Lord Among Wolves, bir alıntı ekledi.
12 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsanın kendine güven duyabilmesi için bu güvene daha önceden sahip olması gerekir: İşte size tam bir kısırdöngü.

Seni Sevmiyorum, Julian BarnesSeni Sevmiyorum, Julian Barnes
Numan..., bir alıntı ekledi.
16 saat önce · Kitabı okuyor

Vicdan
Antakya'da harcadığı paraların hesabı sorulunca Scipio bu hesabı vermek üzere senatoya geliyor ve koltuğunun altındaki koca bir defteri gösteriyor, ne verip ne aldığının orada yazılı olduğunu söylüyor; defter istenince vermiyor: Verirsem kendimden utanırım diyor ve senatonun önünde kendi elleri ile paramparça ediyor defteri. Vicdanı rahat olmayan birinin böylesi bir güven gösterişi yapabileceğini sanmam. Yüreği yaradılıştan öyle büyük, yükseklerde bulunmaya öyle alışmıştı ki, suç işlemeye eli varmaz, suçsuzluğunu savunma durumuna düşmeyi kendine yediremezdi.

Denemeler, Michel De Montaigne (Sayfa 79 - İş Bankası)Denemeler, Michel De Montaigne (Sayfa 79 - İş Bankası)
Murat çakır, bir alıntı ekledi.
19 Mar 12:44 · Kitabı okuyor · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Suçlayıcılar aslında yükseldiklerini sanırken gerçek zamanı kokutmakta ve alçalmaktadırlar.
Bir saman kağıdından kopya almanın dışında bu talkitciler hiçbir şey yapmamaktadırlar.

Devrim diye yaptıkları da masaldan ibarettir ve yeniye tahammülleri yoktur.
Ne yazık ki bu solmaz, pörsümez yeni, çirkine mahkum edilmiştir.
Bir gün hesap görülecek ve gerçek inkılâp zuhur edecektir.

Öylesi bir genç adam, sürekli kendi kendine "Ben neyim ve bu hal neyin nesi?"
sorusunu soracaktır. Sonsuz varlık muhasebesini yapacaktır.

Cemiyet, yok edilen ruhu ve yok eden güruhuyla tahlile muhtaçtır; kurtarılmayı, kendi öz benliğine döndürülmeyi beklemektedir. Şairde bu cemiyetin rahminde bir doğum sancısıdır. Böyle bir doğum aynı zamanda mukaddes emanetinde taşıyıcısı okacaktır.

Artık oğul Mehmet' e güven aşılamalıdır. Nasıl ki dava, "büyük Doğu" cemiyetinin farkına vardığı mesaj olmuştur; Bu sefer içeride olan babanın evladına bir mesaj olmak gerekir. Mehmet sevinmelidir, babası eve dönse de dönmese de sevinmelidir. Zira bu tekerlek, tümsekte kalmayacaktır artık.

Gerçekten de Sakarya bu mukaddes emanetin yılmaz bekçisi seçilmiş millet, şanlı bir direniş göstermiş; suyu yokuşlara doğru akıtmayı bilmiş ve fakat sonradan yaptığı eldiven ve şapkadan ibaret inkılâp larla şanını ilerletememiştir...

Ordusunu Arayan Kumandan, Lütfü ŞehsuvaroğluOrdusunu Arayan Kumandan, Lütfü Şehsuvaroğlu
Necip Gerboğa, bir alıntı ekledi.
18 Mar 01:07 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir dönem Fransız ekolü etkisi altına girdiğimize kesinlikle ikna oldum:)
“...Onun tam bir Fransız, hem de son derece Fransız olduğunu düşünüyorum. Rus karakterine son derece ters bencillik, kibir, küstahlık ve kendine cahilce güven özelliklerine sahipti.”

İlkgençlik, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 79 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 3.Basım, Ç: Ayşe Hacıhasanoğlu)İlkgençlik, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 79 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 3.Basım, Ç: Ayşe Hacıhasanoğlu)
Saadet dyk, bir alıntı ekledi.
16 Mar 00:15 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Elinden geldiğince kendi kendine yetmeye çalış, sonra güvenini hak eden birine güven....

Yitik Adanın Öyküsü, José Saramago (Sayfa 213)Yitik Adanın Öyküsü, José Saramago (Sayfa 213)
İlgen Aktürk, Dava'yı inceledi.
16 Mar 00:13 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 10/10 puan

"İnsanı ısıran ve sokan kitaplar okumalıyız. Okuduğumuz kitap bir yumruk indirerek bizi uyandırmıyorsa ne işe yarar?" demiş Kafka. Ve eserinde de o yumruğu yedirmiş. Yani şahsen ben kitabın sonlarına doğru o yumruğu tam aklımdan yedim. Düşüncelerimden vurdu beni Kafka.

