Giriş Yap
Yeter ki istesin
İnsan kendine güven duyarsa, en erdemli kalplere bile girmeyi başarır.
Reklam
Önsöz
Bilgelik, asıl, fikirler sükun ve istikrar bulduğu, tefekkür hayatı kemale erip 'kesinlik' (yakîn) kazandığı zaman varolmaz mı? Bizatihi bilgelik kendine güven duygusuna sahip olanların, binbir tecrübeden, binbir hengameden geçtikten sonra kemale ermiş olan asil ruhların bir vasfı değil midir? Yakine (kesinliğe} vasıl olmak, bu asil ruhların, yaş yaşamışların, yaşlı olmuşların şanından değil midir?
Söz'ün Özü, Dücane CündioğluSayfa 12 - Kapı Yayınları
Önsöz
Bir medeniyetin, kendine olan güvenini yitirmesi, hiç kuşku yok ki o medeniyet' in temsil ettiği dünya görüşü'nün artık savunulamaz bir hale geldiğini ve bu nedenle de zeval bulmaya başladığını göste­rir. Medeniyetlerin kendilerine güven duygularını yitirip umutsuzlu­ğa kapılmaları, bir sebep değil, bir sonuç olduğundan, kendilerinin askeri ve iktisadi bakımdan en güçlü gibi göründükleri dönemler, aslında fikren ve ahlaken en zayıf oldukları, dolayısıyla yavaş yavaş çöküş işaretleri vermeye başladıkları dönemlerdir.
Söz'ün Özü, Dücane CündioğluSayfa 10 - Kapı Yayınları
İkisi de o an için, meskalinin beni elinden kurtardığı dünyaya aittiler; benlikler dünyasına, zaman, ahlaki yargılamalar ve çıkarcı ilişkiler dünyasına, kendini zorla kabul ettirme dünyasına, aşırı kendine güven, gereğinden fazla değer yüklenen sözcükler ve putlaştırılan fikirler dünyasına.
Reklam
Güzel cümleler, hayatı sevdirir, kendine bağlar insanı. (Güven Taşdemir)
Reklam
2
925
9,2bin öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42