Orhan Pamuk Ferit Orhan Pamuk

Yazar 7,9/10 · 4724 Oy · 20 kitap · 14935 okunma ·  1725 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

1.725 okur beğendi.
4.724 puanlama · 2.343 alıntı
18 haber · 22.662 gösterim
14.935 okur kitaplarını okudu.
7.501 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
455 okur kitaplarını şu anda okuyor.
614 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Orhan Pamuk'un Biyografisi

Ferit Orhan Pamuk (d. 7 Haziran 1952, İstanbul), Türk yazar. Birçok başka edebiyat ödülünün yanı sıra 2006 yılında Nobel Ödülünü kazanarak bu ödülü alan en genç yaşta alan iki kişiden biri olmuştur. Kitapları altmış dile çevrildi, yüzü aşkın ülkede yayımlandı ve 11 milyon baskı yaptı. 2006 yılında TIME dergisi tarafından dünyanın en etkili 100 kişisinden biri seçilen Pamuk, Nobel ödülünü alan ilk ve tek Türk'tür. Taraf gazetesinde yazarlık yapmaktadır.

Yaşam öyküsü

Orhan Pamuk yazarlığa 1974 yılında başladı. 1979 yılında ilk romanı olan "Karanlık ve Işık" ile katıldığı Milliyet Roman Yarışmasında birincilik ödülünüMehmet Eroğlu ile paylaştı. Bu romanı ancak 1982 yılında Cevdet Bey ve Oğulları adıyla yayımlandı. 1983 yılında bu kitapla Orhan Kemal Roman Ödülüne layık görüldü.

Pamuk'un daha sonra yazdığı kitaplar da çok sayıda ödül kazandı. İkinci romanı olan Sessiz Ev 1984 yılında Madaralı Roman Ödülünü kazandı. Bu romanın Fransızca tercümesi de 1991 yılında Prix de la Découverte Européenne ödülüne hak kazandı. 1985 yılında yayımlanan tarihi romanı Beyaz Kale ile 1990 yılında ABD'de Independent Award for Foreign Fiction ödülünü kazandı ve yurtdışında tanınmaya başlandı. Orhan Pamuk, 2002 yılında yayımlanan Kar kitabını, Türkiye'nin etnik ve politik meseleleri üzerine kurulu bir politik roman olarak tanımlamaktadır. Kar romanı Amerika'da 2004yılında "yılın en iyi 10 kitabından biri" olarak gösterilmiştir. Yıllar geçtikçe Orhan Pamuk'un Türkiye dışındaki ünü artmaya devam etti. 1998 yılında yayımlanan Benim Adım Kırmızı 24 dile çevrildi ve 2003 yılında İrlanda'nın ünlü International IMPAC Dublin Literary Award ödülünü kazandı.

Romanlarının dışında, yazılarından ve söyleşilerinden seçmelerin ve bir hikâyesinin yer aldığı Öteki Renkler (1999) ve Ömer Kavur'un yönettiği Gizli Yüz adlı filmin senaryosu (1992) vardır. Bu senaryo, 1990 yılında yayımladığı Kara Kitap romanındaki bir bölümden yola çıkılarak yazılmıştır.

Orhan Pamuk ABD'de yayımlanan Time dergisinin 8 Mayıs 2006 tarihli sayısının "Time 100: Dünyamızı Biçimlendiren Kişiler" başlıklı kapak yazısında tanıtılan 100 kişiden biri oldu. 2007 Mayıs'ında yapılan 60. Cannes Film Festivali'nde jüri üyeliği yapmıştır.

Nobel Ödülü

Orhan Pamuk 12 Ekim 2006 tarihinde Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanarak Nobel Ödülü kazanan ilk Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak tarihe geçmiştir. Akademi'nin 12 Ekim 2006 günü saat 14:00 civarında yayımladığı,

“ 2006 Nobel Edebiyat Ödülü 'Kentinin melankolik ruhunun izlerini sürerken kültürlerin birbiriyle çatışması ve örülmesi için yeni simgeler bulan' Orhan Pamuk'a verilmiştir. ”

şeklindeki basın bildirisiyle Nobel Edebiyat Ödülü'nün Orhan Pamuk'a verildiği resmen açıklandı. Pamuk 7 Aralık 2006'da, İsveç Akademisi'nde Babamın Bavulu başlığı altında hazırladığı Nobel konuşmasını Türkçe yaptı, Türkçe bilmeyen izleyiciler ellerindeki çeviri metinden konuşmayı takip etti, birçok televizyon kanalı konuşmasını canlı yayınladı. Orhan Pamuk ödülünü 10 Aralık 2006 günü Stockholm Konser Salonu'nda düzenlenen ödül töreninde İsveç kralı XVI. Carl Gustaf'ın elinden aldı.

