Adı:
Macbeth
Baskı tarihi:
2015
Sayfa sayısı:
128
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055127657
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Mitos Boyut Yayınları
Macbeth, Shakespeare'in dört büyük tragedyasının sonuncusu ve kötülük üstüne yazdığı en derin ve en olgun fantezisidir. III. Richard'daki önüne geçilemeyen o güçlü trajik çark, bu tragedyada daha şiddetli bir biçimde kendini gösterir.

Macbeth'teki kendine özgü kötülük, Ortaçağ'ın yarı karanlık, ilkel atmosferinde kanlı bir saltanatın şiirsel öyküsüne doğru gelişir. Bir isyanı bastırmış olan Macbeth, tahta en yakın kişidir. Kral olabilir, onun için de olmalıdır. Önce kralı, sonra cinayetin tanıklarını öldürür, daha sonra ondan kuşkulananları ortadan kaldırır.

Günler geçtikçe daha çok kişinin canına kıyar; çünkü herkes ona karşıdır artık.
Oyunun en hareketli bölümlerinden biri olan V. Perde, 3. Sahne'de buyruğunu verir Seyton'a:
"Daha fazla atlı yollayın, daha fazla;
Dolaşsınlar ülkeyi bir baştan öbür başa;
Korkudan söz edenleri assınlar bir ağaca."
114 syf.
·2 günde
Shakespeare’in meşhur tragedyalarından biri daha. İskoç komutan Macbeth’in iktidar hırsı ve zalimliğini işliyor. Genelde Shakespeare tragedyalarında zalim karakterler bilerek isteyerek yaparlar işkenceleri, ama bu kez farklı. Yanlış olduğunu bilerek, içinde yaşadığı çatışmaları yaşayarak yapıyor. Cadılar, büyücüler gibi gerçeküstü öğeler de kullanılmış. Beni şaşırtan, kehanetlerinin gerçekleşme biçimiydi. Kelimelerin çift anlamı olup, farklı açıdan yaklaştığımızda bambaşka anlamlar çıkarılabilmesiydi.
Shakespeare okuma deneyiminin en etkili yanı, net konuların dâhi bir şiirsellikte olması. Üzerine düşünüp derinleşebilecek temaları kullanması. Her karakteri ayrı bir arketip. Mutlaka okumanızı tavsiye ederim.
“Yıktığın hayat kendininki olsun daha iyi,
Yıkmakla kazandığın şey yapmacık bir mutluluksa.”
114 syf.
·3 günde·Puan vermedi
“Issız bir alan.
Gök gürler, şimşek çakar ve üç cadı sahneye girerler.”

11. yüzyıl İskoçyasındayız.
Asilere karşı önemli bir zafer kazanan Macbeth... Yanında kuzeni, İskoçya Kralı Duncan, gurur duyuyor kendisiyle, kaderinden habersiz.

Ve bir başka asilzade, Bonquo... Macbeth ile beraberler. Birazdan kötülük tohumları atılacak içlerine. Cadılar geliyor. Bir kehanette bulunuyorlar. İşte:
“Selam Macbeth, geleceğin kralı!”
Ve Bonquo için şu sözler:
“Sen kral olamasan bile, oğulların kral olacak.”

Evet, hakkı olmayanı hak ettiğine dair gerekçeler üretmeye başlıyor insan hemen aklında. Macbeth de öyle... İçinde bir tutku filizleniveriyor. Şu sözler dökülüyor ağzından:
“Yıldızlar ışıklarınızı yayın ve kimsenin kapkara, derin tutkularımı görmesine izin vermeyin.”

Ve Leydi Macbeth... Erkeğine fısıldayan kadın. “Yapmalısın, sen kral olmayı hak ediyorsun!” Bütün gücü söz olup Macbeth’in kulaklarına akan kadın. Macbeth’i yazgısıyla buluşturan kadın...
“Yapmaktan korktuğun ama yapılmadan bırakılmasını istemediğin bir şeyi yapmalısın! diye haykıran sesi dinlemelisin.” Hayır, tüm suçu sana yükleyemeyiz! Var olan kötülüğü ortaya çıkarmak aslından daha büyük bir kötülük olamaz.

