Kleist ), bir alıntı ekledi.
30 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aziz Unutulmuşluk.
Her türlü yüceliğin, her büyük davranışın akıbeti olan aziz unutulmuşluk sonunda sanki Tanrı' nın takdiriyle tedbirini alır ve her şeyi örter.

Billy Budd, Herman Melville (Sayfa 117 - Yky)Billy Budd, Herman Melville (Sayfa 117 - Yky)
HACER UYSAL, bir alıntı ekledi.
08 Mar 16:16 · Kitabı okuyor

İnan bana, sefere güleryüzlü kötü bir kaptanla çıkmaktansa, asık yüzlü iyi bir kaptanla çıkmak daha hayırlıdır.

Moby Dick / Beyaz Balina, Herman Melville (Sayfa 131)Moby Dick / Beyaz Balina, Herman Melville (Sayfa 131)
Sümeyye Gülsüm Genç, bir alıntı ekledi.
19 Şub 14:55 · Kitabı okudu · 8/10 puan

“Kolaylıkla saklayabildiği halde,içine yerleşmiş kötülüğü yok edemiyor; iyinin ne olduğunu idrak edebildiği halde,iyi olmaya gücü yetmiyordu.”

Billy Budd, Herman MelvilleBilly Budd, Herman Melville
HACER UYSAL, bir alıntı ekledi.
04 Mar 20:23 · Kitabı okuyor

Bu balinacılık işinde ölüm vardır. İnsan, kaşla göz arasında, ne oldum demeye vakit bulamadan, öteki dünyayı boylayıverir.

Moby Dick / Beyaz Balina, Herman Melville (Sayfa 83)Moby Dick / Beyaz Balina, Herman Melville (Sayfa 83)
Metin Pir ( Von Kleist ), bir alıntı ekledi.
29 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ne denir ki. /
Öyle bir dünya ki, insanoğlunun masumluğu, gerektiğinde ne zekâsının parlamasına ne de dileklerinin, amaçlarının gerçekleşmesine pek katkıda bulunmuyordu.

Billy Budd, Herman Melville (Sayfa 58 - Yky)Billy Budd, Herman Melville (Sayfa 58 - Yky)
HACER UYSAL, bir alıntı ekledi.
03 Mar 23:56 · Kitabı okuyor

Kuşkusuz, benim bu balina seferine gitmem, kaderin çok önceden hazırladığı görkemli programın bir bölümüydü.

Moby Dick / Beyaz Balina, Herman Melville (Sayfa 50)Moby Dick / Beyaz Balina, Herman Melville (Sayfa 50)
HACER UYSAL, bir alıntı ekledi.
10 Mar 18:37 · Kitabı okuyor

Balina Avcılığı
Dünyanın bizi adam yerine koymamasının başlıca nedenlerinden biri, bizim mesleğimizi bir çeşit kasaplık görmesi, bizi iş basında, türlü pislikler içinde çalışır bilmesidir... Doğru, kasaplıktır bizimki. Ama dünyanın her yerde ve her zaman şana şerefe boğduğu komutanlar da, birer kasaptır, hem de en kanlı türünden.

Moby Dick / Beyaz Balina, Herman Melville (Sayfa 161)Moby Dick / Beyaz Balina, Herman Melville (Sayfa 161)
Bütün Alıntıları Göster

Herman Melville ile iligli okur yorumları Yorum Ekle

Henüz yorum eklenmedi.