Romancılığı

Orhan Pamuk'un romancılığı postmodern roman kategorisinde değerlendirilmektedir. Eleştirmen Yıldız Ecevit Orhan Pamuk'u Okumak adlı kitabında onun avangard romancılığını değerlendirmektedir. Özellikle Beyaz Kale, Kara Kitap, Yeni Hayat, Benim Adım Kırmızı'dan yola çıkarak bize kendisini ve olayların gelişimini anlatır. Aynı şekilde edebiyat tarihçisi Jale Parla da Don Kişot'tan Günümüze Roman adlı kapsamlı yapıtında, Benim Adım Kırmızı'dan hareketle Orhan Pamuk'un eserlerini karşılaştırmalı edebiyat bağlamında irdeler. Parla'ya göre Pamuk, Türk romanının aldığı önemli dönemeçlerin sahibi olan bir yazardır. Doğu-batı sorunsalıyla estetik düzeyde hesaplaşmaya yönelen Ahmet Hamdi Tanpınar ve Oğuz Atay gibi önemli yazarlardan birisidir Pamuk, bu sorunsalı kültürel ve felsefi içerimleriyle edebiyatına taşımış, özellikle Kara Kitap'ta bu tema bağlamında önemli, çok katmanlı bir edebi metin örneği sergilemiştir.

Eleştiriler

Orhan Pamuk'un Nobel Edebiyat Ödülünü kazanması değişik tepkilerle karşılaştı. Ödülün Pamuk'a Türkiye tarihi ile ilgili demeçleri dolayısıyla verildiği iddiasında bulunuldu. Orhan Pamuk Nobel ödülünü almadan on ay önce 19 Aralık 2005 Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlanan Erol Manisalı'nın "Orhan Pamuk Nobel'i Garantiledi" başlıklı yazısı Pamuk'un ödülü almasının ardından popülerleşti ve Orhan Pamuk'un Nobeli hakkındaki olumsuz eleştiriler bu yönde gelişti.[15] TRT'de Banu Avar'ın hazırlayıp sunduğu "Sınırlar Arasında" adlı belgeselin Pamuk'un Nobel ödülünü almasından bir gün sonra yayımlanan bölümünde Pamuk, Nobel ödülleri ve İsveç ile ilgili olumsuz eleştiriler yer aldı. Demirtaş Ceyhun hazırladığı imza metninde Orhan Pamuk'un kitaplarını "Amerikan patentli postmodern romanlar olarak" adlandırmış ve "Nobel ödülünün Pamuk'a verilmiş bir ücret" olduğunu söylemiştir. Basında Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in Orhan Pamuk'u kutlamadığına dikkat çekildi. Ödüle yabancı basından olumsuz eleştiriler de gelmiş, ödülün siyasi sebeplerden dolayı verildiği belirtilmiştir.

Orhan Pamuk'un eserlerinde Atatürk hakkında kullandığı üslup ve yazıları da kimi eleştirilere uğradı.

Bir kısım edebiyatçı Orhan Pamuk'un eserlerindeki bazı bölümlerin diğer yazarlara ait başka eserlerden fazlasıyla esinlendiğini savunmakta, özellikle bazı romanlarındaki belli kısımların diğer kitaplardan neredeyse tamamen alıntı olduğunu öne sürmektedir. Hürriyet Gazetesi yazarı Murat Bardakçı 26 Mayıs 2002 tarihinde belgeleri ile yazarı sahtecilik ve intihal ile suçlamıştır. Murat Bardakçı'ya göre Orhan Pamuk'un Benim Adım Kırmızı romanı, hikâyesi ve anlatım şekli ile Amerikalı yazar Norman Mailer'in Ancient Evenings adlı romanının bir kopyasıdır. Ayrıca suçlamalara göre Orhan Pamuk'un Beyaz Kale adlı romanı Mehmet Fuat Carım'ın Kanuni Devrinde İstanbul isimli eserinden birebir pasajlar içermektedir. Orhan Pamuk günümüze dek bu konuyla ilgili herhangi bir açıklamada bulunmamıştır.