Birazdan, her şey birazdan. Cinayete son adımlar... Nedenlerini düşünüyor Macbeth. Güçlü nedenleri yok, başkalarına kabullendirebileceği... Yalnız bir tutku, öyle ki içini kemiren. Her şeyden üstün o tutku. Bir an, kısa bir vazgeçiş anı. Leydi Macbeth yanında belirir. “O halde tüm varlığınızı saran umut sadece bir sarhoşluk hali miydi?” Vazgeçemezsin Macbeth! Nitekim vazgeçemiyor. “İkna oldum ve vücudumun her parçası bu korkunç suçu işlemeye karar verdi.”

Ve cinayet. Bir hançer... Büyük kan damlaları... Her şeyi örten bir gece...
Macbeth için bir daha hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.

Cadıların kehaneti ile başlayan, Macbeth’in ihaneti ile devam eden bir trajedi. Sonunu sizlere bırakıyorum. İyilik mi kazanacak, kötülük mü? Sevgiler.
112 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Belkide ortaokul da oynadığım tiyatro oyunlarından sonra ilk defa okuduğum bir tiyatro eseri diyebilirim
Akıcı ve anlaşılır bir dil, okuduğunuzda karmaşa bir şeyler oluşsa da anlaşılır bir kurgu var.
Olay entrikalar, krallik ve hümdarlığı ele geçirme cerçevesinde gelişiyor.
Macbeth in cadılardan yardım istemesini
Arthur un kılıcı filminde ki Arthur un babasını öldüren amcasının cadılardan yardım istemesine benzettim.
Bir ara bu tür cadı ve büyücü filmler sanki bu tiyatro eserinden esinlenerek yapıldı diye geçirdim içimden belki de öyledir...
Beni çocukluğuma götüren cadıların büyü yapmak için kullandığı malzemaler oldu...
Kaplumbağ gözü, kertenkel kuyruğu, ejderha dişi, cadı mumyası tozu gibi büyü hazırlamaları beni hem güldurdü hem de duygulandirdı.
Bildiğiniz bir kurgu aslında ilk defa okudum ve nasıl bir şeyse dünyada ün yapan bu tür eserler okumasanızda onünüze muhtemelen çıkmıştır ya bir televzyon sahnesinde ya da ona uydurulmuş bir film de gorebiliyorsunuz.

Iyi okumlara dilerim
114 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
#Spoiler içerir.#
Okuduğum kitaplara şöyle bir göz attığımda uzun zamandır tiyatro okumadığımı fark ettim. Böylece Shakespeare’in en ünlü oyunlarından olan Macbeth ile yollarımız kesişmiş oldu ve bu 130 sayfalık, kısa ancak etkileyici eseri okumaya başladım.
“Doğduğu gün de, bugün de tiyatronun asıl amacı nedir? Dünyaya bir ayna tutmak, iyilerin iyiliklerini, kötülerin kötülüklerini göstermek…” diyen Shakespeare bu eserinde saf kötülüğü gözlerimizin önüne seriyor. İyi bir savaşçı olan Macbeth, cadıların kehanetlerinden öyle etkileniyor ki içindeki kötülüğün uyanmasıyla ortaya çıkan hırsı gözlerini adeta kör ediyor. Tahtı ele geçirip kral olabilmek için art arda cinayetler işlemeye başlıyor. Ve sonunda da tahtı elde ediyor. Ancak Macbeth’in de kitapta dediği gibi “Tanrısal adalet içine zehir koyduğumuz kadehi kendi dudaklarımıza sunuyor.” ve o taht karakterimizin sonu oluyor…
Macbeth, benim için gücün, hırsın,açgözlülüğün temsilcisi oldu. Ve yazarın şiirsel diliyle bize aktardığı bu trajediyi iyi ki okudum dedirtti. Sizin de okumanızı tavsiye ederim.
119 syf.
Kahramanlık ile zorbalik arasında ince bir çizgi vardır. Bu öyle bir çizgidir ki insan çizgiyi zorbaliktan yana geçmemek için her daim kendi içindeki hırs, güç isteği, ihtiras gibi duygularına karşı dik durabilmelidir. Sadece kendisininkilere karşı da değil, çevresindeki kraldan çok kralci olanlarinkine karşı da...

