Kimi iyi bir dost olduğumu söyler, kimi ise soğuk ve mesafelidir der. Aslında beni anlatırken herkes, hak ettiği resmi çizer. -Goethe-
Reklam
Binlerce kişinin ellerinin üstünde bir kayık gibi yürüyordu tabut.Sevilen sanatçının üstüne yine çiçekler atılıyordu.Buraya kadar tamam ama alkışlanıyordu. Sevgili Dost, Tabut mezara indirilirken bile alkışlar kesilmedi.Ölüm ve alkış... Sevgili Dost, Ölüm alkışlanıyordu.
Mevt, ehl-i dalalet için bütün mahbubatından elîm bir firak-ı ebedîdir. Hem kendi cennet-i kâzibe-i dünyeviyesinden ihraç ve vahşet ve yalnızlık içinde zindan-ı mezara idhal ve hapis olduğu halde, ehl-i hidayet ve ehl-i Kur'an için öteki âleme gitmiş eski dost ve ahbaplarına kavuşmaya vesiledir. Hem hakiki vatanlarına ve ebedî makam-ı saadetlerine girmeye vasıtadır. Hem zindan-ı dünyadan bostan-ı cinana bir davettir. Hem Rahman-ı Rahîm'in fazlından kendi hizmetine mukabil ahz-ı ücret etmeye bir nöbettir. Hem vazife-i hayat külfetinden bir terhistir. Hem ubudiyet ve imtihanın talim ve talimatından bir paydostur. (Sözler, Risale-i Nur)
Hayat bir ayna gibidir; Gülümserseniz, o da size gülümser.
Rabbim! Sen dost ol da, isterse bütün alem düşman olsun bana.
Sayfa 288Kitabı okudu
Reklam
Ez Im Kurd (6) | Elîriza Spahî Layîn
tawanbarekî bêsûc! li berxwedanê yek im li êrişan yek im li parastinê yek im lê, li wergirtina heqdestê...?! axavtinê nizanim û nizanim çima... li ziman û çanda xwe dilgerm nînim û nizanim çima... ez bê rojname û tilivîzon im û nizanim çima... lê, dema dipirsim çima? tê gotin: eva pirsa dijminan e pirsa neyaran e… lê, nizanim ku dijmin kî ye û dost kî? dijminatî çî ye û pirsa dijminan bi çi rengî ye?
"Neden sonra farkına varıyorsun Etrafındaki korkunç ıssızlığın. Yâr olsun, dost olsun, ne arıyorsun, Adresi belli mi vefasızlığın? Aşk, dostluk!.. Hepsi dökülür yapraklar! Çıplak bir ağaç durgun suda aksin. Yalnızlık dediğin hayatta başlar; Kabir boyunca devam etmek için."
Akıl gibi mal, iyi huy gibi dost, edep gibi miras ve ilim gibi şeref olmaz..
Reklam
Sevgili Dost, ilelebet sus!
Sevgili Dost, Cennetle cehennem yarışa kalktı. Sen hâlâ susuyorsun. Güneş dürüldü, yıldızlar döküldü, vahşi hayvanlar bir araya toplandı. Sen hâlâ susuyorsun. Sevgili Dost, Merhameti gördün mü?
Ölmüş..
Sevgili Dost, Merhameti gördün mü? Tamam, söyleme biliyorsan yerini. Bari hayatta olduğunu haber ver. "Merhamet ölmedi, değil mi?"
Sevgili Dost, Merhameti gördün mü? Ne olur bana da göster. Kimseye söylemem, söz; zarar veremezler. Beni kanadının altına almasa da ne çıkar. Dizinin üstüne yatırmasa da olur; kim söylemiş uyuduğumu?
O kadar soylu meslekler vardır ki bunları para için yapamazsınız,yaparsınız buna layık görülmezsiniz.Savaşçılık mesleği böyledir;öğretmenlik mesleği böyledir.Öyleyse çocuğumu kim yetiştirecek?Sen.Bu işi ben yapamam.Sen yapamaz mısın?.Öyleyse dost ol.Başka çare göremiyorum.
Sayfa 24 - Türkiye İş Bankası YayınlarıKitabı okuyor
kendini gözden çıkarmış bir adamın yarınını ben nasıl paylaşabilirim
1.500 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.