Orhan Pamuk'un Sri Lanka'da düzenlenecek olan Edebiyat Festivaline katılması Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (Reporters sans frontières) tarafından eleştirildi. Örgüt Orhan Pamuk'u ve festivale katılmak isteyen diğer edebiyatçıları Sri Lanka'daki baskıları meşru hale getirmekle suçladı.

Orhan Pamuk davası

Yazar Orhan Pamuk, Das Magazin adlı haftalık İsviçre dergisine verdiği bir röportajda, "Bu topraklarda 30 bin Kürt ve 1 milyon Ermeni öldürüldü. Benden başka kimse bundan bahsetmeye cesaret edemedi" açıklamasında bulununca hakkında TCK'nın 301. maddesinden ‘Türklüğe hakaret’ davası açıldı.

16 Aralık 2005'de ilk duruşması yapılan Pamuk davası Adalet Bakanlığı'ndan beklenen yazı gelmediği için 7 Şubat 2006 tarihine ertelendi. Şişli Asliye Ceza Mahkemesi, bu tür davalar için Adalet Bakanlığı'nın yazılı izninin gerektiğini belirterek izin verilip verilmediğinin sorulması için bakanlığa yazı yazılmasına karar verdi ve duruşmayı da 7 şubata erteledi. Duruşmanın ertelenmesi kararınaAB yetkililerinden tepkiler geldi. Dava günü Şişli Adliyesi önündeki Pamuk ve yabancı yetkililere yönelik protesto gösterileri, Türkiye ve dünya basınında önemli yer tuttu.

AB - Türkiye Karma Parlamento Eş Başkanı Joost Lagendijk, "hükümet, parlamentoya değişiklik yasası getirebilir. Yapılacak şey budur. Türkiye'nin imajına büyük bir zarar vermiştir. Avrupa'da kötü bir imaj doğmuştur. Ünlü bir yazar hakkında dava açarsanız, dışarıda milliyetçiler bu yazarı dövmek için arabasına saldırırsa, burada ciddi bir sorun vardır" dedi.

AP Türkiye Raportörü Camiel Eurlings de, hükümetin yazar Orhan Pamuk davasını düşürmesi gerektiğini belirterek, hükümet reform taahhüdüne sadık kalmalı şeklinde konuştu.

Türkiye ile AB arasında ciddi gerilime neden olan Orhan Pamuk’un hakkındaki dava 22 Ocak 2006 tarihinde düştü.

Adalet Bakanlığı, Şişli İkinci Asliye Ceza Mahkemesi'ne gönderdiği yazıda, Yeni Ceza Yasası gereği izin yetkisi olmadığını hatırlatarak, Pamuk'un yargılanması için Adalet Bakanlığı’nın izin verdiğine ilişkin belge bulunmadığı gerekçesiyle davanın düşmesine karar verdi.

Ödülleri


1979 Milliyet Roman Yarışması Ödülü Karanlık ve Işık (iki yazar arasında paylaşıldı)
1983 Orhan Kemal Roman Ödülü Cevdet Bey ve Oğulları
1984 Madaralı Roman Ödülü Sessiz Ev
1990 Independent Yabancı Roman Ödülü (Birleşik Krallık) Beyaz Kale
1991 Prix de la Découverte Européene (Fransa) Sessiz Ev (Fransızca çevirisi nedeniyle)
1991 Antalya Altın Portakal film festivali en iyi senaryo Gizli Yüz
1995 Prix France Culture (Fransa) Kara Kitap
2002 Prix du Meilleur Livre Etranger (Fransa) Benim Adım Kırmızı
2002 Premio Grinzane Cavour (İtalya) Benim Adım Kırmızı
2003 Premio rinzane Cavour (İtalya) Benim Adım Kırmızı
2003 International Impac-Dublin Literary Award (İrlanda)
2005 Prix Médicis Etranger (Fransa) Kar
2005 Alman Yayıncılar Birliği'nin Barış Ödülü (Almanya)
2005 Richarda Huch Ödülü (Almanya)
2006 Le Prix Méditerranée étranger Ödülü (Fransa) Kar
2006 Nobel Edebiyat Ödülü (İsveç)
2006 Washington University'nin Seçkin Hümanist Ödülü (Amerika Birleşik Devletleri)[24]
2006 Commandeur de l'ordre des arts et des lettres (Fransa)
2008 Ovid Ödülü (Romanya)
2010 Norman Mailer Yaşam Boyu Başarı Ödülü (Amerika Birleşik Devletleri)
2012 Sonning Ödülü


Fahri Doktoraları


2006 Tiflis Üniversitesi
2007 Berlin Serbest Üniversitesi
2007 Boğaziçi Üniversitesi
2007 Georgetown Üniversitesi
2007 Tilburg Üniversitesi
2007 Madrid Üniversitesi
2008 Floransa Üniversitesi
2008 Beyrut Amerikan Üniversitesi
2009 Rouen Üniversitesi
2010 Tiran Üniversitesi
2010 Yale Üniversitesi
2011 Sofya Üniversitesi


Onur üyelikleri


2005 American Academy of Arts and Letters Onur Üyesi (Amerika Birleşik Devletleri)
2008 Social Sciences of Chinese Academy Onur Üyesi (Çin)
2008 American Academy of Arts and Sciences Onur Üyesi (Amerika Birleşik Devletleri)

Orhan Pamuk'un Kitapları Kitap Ekle

7,7/ 10  (1.221 Oy) ·  3.353 Okunma
8,0/ 10  (718 Oy) ·  2.413 Okunma
8,1/ 10  (513 Oy) ·  1.910 Okunma
7,7/ 10  (371 Oy) ·  1.486 Okunma
8,2/ 10  (563 Oy) ·  1.459 Okunma
7,6/ 10  (242 Oy) ·  794 Okunma
8,2/ 10  (236 Oy) ·  747 Okunma
7,4/ 10  (234 Oy) ·  744 Okunma
7,9/ 10  (178 Oy) ·  626 Okunma
11. İstanbul (Hatıralar ve Şehir)
7,3/ 10  (63 Oy) ·  204 Okunma
8,1/ 10  (51 Oy) ·  170 Okunma
7,1/ 10  (42 Oy) ·  113 Okunma
14. Manzaradan Parçalar (Hayat, Sokaklar, Edebiyat)
6,9/ 10  (39 Oy) ·  102 Okunma
16. Öteki Renkler (Seçme Yazılar ve Bir Hikaye)
6,4/ 10  (28 Oy) ·  88 Okunma
7,0/ 10  (23 Oy) ·  71 Okunma
19. Şeylerin Masumiyeti ((Masumiyet Müzesi Kataloğu))
7,3/ 10  (9 Oy) ·  22 Okunma
20. Kara Kitap 25 Yaşında ((Özel Baskı))
9,4/ 10  (8 Oy) ·  18 Okunma
Hüseyin Erol, bir alıntı ekledi.
14 Oca 2015

Cebinizde, çantanızda bir kitap taşımak; özellikle mutsuzluk zamanlarınızca cebinizde, çantanızda sizi mutlu edecek bir öteki dünya taşımak demektir.

Orhan PamukOrhan Pamuk
Melisa..., bir alıntı ekledi.
30 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Belki de hâlâ çocuktum:
İstemediğim konuları bazan düşünmemeyi başarabiliyordum.Bazan da tam tersi oluyor,düşünmeyi istemediğim bir resmi ya da kelimeyi aklımdan hiç çıkaramıyordum.

Kırmızı Saçlı Kadın, Orhan Pamuk (Sayfa 11 - Yapı Kredi Yayınları)Kırmızı Saçlı Kadın, Orhan Pamuk (Sayfa 11 - Yapı Kredi Yayınları)
Semanur*, bir alıntı ekledi.
13 Şub 2015

''Aslında en iyi aşk, değil tanımak, hiç görmediğin kişiye duyulan aşktır. Körler iyi âşık olurlar mesela.''

Kafamda Bir Tuhaflık, Orhan PamukKafamda Bir Tuhaflık, Orhan Pamuk
Münzevi Okur, bir alıntı ekledi.
22 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi

Herkes gibi olmak için her şeyi unutup hiçbir şey olmamış gibi yapmalıydım.

Kırmızı Saçlı Kadın, Orhan Pamuk (Sayfa 96 - YKY Yayınları)Kırmızı Saçlı Kadın, Orhan Pamuk (Sayfa 96 - YKY Yayınları)
Songül, bir alıntı ekledi.
20 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Kendi kendine eşya toplayan, bunları bir köşede biriktiren her takıntılı kişinin arkasında bir kalp kırıklığı, derin bir dert, açıklanması zor bir ruhsal yara olduğu anlamına geliyordu bu soru. Benim derdim neydi?"

