Çevreye güven duyma ile kendine güven birbirinden farklı olgular değildir. İnsan kendisine güvenirse, diğer kişilerden de korkmaz.
Bir genç size şöyle bir soru sorabilir; değişim ve gelişim için neden kendimi zorlayayım? Ayrıca becerip beceremeyeceğimi nereden bilebilirim? O kadar sıkıntıya girmeye değer mi? Bir genç bana böyle bir soru sorarsa güzel bir soru sormuş olur. O hâlde ben de şunu söyleyeyim: Bu gencin karar vermeden önce şu üç soruyu kendisine sorması ve
Sayfa 181 - Kronik KitapKitabı okudu
Reklam
Hoyrat taraflarımızın hercâi ve sadâkatsiz tezâhürlerine aldanmayıp, nefsin entrikalarına geçit vermemek anlamında diyorsan, peki... Fakat; bencilliğin öldüren girdâbına davet edercesine, güven duygusundan tamamen soyutlanmamı istiyorsan, kusura bakma...
Acı çeken birini nükteler güldürmez ki İşte başkalarıyla dalga geçmeyi boğmanın yolu budur, Bu alay etmelerin kaynağında Kendine güven duyma iptilası yatar
Ego ve güven
Ego, kendine önem verme duygusu ve başkaları üzerinde onaylanma veya üstünlük ihtiyacıdır. Egoist bir kişi, dışarıdan tanınma arayışına girerek Benlik Saygısını artırır. Kendi ihtiyaçlarına öncelik verme, dikkat çekme ve konuşmalara veya durumlara hakim olmaya çalışma eğilimindedir. Özgüven, kişinin kendine olan güveni ve yeteneklerine olan inancıdır. Gerçek yeterlilik deneyimden ve kendine değer verme duygusundan gelir. Kendine güvenen bir kişi kendi yeteneklerine güvenir, her zaman övünmez ve dışarıdan onaylanmaya ihtiyaç duymaz.
İnsanın kendine uyanması ve mutlu yaşaması için ruhunu yükseltmesi gerekir. Ruhunu yükseltmek, Hıristiyanlıktan Hinduizm'e, Museviliklten Taoizm'e, İslam'dan Buduizm'e dek dünyanın tüm manevi geleneklerinin bizi davet ettiği bir benlik çalışmasının meyvesidir. Seküler inançlar da aynı çağrıda bulunur. Antik Çağ'dan beri bilgeliğe ve iyi yaşama giden yolu arayan filozofların da tüm amacı budur. İnsanın benliği üzerinde yürüttüğü bu çalışma, düşüncelerini ve niyetlerini netleştirerek, korkularından kurtularak, dürtülerini kontrol altına alarak, içindeki şefkat ve sevgi duygusunu, kendine, diğerlerine ve yaşama dair sevgisini geliştirerek vicdanını yükseltmeyi amaçlar. Bu benlik çalışması büyük bir titizlik isteyen, zorlu bir iştir. Neden mi? Çünkü kendimizi korkularımıza teslim etmemiz kendimize güven kazanmamızdan daima daha kolaydır. Çünkü başkalarının bize olan bakışlarına tabi olmamız, onlardan kurtulmamızdan daima daha kolaydır. Çünkü yargılamak anlamaktan daima daha kolaydır. Çünkü temel dürtülerimizin peşinden gitmemiz onlardan bağımsız hareket edebilmemizden daima daha kolaydır. Çünkü aşağı çekilmemize izin vermemiz, vicdanımızı yükseltmemizden daima daha kolaydır.
Reklam
336 syf.
·
Puan vermedi
Yalnızca yayımlanan son kitabın kadar başarıı ve yazdığın bir sonraki kitap kadar iyi olabilirsin. Dolayısıyla kapa çeneni ve yaz... . . Tabii ki denizdeki kum kadar hikâye vardı. Herkesin, sayısız olmasa da bir hikâyesi vardı ve bunlar biz bilincine varamasak da bazen bizi sarar sarmalardı. Hikâyeler kim olduğumuzu anımsamak ve yeniden güven
Hikaye Hırsızı
Hikaye HırsızıJean Hanff Korelitz · Altın Kitaplar · 202425 okunma
“Güven, insanın kendine doğrulttuğu tehlikeli bir silahtır.Risk, batmak ve yükselmek olan iki uç noktaya giden en kestirme yoldur.”
İnsan kendine karşı sorumludur, çünkü aklı ve vicdanı vardır.. [ Güven Taşdemir ]
Ben senin adına karar veremem Charlie. Bu işin yanıtını kitaplarda da bulamazsın, başkalarına sorarak da... Tabii, eğer bütün hayatın boyunca bir çocuk olarak kalmak istemiyorsan. Bunun yanıtını sen kendi içinde bulmalısın, neyin doğru olduğunu sen kendin hissetmelisin. Charlie, kendine güven duymayı öğrenmelisin.
Sayfa 99
Reklam
Bununla birlikte bazı araştırmalar, alkolik hastalarla ilgili olarak ortaya oldukça paradoksal sonuçlar çıkarmıştır: oldukça güçlü bir kendine güven duygusu. Bu durum, hastaları inkar ve saygınlık gibi tavır ve tutumlara iten alkolizme bağlı utanç duygularıyla izah edilebilir.
Sayfa 223Kitabı okudu
2.sezgi
Güven ya da güvensizlik duyguları. çevreye güven duyma ile kendine güven birbirinden farkli olgular değildir. İnsan kendisine güvenirse, diğer kişilerden de korkmaz; diğer insanlardan korkan biri ise çaresizlik duygular yaşar. Bir insanin kendine güvenmesi çocukluk yıllarında çevresine duyduğu güvenle başlar. Bu duyguyu sonradan, kendinden elde edebilmesi oldukça güçtür.
Bir grup insan harekete geçmek istediği zaman kendine bir sembol yaratır. "Tanrı kutsal toprakları ele geçirmemizi istiyor'; ya da 'dünyayı demokrasinin beşiği yapcağız'; veya 'sosyal adaletsizliği komünizmle ortadan kaldıracağız denir. Fakat aslında Kutsal Topraklar, Demokrasi veya Komünizm grubun umrunda değildir. Belki de grup sadece harekete geçmek istemiştir, kavgaya girmek istemiştir ve bu sözcükleri sadece bireylere güven vermek için kullanmıştır.
Sayfa 136Kitabı okudu
Devrim kendine güvenmedir. Güven getirilirse arkası çorap söküğü gibi gelir. Devrimci yaşam ölümcül şeylere başkalıdır ucuz ölmek düşmana zafer imkanı hazırlatır.
1.500 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.