Başarıli komutan Macbeth, sınırı zorbalik tarafina doğru geçer. Bunda şirret eşinin de payı büyüktür. Ancak daha önemlisi Macbeth ile eşi kötü planlarını isletirken ortaya çıkan olumsuz durumdan korkup kaçan durumu duzeltebilecek insanlardır.

“Kimseler uyumasın artık! Macbeth uykuyu öldürdü!”

Adım adım daha fazla güce sahip olan Macbeth hiçbir zaman huzurlu olamaz. Kendisine henüz kahramanken kehanette bulunan cadilarin sözlerine kendisini oldukça fazla kaptıran Macbeth, her anını korku halinde geçirir. Ne de olsa "İş kral olmakta değil, kral olup sağ kalmakta." dir.

Ancak her zorbanin bir sonu vardır; yeter ki halka liderlik edecek insanlar korkmadan dik şekilde durup halkın kendilerine inanmalarini sağlasinlar.

"Macbeth koparılacak meyve oldu artık.
Yüreğiniz ferah olsun, olabildiği kadar:
En uzun gecelerin de bir sabahı var."

Keyifli okumalar.
114 syf.
·1 günde·8/10
Bazen olaylar göründüğü gibi değildir ve insanın içine ekilen kötülük tohumları nedense iyilikten daha hızlı büyür.
Macbethte de bu durum söz konusu.
Hele bir de işin içine hırs girdiğinde, sonuçlarını hiç sorgulamadığı işler yaptırıyor insana. İnsanlığını unutturacak işler.
Shakespeare'ın eserlerinde en sevdiğim nokta; karakterlerin içselliği, bunun sonucu olarakta karakterlerde ki vicdanı yargılamadır.
Bu yüzden kitapta var olan 3 cadı karakterini, onların kehanetlerini,Macbeth'in iç sesi olarak algıladım,zira kalkıştığı işler içinde kötülük beslenmeden yalnızca kehanetler üzerine yapılacak olaylar değil.
Bu yönüyle arzuların hırsa dönüş hikayesi denebilir.
Kitap okurken en sevdiğim şeylerden biri ise kitaba kaldığım yerden devam edecekken öncesinde sonu hakkında kafamda kurduğum senaryolar, varsayımlardır. Bu biraz da kitabın başarısıyla alakalı elbette. Çok farklı bir son beklemiyor olsam da üzerinde düşünmemi sağlayan güzel bir eserdi.
114 syf.
·10/10
Herkes tarafından sevilen kimsenin önünde duramadıgı büyük savaşçı Macbeth'in içine üç cadının hükümdarlık müjdesi fısıldamasıyla Macbeth'in içinde beslenmiş olan kötü duygular ayağa kalkar ve hükümdarlık için büyük bir hırsa kapılır bu hırs ona neler neler yaptırmıştır, kendi sonunu kendisi hazırlamıştır.