Masumiyet Müzesi, Orhan PamukMasumiyet Müzesi, Orhan Pamuk
Hüseyin Erol, bir alıntı ekledi.
17 May 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

"İnsanın kim olduğunun ne önemi var," dedim "önemli olan yaptıklarımız ve yapacaklarımızdır"

Beyaz Kale, Orhan Pamuk (Sayfa 167 - İletişim)Beyaz Kale, Orhan Pamuk (Sayfa 167 - İletişim)
Ferah, bir alıntı ekledi.
07 Şub 2015

''Cennette, kalbin niyetiyle dilin niyeti birdir...''

Kafamda Bir Tuhaflık, Orhan Pamuk (Sayfa 307 - İbni Zerhani)Kafamda Bir Tuhaflık, Orhan Pamuk (Sayfa 307 - İbni Zerhani)
Müverrih, bir alıntı ekledi.
19 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Her akıllı insan hayatın güzel bir şey olduğunu, amacının da mutlu olmak olduğunu bilir," dedi babam üç güzel kızı seyrederken. "Ama yalnızca aptallar mutlu olur. Nasıl izah edeceğiz bunu?"

Masumiyet Müzesi, Orhan PamukMasumiyet Müzesi, Orhan Pamuk
Hacı Seydaoğlu, bir alıntı ekledi.
 06 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Utanmaz erkekler
"Utanmaz erkekler beni korkutur. Çok vardır bizde bunlardan. Utanmazlık bulaşıcı olduğu için de bazan bu ülkede boğulacak gibi olurum. Çoğu sizin de utanmaz olmanızı ister."

Kırmızı Saçlı Kadın, Orhan Pamuk (Sayfa 178)Kırmızı Saçlı Kadın, Orhan Pamuk (Sayfa 178)
Dosto'nun Müridi, bir alıntı ekledi.
30 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kardeşler, kardeşler! Zehirleniyoruz, çürüyoruz, ölüyoruz, yaşadıkça tükeniyoruz, sefaletin içine gırtlağımıza kadar batıyoruz...

Benim Adım Kırmızı, Orhan Pamuk (Sayfa 345 - Yapı Kredi Yayınları)Benim Adım Kırmızı, Orhan Pamuk (Sayfa 345 - Yapı Kredi Yayınları)
Bütün Alıntıları Göster

Orhan Pamuk ile iligli okur yorumları Yorum Ekle

Aslinda ben yorum yapmiyorum, bir arkadasimin Insanbu'da yayinlanmis bir yorumunu kendi kisisel iletisiyle birlikte burada paylasmak istedim.

Kisisel iletisi: "18 yil once yazdigim kisa bir yazi simdi yayinlandi. Derdim film ve romanlarda, dahasi sanatta 3 boyutlu kadinlar gorememekti. Benim Adim Kirmizi'dan bu yana Pamuk'un kadin karakterlerinde nasil bir gelisme var takip etmedim. Melekler ve anneler miler sadece hala.
Radikal'e "bir kadin okur" diye yollamistim o zaman. Cem Erciyes "sen de kim oluyorsun" diye bir cevap yazmisti e-postama. Kim oldugumu soyleyince de "Amerika'da yasiyorum diye kendini ne saniyorsun, unlu olmak pesindesin demisti." "Ama ben bir kadin okur diye isimsiz yollamistim yazimi" deyince de, "terbiyesiz" deyip atmisti. Evet birseyleri tartismak, bakis acisini degistitmek icin kadinlarin bayagi terbiyesiz olmasi gerekti ve gerekiyor. Yorumlari henuz okumadim. Kim niye hatali dusundugumu soylemis gelecek iki hafta sonra bakacagim. Su an evin catisinda geziniyorum elimde orsu cekic, orasini burasini tamir icin. Sonra LA yolculugu var; Fulbright toplantisinda Din, Kadin ve Sanat panelinde sunum yapacagim.
Baska baska kadinlarla terbiyesizlige devam ediyoruz vesselam!"
___

Editörün sunusu: Bir şair arkadaşımızın kardeşinin 1998’de Orhan Pamuk için yazdığı yazıyı, bu arkadaşımız ve ayrıca editörümüz Nihat Ateş’in önerisi üzerine yayımlıyoruz. Farklı bir yönden bakış. Ayrıca belki tartışma doğurur.

