Glanz und Elend der Kurtisanen I

Honore de Balzac

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
438 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
6 günde okudu
Balzac kozmosunda nihayet bir kırmızı çizgi yakaladım. Goriot baba ile başlayan, Taşralı büyük bir adam Paris'te ile gelişen hikaye Kibar fahişeler ile devam ediyor. Balzac okumak istiyorum, nereden başlayayım diye bir soru ile muhatap olsam kesinlikle bu sıralamayı öneririm. Diğer hikayeler bu kırmızı çizginin etrafında örülü sanki. İkinci kitabı heyecanla okuyacağım... Tüm edebiyat severlere Balzac'ın en azından bu kırmızı çizgi diye gördüğüm romanlarını okumayı tavsiye ederim. İyi okumalar...
Glanz und Elend der Kurtisanen I
Glanz und Elend der Kurtisanen IHonore de Balzac · Diogenes Verlag · 1977406 okunma
Reklam
543 syf.
10/10 puan verdi
·
9 günde okudu
Cemil Meriç tarafından farklı yıllarda iki kez çevrilerek ele alınan bir yapıt.Dedikleri gibi..“Bu ülkenin aynası: Cemil Meriç”. Cemil Meriç’in okuduğum ilk çeviri kitabıydı ve benim için büyük bir fırsattı. Çok eski olan baskısını bulmam da ayrı bir şanstı benim için. Eser, sade anlaşılabilir cümlelerden oluşmuyor tabi , eseri okurken zorlandığım ve bilmediğim çok sözcük vardı ama buna rağmen sürükleyici ve okumaya değer bir eser. Kitabı alırken yayına dikkat edin Çünkü diğer yayınlarda maalesef çok fazla metinsel ögelerde değişkenlik olduğu için iletişim yayınlarını okumanızı tavsiye ediyorum.Eserde ana konu olarak “aşk ve entrika” işleniyor. Bir kadının Aşkı için neleri göze alabileceği, tutkunun bir kadına neler yaptırabileceğini tüm incelikleriyle ele alınmıştır. Pek fazla içeriğine dair bilgi vermek istemiyorum. Bizzat sizlerin okuyup Cemil Meriç’ in muhteşem çevirisiyle ele alınan bu güzel eseri muhakkak okumanızı tavsiye ediyorum. İyi okumalar.
İhtişam ve Sefalet
İhtişam ve SefaletHonore de Balzac · Ötüken Neşriyat · 1973406 okunma
540 syf.
7/10 puan verdi
·
Beğendi
·
9 saatte okudu
Çok ilginç, çok fazla mesaj içeren ve aceleyle yazılmış bir kitaptır ama bu acele onun güzelliğini söndürmüyor. Stefan Zweig’in Balzac üzerine yazdığı eseri duyduysanız, Balzac bile kendisini böyle anlatamazdı desem hemfikir oluruz sanırım. Borç batağı, özellikle matbaa olayı, boş hayaller peşinden yıllarca koşması derken noşması derken nereye geleceğiz sizce? Kitapta 2 karakter var. Tabii ki senamanın büyük üstadlarından Eddie Murphy’nin Çatlak Profesör filminde yaptığı gibi 8 karakteri birden oynamasa da, romanın iki karakteri yani David Sechard (matbaa kurarak borç batağına düştüğü günlerdeki hayatını anlattığı) ve Lucien de Rubempre (gençlik yılları ve boş hayaller peşinde koştuğu dönemi anlattığı) karakterleriyle dikkat çekicidir. Üstelik tam da borç batağına düştüğü, faiz sıkıntısını fazlasıyla yaşamamak için de günün 3/2’sini yazarak geçirdiği dönemde kaleme almasıyla aslında hislerinin ve düşüncelerinin de en yoğun döneminde yazıldığı gözümüze çarpar ki zaten bu sebeple de acele yazıldığı halde tadı kaçmamış, uzun olmasına rağmen çok da fazla insanı sıkmayan bir yapısı var. Konusudur, olaylardır çok içeriye girmeyeceğim lakin olay örgüsü olsun, hikaye olsun, verilmek istenen mesajlar olsun ki özellikle toplumda birinin aniden sınıf değiştiremeyeceği, hele ki en alttan en üste hızlıca çıkamayacağı (gel bir de şimdiyi gör kral) üzerine inancı çok göze çarpıyor ve bende yazara katılıyorum. Ne kadar hızlı çıkarsanız o kadar hızlı düşersiniz görüşündeyim. Adım adım çıkmalı, sağlam basmalı derim. Herkesin de tercihi farklı tabi, saygı duyuyoruz. Hepimize iyi okumalar dilerim..
Kibar Fahişelerin İhtişam ve Sefaleti
Kibar Fahişelerin İhtişam ve SefaletiHonore de Balzac · İletişim Yayınevi · 2019406 okunma
Reklam
Reklam
100 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.