Klasik bir kitap, Shakespeare okuyacagim bir de onu sevecegim aklıma gelmezdi. Tiyatro olmasına rağmen dili çok akıcı hemen bitirebileceginiz bir eser. Ders verici bir kurgusu var.
114 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10
İroni üzerinden ; korku, ihtiras, iyi-kötü, insanoğlunun dış görünümü ve iç yüzü, adalet, keder, muhayyile, iç ve dış dünya, gerçek ve gerçek dışı, rasyonel ve irrasyonel düşünce, söz, duyumsama, insani değerler, yaşamının anlamı ve anlamsızlığı temalarını bu denli güçlü işleyen nadir eserlerden. Shakespeare' in dramatik dehası, söz ustalığı ve kullandığı temaların etkili işlenişi hepsi her bir sayfada size yoldaş oluyor. Hoş kalın...
128 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Shakespeare'in en ünlü oyunlarından olan Macbeth, insanoğlunun açgözlülüğünü, yükselme hırsını ve bu hırsla yapabileceklerini gözler önüne seriyor. Akıcı ve şiirsel anlatımıyla beni bir kez daha kendine hayran bıraktı. Shakespeare gibi ölümsüz bir yazarı okumadan ölmeyin :)
114 syf.
İnsanoğlu ne iyi ne kötü, ne de hem iyi hem kötü insan iyi kötü bir varlık.Salt bir insanın iyi olduğu ya da kötü olduğunu düşünüyorsanız masalları seviyorsunuz ben de severim masalları hem mutlu bittiğinden hem sonsuza kadar mutlu biteceğinden hem de insanları karmaşık bir varlık olmaktan kurtardıkları için.İnsan çok karmaşık bir varlık okuyucu ben de .Ruhsal ayrıkların içinde birbirimizi hissedemiyoruz,hırslarımız bizi yok ediyor,ölümü unutunca tıpkı masallarda ki gibi sonsuza kadar yaşayacağımızı zannediyoruz.Burası dünya burada vahşi bir doğa vahşi insanlar vahşi hırslar,savaşlar,eziyetler,zulümler,benciller iç içe geçmiş.Acılarla dolu bir dünya içinde sevinçleri olan...İyiliklerle dolu bir dünya içinde kötülükleri barındıran...Ölümlü bir dünya sonsuzluğu umut eden...
Salt iyi biri değilim ama iyi olmaya çalışanlardanım.Zaman zaman kendimi kötü biri olarak görsemde iç savaş veriyorum ruhumla.Belki ruhum hayatımdan yoruldu belki ben ondan.Vicdanın iyi bir adalet yargıcı olduğunu söylerler ki bana göre öyledir bu,onu rahatsız etmeye hiç gelmiyor rahatsızlık veriyor kalbime... Velhasıl Macbeth de vicdanı rahatsız olanlardan,hırsına yenik düşenlerden,kendine yazık etti.Kötülüğün cezası var mıdır acep yaşadığımız dünyada ? Yazarımız cezasını kesmiş insani içgüdüyle.Şahsi fikrim şudur ki bana kötülük yapan bir insana ceza kesmek benim de bir o kadar kötü olduğumu gösterir.Kötülük yapan kötülüğü kendine vermiyor mu zaten.Vicdanımız rahat değilse,asıl mutluluğun başkasını mutlu etmekten geçtiğini anlamamışsanız,iyilik için savaşmamış,kalbinizi temiz tutamamışsanız yaşamak yaşamak mı gerçekten.
Ölüm tek gerçek o zaman bunca kötülük niye ? Düşünmek için şehirden uzaklaştırılmış mezarlıklar iyi bir seçim.Ne diyeyim kimsenin hayatı Macbeth kadar kötü olmasın.O dünyada ki en güzel duygulardan mahrum olarak yaşadı ve öldü.
114 syf.
·1 günde·7/10
Romeo ve Juliet gibi bir aşk klasiği okuyacağımı zannederken çok farklı bir tragedya okudum. Okurken tokat etkisi yapan ve neler oluyor dediğim bir eser oldu Macbeth.
Kısaca konudan bahsetmek istiyorum.
Çok asil soylu biri olan Macbeth ve onun eşi Lady Macbeth bir gün kralı ve asilleri yemeğe davet ediyorlar. Fakat bu davetin altında yatan sebep tam anlamıyla kan donduran planlardan, acımasızlıktan, zalimlikten ibaret. Aynı zamanda cadıların ve büyücülüğün olması esere mistik bir hava katıyor.
Aç gözlülüğün ve yükselme hırsının insana neler yaptırabileceğini okuyoruz.

