Salih Özgan, Özgür Şehit'i inceledi.
8 saat önce · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Nefes filminde bir sahne vardı.Komutan askerlere " şehit olunca 45 saniye haber olursunuz" demişti. Önce bir vatan sağolsun deriz . Sonra birde okkalı bir küfür ederiz teröre.Sonra 45 saniye biter ve birazdan başlayacak dizimizin bilmem kaçıncı bölümünün başlamasını iple çekeriz . Kimimizde sosyal paylaşım sitelerinde fotoğraflarım kaç beğeni almış onun derdindeyiz.Toplum buna alıştırıldı maalesef.Ama alışmamız.
Kitabı okuduktan sonra anladım ki bir tek şehidin arkadaşları unutmaz onu.Nasıl unutabilsin ki. Her gün beraber vakit geçirdiği arkadaşının çatışma anında öldüğünde ona son sözlerini söylemesi unutulabilir mi?
Bu vatan uğrunda şehit ve gazi olanları biraz da olsa anlaya bilmek adına okunması gereken bir kitap.

araftabirmevsim, bir alıntı ekledi.
14 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

“ Bundan 150 yıl önce Rus Harbi denilen 1877 Savaşı sonrası Ruslar doğudan Erzurum’a batıdan İstanbul kapılarını indi ve Ayestefanos Anlaşması’nı imzalattı Osmanlı’ya. Balkan Toprakları baklava börek gibi dağıtıldı gitti masada. Masada bir Osmanlı delegesi toprakların gittiğini görünce ağlamaya başlar Rus komutan Osmanlı delegesinin ağladığını görünce: “Ağlayacağına memleketini müdafaa et!” ikazında bulunur.”

Yurduma Alçakları Uğratma!, Nihat Genç (Sayfa 124)Yurduma Alçakları Uğratma!, Nihat Genç (Sayfa 124)
Metin Özdemir, bir alıntı ekledi.
Dün 00:07 · Kitabı okuyor · Beğendi · 7/10 puan

Askerlerinin başına geçmiş olan Sultan, çadırını kurmak için Lyda Kapısına doğru tüm ihtişamıyla atını sürüyor. Ancak karargâhının önünde sancağını dalgalandırtmadan önce seccadesini yere sermelerini buyuruyor. Daha sonra ayakkabılarını çıkarıyor ve seccadenin üstüne geliyor, yüzünü Mekke'ye dönüyor ve üç rekât namaz kılıyor; arkasındaki eşsiz ordunun binlerce ve on binlerce askeri de aynı hareketleri, aynı ritmi tekrarlayarak Sultanlarıyla birlikte namaz kılıp dua ediyorlar ve Allahlarının, kendilerine güç ve utku bahşetmesini diliyorlar. Bu görkemli sahneden sonra Sultan ayağa kalkıyor. Tanrı'nın bu alçakgönüllü kulu, yeniden düşmanına meydan okuyan bir asker, yaman bir komutan oluyor. Sultan'ın "tellalları" davullar çalıp borular öttürerek bütün karargâhı dolaşıyorlar ve duyuruyorlar: "Kentin kuşatılması başladı."

İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Stefan Zweig (Can)İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Stefan Zweig (Can)

yalnızı ve yazığıyım bu dünyanın
mağrur bir komutan kadar mazurum


Ahmet Erhan

M., Göktanrı'nın Çocukları'ı inceledi.
22 Mar 19:12 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

Okuduğum ilk kitabıydı yazarın ve son olmayacak. Dili çok akıcı ve destanlar öyle güzel aktarılmışki cümlelere, akılda kalıcı oluyor. 5 kısa destan mevcut kitapta, Gök Köklü Türk'lerden, Uygur'lardan, Oğuz'lardan... Ve finali Kurtuluş Savaşı ile yapmış yazar, o anda beni kalbimden vurdu zaten. Selam olsun Gök Gözlü Komutan Mustafa Kemal Paşa'ya...

Ayşe Nur, bir alıntı ekledi.
21 Mar 01:46 · Kitabı okuyor · Beğendi

Napolyon Bonapart
"Büyük şöhretler ancak Doğu'da elde edilir. Avrupa (bu iş için) çok küçük..." diyordu, Fransız komutan.

Ben, Öteki ve Ötesi, İbrahim Kalın (Sayfa 292 - İnsan Yayınları)Ben, Öteki ve Ötesi, İbrahim Kalın (Sayfa 292 - İnsan Yayınları)
Seyhan Salur, Savaş Sanatı'ı inceledi.
20 Mar 20:28 · Kitabı okumadı · 10/10 puan

Bilgi çağında olduğumuz bir gerçek, savaş sanatlarında en temel prensiplerden birisi de bilginin gücüdür. Bizler belki bir komutan veya CEO olmaya biliriz fakat hepimiz her gün sessiz savaşlar vermeye devam ederiz.