Bence Kafka'nın yazdığı en iyi eser bu olmalı. Beğenmeyelerin ve önermeyenlerin aksine gerçekten çok etkileyici buldum. Iyi ki buluşma kitabımız olarak seçmişiz zira sadece inceleme yapmak yetmez bana. Karşılıklı oturup üzerinde konuşmak istediğim çok şey var. Uzun uzun tartışılabilecek, farklı bakış açıları sunulabilecek bir eser her şeyden önce. Baştan sonra hikayenin ilerleyişi hakkında en ufak bir tahminde bulunamıyorsunuz, merak uyandırıcı ve çok akıcı. Ayrıca bir hukukçu olan Kafka'nın hukuk sistemine yaptığı en ağır eleştiridir bence Dava. Yaptığı tespitlerle görüyoruz ki aslında Kafka'nın kafasında yarattığı bu distopya günümüzün anayasası, hukuğu, avukatı, hakimi, sanığı.. Bu da onun ne kadar ilerigörüşlü bir insan olduğunu kanıtlar nitelikte.

Konu olarak tıpkı Dönüşüm'deki gibi başlıyor. Bir sabah bambaşka bir güne uyanır karakterimiz Bay K. Artık tutukludur. Ne ile suçlanmaktadır kitabın sonuna kadar bilinmez. Bu bir sır. Ya da tıpkı Samsa'nın örümceğe dönüşmesi gibi sembolik midir yoksa? Evet semboliktir bence bu çünkü K aslında kendi zihninde tutuklanmıştır. Ki bu olabilecek en kötü senaryo da değil midir zaten?

Kitaptan kısa bir alıntı: "Zincire vurulmuş olmak çoğu kez özgür olmaktan daha iyidir." (Panama Yayıncılık- Sayfa 225) nasıl yani olur mu canım öyle şey diyeceksiniz. Nietzche'nin bir sözü ile yanıt vermek istiyorum bu alıntıya. "Özgür mü diyorsun kendine? Sana hükmeden düşünceni duymak isterim, bir boyunduruktan kaçıp kurtulduğunu değil." (Böyle Buyurdu Zerdüşt- İş Bankası Yayınları Sayfa 57) işte böyle. Kafka'nın bu alıntısındaki zincir nedir? Insanın beynine hükmeden düşünceleri, korkuları. Bir başkasının sizin adınıza kararlar verebilmesi bazı durumlarda iyidir. Mesela bir avukatın varlığı size güven verir. Sizin yerinize birileri davanızla ilgilenecek, size çıkış yolları arayacaktır. İste Block sırf bu yüzden zavallı bir köpeği oldu avukatının. Kitapta beni en çok etkileyen ikinci kısımdı. Ilki ise o son kısımdaki bekçi ve taşralı hikayesiydi. Işte yumruğu orada indirdi bana Kafka!

Nedim Kaya, bir alıntı ekledi.
15 Mar 22:41 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Kitlenin bireyleri önderlerince eşit ve adil biçimde sevildikleri gibi bir illüzyonun varlığına (hayal) gereksinme duyar; ama önderin kendisi kimseyi sevmek zorunda değildir, diktatör mizaçta bir kimse olabilir önder, mutlak bir bensevi (narsizm) ardında koşabilir, ama bir kendine güven ve bağımsızlık içinde yaşar.

Kitle Psikolojisi, Sigmund FreudKitle Psikolojisi, Sigmund Freud

Eylem
Eylem, kendine güven ve öz saygıya giden yüksek bir yoldur.
Bu yol açık olduğunda tüm enerjiler üzerinden akar.

- Bruce Lee'nin defterinden...

Kübra Kozan, bir alıntı ekledi.
14 Mar 13:30 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kendine güven olmadan beşikteki bebekler gibiyiz.

Kendine Ait Bir Oda, Virginia Woolf (Sayfa 39 - İletişim Yayınları)Kendine Ait Bir Oda, Virginia Woolf (Sayfa 39 - İletişim Yayınları)

Kişisel gelişimle ilgili birkaç kitap okuduktan sonra artık yazılanlar benzer şeyler olmaya başlıyor. Bunda da aynısını gözlemledim. Güzel alıntılarla kitabı götürmeye çalışmış yazar. Onun dışında pek birşey yok.