Pamuk’un sessiz kadınları…

İlk okuduğum Pamuk kitabı Kara Kitap’tı. Şaşırarak ve severek okuduğum bu kitap beni çok umutlandırmıştı. Birey ve kişiliği öne çıkaran bir kitap, kolektif bir toplumdan gelen ve işi sanat, özellikle de görsel sanat olan biri için önemli bir unsurdur. Özgür düşünebilen bir birey olmak bir sanatçı için en önemli unsurlardan biridir kanımca. Bu gün Türkiye’de birey olmak artık eskisi kadar suç olmasa da, hala daha lüks bir şey. Bu durumda Orhan Pamuk’un benim yeni kahramanım olması içten bile değildi. Bu heyecanla Onu ve de kendimi daha iyi savunmak için bütün kitaplarını okumaya karar verdim ve okudum. Ama bu okuma yolculuğu beni düşlediğimin dışında daha önce tahmin etmediğim başka bir konuya sürükledi, kadınlara, Pamuk’un sessiz kadınlarına.

​Pamuk’un romanlarında, hayatın anlamı, edebiyat, sanat, ne yapmalı diyerek yeni hayatın arkasından koşan karakterler ne yazık ki hep erkek çıktı. Peki kadınlar neredeydi bu romanlarda, evet yok değillerdi, işte Nigan Hanım, Şeküre Melek, Rüya, Perihan, Nermin, Nilgün. Ama erkeklere nazaran, hepsi de silik ve de gölgede kalmış karakterlerdi bunlar. Erkeklerin büyük arayışlarını aktive eden araçlar olarak kullanılmışlardı, (tıpkı bir dervişin dünyevi aşkının ilahi aşka dönüşmesi sürecinde olduğu gibi) ve çoğunun dili de yoktu. Konuşmaya ancak bir erkeğin sihirli değneği onlara değdiğinde başlıyorlardı. Cevdet Bey evlenmeden önce Nigan’ı, anne olmadan önce Perihan’ı, nişanlanmadan önce Ayşe’yi, Apo ona aşık olmadan önce Nilgün’ü tanımıyoruz. Onlar, erkekler onları sevdikten sonra var oluyorlar ve olmaya devam ediyorlar. Erkekler gibi fatih olmaya en çok Yeni Hayat’taki Canan yaklaşıyor. O da ana karakter gibi “kitabı” okumuş ve yeni hayatın arayışı için yola koyulmuştur ve o da Mehmet/Osman/Nahit gibi aşkının peşinden gidiyordur. Ama yine de sonuçta onun yolculuğunun sonu bir erkeğe çıkacaktır, bütün diğer kadınlar gibi. Oysa fatih, derviş, ilim irfan arayışının adamları, sevdikleri halde serüvenlerinin sonunda “yalnız adam” olabiliyorlar. Cevdet Bey ve Oğulları’nın bir Muhittin karakterinin hiç bir zaman kadını yok, hatta onun evlenip evlenmediğini bile bilmiyoruz, o bir davanın adamıdır ve sonunda milletvekili olur. Bir diğer ana karakter Refik hayatın anlamını anlama yolunda karısını kaybeder. Perihan’ın onu nasıl terk ettiğini de yine Perihan’dan değil onun oğlu Ahmet’ten öğreniyoruz. Tabii o bir ressam, tolere ettiği ve şişman olduğu belirtilen kız kardeşi Melek ise sürekli yemek partilerinden bahseden ve başarılı bir avukatla evlenmiş tipik bir ev hanımıdır. Melek’in hakkında bilmemiz gereken bu, Ahmet’in sanat teorilerini, buhranlarını öğreniyoruz, bu önemli. Neden Melek ressam olamasın diye sormak istiyorum? Meleklere böyle isler verilmiyor demek ki. (Oysa ressamlar ne çok melek boyadılar resimlerinde.)