Gururlandıran bir olay
Sivas’ta ortaokul öğrencisi Mikail Erdoğan’ın Afrin’e gönderdiği mektubunu okuyan Uzman Çavuş Mert Yılmaz öğrenciye harçlık gönderdi. Kendisine gönderilen 200 lirayı kabul etmeyen Erdoğan, parayı Mehmetçik Vakfı’na bağışladı.
Sivas’ta Şehit Osman Yurt Ortaokulu’nda eğitim öğretim gören öğrencilerin yazdığı mektuplar Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Afrin’de başlatılan Zeytin Dalı Harekatı’na görev alan Mehmetçiğe moral olması için Afrin’e gönderildi. Okulun 7’nci sınıfında okuyan Mikail Erdoğan’ın (13) yazdığı mektup, Afrin’in Burseya Dağı’nda nöbet tutan Uzman Çavuş Mert Yılmaz’a teslim edildi. Okuduğu mektuptan etkilenen Uzman Çavuş Yılmaz, Erdoğan’la iletişime geçerek ona bir miktar harçlık gönderdi. Kendisine gönderilen harçlıktan dolayı mutlu olan Mikail Erdoğan gelen bu parayı Mehmetçik Vakfı’na bağışladı. Erdoğan’ın yazdığı mektup okulda düzenlenen programla şehit ailelerine okundu. Duygusal anların yaşadığın programda Şehit Özel Harekat Polisi Osman Yurt’un eşi Rabia Yurt, Erdoğan’a davranışından dolayı plaket verdi.
Böyle bir şey beklemediğini ifade eden Erdoğan, "Biz dersteyken müdürümüz geldi, Afrin’deki askerlere mektup yazılacağını söyledi. Biz de gururlandık. 1 saat boyunca bu mektubu yazdım. Sonra yazdığım mektup Afrin’de Burseya Dağı’nda nöbet tutan bir komutanımıza gitmiş. Komutanımız bana ulaşmış. Müdürümüz odasına çağırdı, ’komutan sana para gönderdi’ dedi. Tabi ben de Mehmet Akif Ersoy nasıl İstiklal Marşı’nı yazdığında ödülü kabul etmediyse ben de kabul etmedim. Çünkü biz bunu ödül için, para için yapmadık. O parayı Mehmetçik Vakfı’na bağışladım. Komutanımız beni sosyal medyadan eklemiş. Onunla konuşuyoruz artık. Her akşam halini hatırını soruyorum" dedi.

Kelebek etkin var mı ?
KELEBEK ETKİSİ, bir sistemin başlangıç verilerindeki küçük değişikliklerin büyük ve öngörülemez sonuçlar doğurabilmesine verilen addır.
MESELA
Sakın bir çiviyi küçümseme. Bir çivi
bir nalı, nal bir atı, at bir komutanı
komutan bir orduyu, ordu koca bir
ülkeyi kurtarır.
Cengiz Han
Her karar önemlidir...

İnci Kayar, bir alıntı ekledi.
 19 Mar 21:08 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Pelwaşen
...
- Nasıl yani?
- Öyle işte komutan bunu da gelip sana haber vermek istedim
- iyi yaptın ağam
- Onlar seni gördüler mi ?
- Yok onlar hızlı hızlı arabaya binerken çevreye hiç
bakmıyorlardı.
- Nereye gittiklerini gördün mü?
- Hayır komutan
- Tamam ağam ne ikram edeyim sana
- Hiçbir şey komutan ben gideyim
- Dur ağam bu dediklerini yazılı ifade olarak almalıyım
- Tamam komutan
- Oğlum yazıcı gel oğlum buraya
- Geldim komutanım
- Beşir ağamın söyleyeceklerini hemen yaz ve imza alalım ağamızdan
- Tamam komutanım ağam seni dinliyorum sen anlat yazacağım
- Tamam oğlum
BeĢir ağa bir kez de yazıya geçmesi için olayları anlattı. İfadesi bitince imzasını attı ve komutan Beşir ağayı kapıda uğurladı. Önemli sır Beşir ağayla gitmeyecekti. Zira bu durum büyük bir ayrıntı idi. Yeni hesapların başlangıcı idi. Ama Baz neden karakola bildirmemişti. Üç gün sonra da İşte cenazesindelerdi. Komutan da gelmişti hem üzgün hem de şaşkındı. Akşam taziye evi dolup taşmıştı.
Ertesi gün karakolda bulunan komutan odasında Beşir ağanın ifadesini okurken asker içeri girdi
- Komutanım sizi bir çocuk görmek ister - Gelsin bakalım o çocuk
Çocuk ürkerek girer içeriye ...

Pelwaşen Dağılan Yapraklar, İnci Kayar (Sayfa 94)Pelwaşen Dağılan Yapraklar, İnci Kayar (Sayfa 94)