1000Kitap Logosu
Yannis Ritsos

Yannis Ritsos

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
7.9
95 Kişi
329
Okunma
87
Beğeni
4.626
Gösterim
Tam adı
Γιάννης Ρίτσος
Unvan
Yunan Şair
Doğum
Monemvasia, Yunanistan, 1 Mayıs 1909
Ölüm
Atina, Yunanistan, 11 Kasım 1990
Yaşamı
Peloponez yarımadasında Monemvasia'da doğdu. Ritsos liseyi bitirdikten sonra, on yedi yaşında Atina'ya gitti. Daha sonra yüksek öğrenimden vazgeçti. 1927-1931 yıllarını verem hastalığı nedeniyle bir sanatoryumda geçirdi. İlk şiirlerini bu dönemde yayımlamaya başladı. 1931'te komünist gruplara katıldı, bu şiirinin doğrultusunu çizdi; ilk şiirlerinde burjuva karşıtı devrimci sanatçıların çizgisini izledi. Trakter (1934, Traktör) adlı, Sovyetler Birliği'nde sosyalist düzeni ele aldığı ve teknik temasını da Yunan şiirine sokan ilk kitabında, nihilizme karşı tavır aldı. Epitaphios (Yazıt-Mezar Yazıtı) (1936) adlı kitabı Atina'da Zeus tapınağında, faşist cunta yönetimi tarafından törenle yakıldı. Şair, solcu siyasal görüşleri yüzünden Metaksas (Limnos, Agios Evstratios, Makronisos adaları) ve Papadopulos (Giaros ve Leros adaları) dönemlerinde Ege Adalarında sürgün olarak yaşadı. Ayışığı Sonatı (1956) adlı kitabıyla Ulusal Şiir Ödülü'nü, 1976'da Etna-Taormina Şiir Ödülünü ve pek çok uluslararası ödülü kazandı. Ritsos'un otuzdan çok kitabı yayınlanmıştır. Ritsos 1977 Lenin Uluslararası Barış Ödülü'nü almıştır. Ritsos, metaforlarla örülü şiirlerinde, Yunanistan coğrafyasını arka plana alarak, yurtseverlik duygularını işledi. İnsanın günlük yaşamdaki durumuna yaklaşımı, nesnelere duyduğu ilgi, ayrıntıları bütün yalınlığıyla yansıttığı kısa şiirlerinde iyice belirginleşir. Şiirleri 80 kadar dile çevrilmiş ve milyonlarca insana ulaşmıştır. Kaynak: tr.wikipedia.org/wiki/Yannis_Riços
Erotika
OKUYACAKLARIMA EKLE
Şiirler
OKUYACAKLARIMA EKLE
Boyun Eğmeyen Ülke
OKUYACAKLARIMA EKLE
Dikkatli Ariostos
OKUYACAKLARIMA EKLE
Parantezlerdeki Ritsos
OKUYACAKLARIMA EKLE
Sürgün Günlükleri
OKUYACAKLARIMA EKLE
Umarsız Penelope
OKUYACAKLARIMA EKLE
Seçme Şiirler
OKUYACAKLARIMA EKLE
Ölü Ev
OKUYACAKLARIMA EKLE
Graganda
OKUYACAKLARIMA EKLE
Helena & Nöbetçi
OKUYACAKLARIMA EKLE
Asya
Sürgün Günlükleri'ni inceledi.
114 syf.
Güneş bir kelimenin kancasından mı asılmış?
"Yazıp çizmeyi ne yapalım şimdi? Bu akşam kalem oynatmakla kavranamayan bazı şeyleri tekrar öğrendik. Bu akşam birbirimizi sevmek için Mutlu olmamız gerektiğini öğrendik." ........ "Tabii ki bunlardan şiir çıkmaz. Ben de onları taşların üstüne yığılan yararsız taşlar gibi kağıda döküyorum belki günün birinde bir evin inşasında faydaları dokunur" ......... İşaret verildiğinde orada değildik. Hayır, oradaydık ama reddettik İşaret ile ret arasında bir kuşu kovalıyoruz şimdi ya da rüzgarı Güneş bir kelimenin kancasından mı asılmış? Haksızsın. ................ Yannis RİTSOS büyük bir şair, komşumuzun çocuğu, Zalimlerin yönetimde olduğu her ülkede olduğu gibi, o da bir dönem ülkesinde zulüm görmüş, sürgün görmüş, hapis görmüş. Ona zalimlik yapanlar çoktan tarihin çöplüğünde öğütüldü çürüdü. Onun şiirleri ise dilden dile okunuyor, ismi onurla anılıyor, tüm dünyada hak ettiği saygıyı görüyor.... Bu kitap yeni baskı ve çevirisi çok iyi, şiire şiir tadını veren bir çeviri. Meraklısına tavsiye ederim." Alıntıdır. Via Kartal Yolcu Huzurlarınızda kendisine bana yeni bir kitap tanıştırdığı için çok teşekkür ederim.
Sürgün Günlükleri
Okuyacaklarıma Ekle
27
aesthetico
Erotika'yı inceledi.
128 syf.
Yannis Ritsos'un Erotika'sı
Bir gün Taksim'de bir kafede oturup ders çalışırken sevgilim "sahafa gitmem lazım, kitap bakacağım" diyerek kalktı ve yaklaşık bir saat sonra elinde bu eserle döndü. Birlikte birkaç şiiri okuduk içerisindeki çizimleri inceledik. Birkaç gün sonra da bu kitaptan etkilenerek bir şiir yazdı. Çok başarılı olmasına rağmen maalesef yok etti... Bu ay doğum günümde bana hediye etmesi de bu nedenle çok anlamlı benim için... O yüzden bir inceleme yazmak istedim. Erotika'nın özellikle "Çıplak Beden" ve "Etin Sesi" bölümlerini sevdim. Adından dolayı bazı önyargılarınız olabilir ama aslında o kadar da müstehcen bir dili yok. Hatta bedene çok farklı bir açıdan bakılmış, betimlemeler oldukça güzel ve farklı. İnsanın yüzünde bir tebessüm oluşturuyor. Bazı bölümlerde şairin yazdığı anları hikaye gibi canlandırabiliyorsunuz. Bedenle ilgili benzetmeler de zenginlik katmıştı. Elinize geçerse okumanızı tavsiye ederim. Hayal gücünüze ve insana bakışınıza katkısı olacaktır diye düşünüyorum. İncelememi bir alıntı ile sonlandırmak istiyorum. "Dudaklarım kulağını dolanır. Öylesine küçük, öylesine körpe ki nasıl sığabildi içine bunca müziğin tümü?" (Syf. 58) İyi okumalar dilerim.
Erotika
7.1/10
· 72 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
1
19