​Daha önce de söylediğim gibi ebedi ilim, irfan ve de aşkı sufi misali arayan erkek için geçici bir önem ve fonksiyon taşıyan kadınların isimleri bile çok hoş doğrusu, Melek, Canan, Rüya, Perihan. Bizde dünya ötesi hissi uyandırıyorlar. Bir de erkek isimlerine bakalım, Celal ( büyüklük,ululuk ), Salik (bir yola giren mürîd), Faruk ( haklıyla haksızı ayıran ) Galip, Metin, vb. Evet kadınlar, anne olarak var olabilirler, sevgili ve eş olabilirler ama bir “rastignac” bir fatih olamazlar, olmuyorlar Pamuk’un kitaplarında. Benim gibi bir okura ne yapmak düşüyor o zaman?! Konuyu, “batı ile ilişkinizden biraz şüpheli olsam da ve de geleneksel Türk yazarının okuruna karsı öğretici ve babacan tavrına karşıt olan tutumunuz sonuçta yine onların yaptığını tekrarlıyorsa da olsun, kadınları arka plan da tutsanız da, bireyi öne çıkarmanız çok önemli bir işti” diyerek geçemiyorum.
​Evet bilgisi geniş ve kendisi akıllı bu erkek yazarımızın kitaplarındaki dünyada bir erkek dünyası. Bölüm baslarındaki diğer büyük erkek yazar, düşünür ve de alimlerden yaptığı alıntılar da bunu kafama tekrar tekrar vuruyor. Demek hiçbir kadın ona esin kaynağı (ya da ilham perisi) olmamış. Kendini sesiyle kurtaran bir Şehrazat bile yok! Bu beni hayal kırıklığına uğratıyor, kadınlarda gördüğü sadece bu mu diye düşünüyorum; bir toplumun içinde yaşayan biri, evet günde on saat yazıp pek dışarı çıkmıyormuş - ama yaşadığı toplumu çok iyi bir duyarlılıkla gözlemlediğini yine kitaplarında açıkça gördüğümüz biri nasıl oluyor da karşı cinsini bu kadar dar bir çerçeveye sokup, onları klişe bir şekilde bize sunuyor. Toplumun ve onun gerçeği bu mu diyelim, buna da inanmıyorum; ben bu kadınların pek azıyla, pek az bir şekilde özleştirebilirim kendimi, eğer kendimi zorlarsam. Bundan anne ya da eş olmak istemediğim anlaşılmasın; benim istediğim, bir kişinin var olan tüm renkleriyle yansıtılmasıdır. Oysa kadınlara sadece siyah ve beyaz düşüyor Pamuk’un kitaplarında, olsa olsa en fazla monokromatik bir renk olabilir. Halbuki bizi de en azından kırmızıya boyayabilirdi, suç aletimiz elmanın kırmızısına, bakirliğimizin kırmızısına, vücudumuzun ayı takip etmesinin kırmızısına ve de erkeklerinki gibi kırmızı olan kanımıza boyayabilirdi bizi de.


Belki de Pamuk kitaplarını benim için yazmıyordur. O zaman yapacak tek şey kalıyor, oturup kızı Rüya’nın genç kız olmasını beklemek. İyi ki yazarın oğlu değil de kızı olmuş! Ne de olsa bir çocuk çocuktur, kız da olsa, biyolojik cinsiyetinin dışında bir cinsiyet edinmemiştir henüz, toplum ve kültür onun cinsi kişiliğini biçimlendirmemiştir ve bu yazara iyi bir fırsat verebilir. Bir kızın da istekleri, idealleri olacağını, erkeklerin onlara verdiği kişiliğin dışında da bir kişilikleri olduğunu görebilir ve bu bize pozitif ve çok boyutlu kadın karakterleri getirir diye umuyorum.

Evet şimdi oturup bu Rüya’nın gerçekleşmesini bekleyelim, büyü Rüya büyü!

​Filiz Çiçek, Indiana University, Bloomington, USA 1998

Kaynak: http://www.insanbu.com/a_haber.php?nosu=1960

Cevdet bey ve Oğulları kitabında bulduğum tadı diğer kitaplarında nedense bulamıyorum... Kafamda Bir Tuhaflık da dahil... Abartısı fazla yapıldı bence....

Okunması zaman kaybı olan başka bir emperyalist beslemesi yazarımsı.

Birtek bana mi oluyor! Ne zaman bir eserini okusam laf sokulmus gibi hissediyorum.Kimi kime ispatliyor ? Kime yaranma çabası bu arkadaş okurun kendini kitap içinde dıs kapının mandalı gibi hissediyor , örseleniyor ve inanır mısınız artık okumaya çalışsam da yazarımızı vicdanım sızlıyor