Canım Shakespeare …..
114 syf.
Shakespeare okuduğum 3. Kitabı oldu Macbeth. Mükemmel bir tiyatro eseri çıkarmış Shakespeare. Boşuna en iyi edebiyatçıların arasında bulunmuyor kendisi. William Shakespeare bir tiyatro yazarı belki ama onun eserleri kitleleri bu kadar sevmesini sebebi evrensel duygulara yer vermesidir. William Shakespeare bir dünya insandır. Macbeth geçecek olursak; oyun 5 perdeden oluşuyor. Konusu ise, Macbeth'in iktidar hırsı ile hazin sonu anlatılır. Yazar bize hırs ne demeli kötü bir şey olduğunu anlatmış. Taç sevdası için bir insanın yapabilecekleri göstermiş bize yazar. Macbeth kötüdür belki ama yaptığı kötülüklerden zevk almaz. Hatta öldürdüğü kişilerin hayaletlerin görür. Bu hayalet görme imgesi Hamlette de vardı. Macbeth'in bu kadar kötü bir olmasına bir diğer sebepse eşi Lady Macbeth'dir. Kadınların iktidar hırsını çok güzel yansıtmış yazar. Bu iktidar hırsı Macbeth o kadar işler ki eşi Lady Macbeth bile dinlemez artık. Kitabın sonunda Macbeth ve eşi de öldü. Kitabın sonunda iyiler yine kazandı. Dünyamızda iyiler kazanmasa da yapacak bir şey yok. Macbeth'i okuyun bir tiyatro eseri olarak değil evrensel bir eser olarak okuyun. Edebiyat ile kalın
"Unutma ki bu aşağılık dünyadasın:
Kötülüğü baş tacı edip, iyiliği çılgınlık sayan dünyada."
Amacımıza ulaştığımızda gönül rahatlığıyla sevinç duyamıyorsak hiç bir şey kazanılmış sayılmaz.
Malcolm:
İndirme şapkani gözlerinin üstüne;
Duygularını açığa vur! Dile gelmeyen acı
Kalbe yüklenir ve kırar onu.
William Shakespeare
Sayfa 119 - Remzi yayınevi
Ama ne gariptir: Çoğu zaman, başımızı belaya sokacak işler yapmamız için şeytan doğru bilgiler verip önemsiz şeylerle bizim aklımızı çeler. Sonra da en ihtiyacımız olduğu anda bize ihanet eder.
William Shakespeare
Sayfa 24 - Banquo karakteri
Saygılar, sevgiler, sürüyle dostlar bekleyemem.
Benim payım olsa olsa sessiz ama derin lanetler.
William Shakespeare
Sayfa 97 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 19.Basım

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Macbeth
Baskı tarihi:
2015
Sayfa sayısı:
128
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055127657
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Mitos Boyut Yayınları
Macbeth, Shakespeare'in dört büyük tragedyasının sonuncusu ve kötülük üstüne yazdığı en derin ve en olgun fantezisidir. III. Richard'daki önüne geçilemeyen o güçlü trajik çark, bu tragedyada daha şiddetli bir biçimde kendini gösterir.

Macbeth'teki kendine özgü kötülük, Ortaçağ'ın yarı karanlık, ilkel atmosferinde kanlı bir saltanatın şiirsel öyküsüne doğru gelişir. Bir isyanı bastırmış olan Macbeth, tahta en yakın kişidir. Kral olabilir, onun için de olmalıdır. Önce kralı, sonra cinayetin tanıklarını öldürür, daha sonra ondan kuşkulananları ortadan kaldırır.

Günler geçtikçe daha çok kişinin canına kıyar; çünkü herkes ona karşıdır artık.
Oyunun en hareketli bölümlerinden biri olan V. Perde, 3. Sahne'de buyruğunu verir Seyton'a:
"Daha fazla atlı yollayın, daha fazla;
Dolaşsınlar ülkeyi bir baştan öbür başa;
Korkudan söz edenleri assınlar bir ağaca."

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

  • 3 defa gösterildi.

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları