Richard Holloway

Richard Holloway

Yazar
8.9/10
29 Kişi
·
63
Okunma
·
5
Beğeni
·
99
Gösterim
Adı:
Richard Holloway
Unvan:
Yazar
İnsan zihnini bir virüs gibi etkileyebilen ve korkunç eylemlere sürükleyen fikirler vardır. Irkçılık en açık örnektir ve örnekler çoğaltılabilir.
Zihnin ne kadar garip bir yer olduğunu biliyoruz; cennet ve cehennemi, yükseklik ve derinliği, karanlık ve ışığı aynı anda içerir.
... iktidarı en çok bağımlılık yaratan ilaçtır ve insanlar iktidarı ele geçirmek ve korumak için her şeyi göze alabilir.
342 syf.
·16 günde·Beğendi·10/10
"Dinin Kısa Tarihi" kitabı, "dinin, inanç gibi kişisel bir alanda nasıl tarafsızca işlenebileceği" sorunuyla kafamı kurcalarken kitapta ilerlerledikçe  bu sorun ortadan kalkarak yerini dinler tarihi ile ilgili objektif bilgilere bıraktı. Eser Yahudilik, Hıristiyanlık ve İslamiyetin yanı sıra Hinduizm, Budizm, Sihizm, Zerdüşlük ve Taoizim gibi dinlerin nasıl ortaya çıktıkları, inançları ve ibadetleri hakkında nesnel bilgiler ortaya koymaktadır. Tüm bunların yanında hümanizm-din ilişkisi, köktendinciler(fundamentalistler), dinlerin kendi içlerindeki ayrılıkları ve din-şiddet ilişkisi hakkında da çarpıcı fikirler ortaya koymaktadır. Dünyanın başlangıcından günümüze kadar kitleleri peşinden sürüklemiş dinler hakkında açık, anlaşılır ve objektif bilgiler ortaya koyan etkileyici bir eser.
342 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Bu kitap benim şu ana kadar Din Tarihleri ile ilgili okuduğum en güzel kitap.

Bu kadar güzel bulmamın sebepleri; Bana göre %100 objektif ve tarafsız olması, hiç bir dine dalkavukluk etmemesi , Dinin otoritelerinden korkmadan düşüncelerini cesur bir şekilde ifade etmesi vs. . vs. .

Sonra buna ek olarak çok yalın bir dil kullanılmış, metnin betimlemesi çok iyi ve yazar da tüm konulara çok hakim.

Bu konuda en beğendiğim kitabı söylemişken, aynı alanda çöp olduğunu düşündüğüm kitabı da söyleyeyim;
Tanrı'nın Tarihi . . Bir sürü yanlış bilgi, behsettiği her dine yaranma çabası ile benim için vakit kaybı olduğunu düşündüğüm bir kitaptır.
342 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
öyle bir eğitimden geçiriliyoruz ki dünya üzerinde üç dinin yanında birkaç tane de dincik diyebileceğimiz inançlar varmış gibi düşünüyoruz. halbuki tahmin edemeyeceğimiz kadar çok fazla inanç tarzı var, bu inançlar da kendi içlerinde farklı versiyonlara ayrılıyor. en az kendi inancımız kadar başkalarının da inançları kuvvetli ve biz beraber yaşamak zorundayız.
birçok din hakkında bilgiler verilmiş. dinler arası ve dinlerin kendi içindeki mücadeleleri anlatılmış. dinin iyi mi kötü mü olduğunun üzerinde durulmuş. ateizm mi din mi tanrıya daha düşmandır, sorusuna kendi cevabımı verebileceğim kadar olgunlaşabildim en azından.
eğer okuyacaksanız ve anlamını bilmiyorsanız spiritüel kelimesini ufak bir araştırıp okumaya başlayın derim. hemen her bölümde defalarca kez merkezde bulunacak çünkü. :)
342 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Dinlerin tarihlerini kısa özet şeklinde ele almış bilgilendirici güzel bir eser ilk din nasıl oluştu ve nasıl yayıldı ve dinlerin kökeni kurucuları kimler ve nasıl din duruldu ve yayıldı dinler arasında ki savaşlar ve dinler içinde tarikatlar oluşum söreçler VS sörükleyici çok güzel bir çalışma
342 syf.
·Beğendi·9/10
Dinler hakkında objektif olduğunu düşündüğüm, birçok bilgiyi içinden çekip alacağınız bir kitap. Farklı zamanlarda farklı kültürlerde farklı topraklardaki insanların inançlarını veya inandıklarını değişik pencerelerden görmenizi sağlıyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
Richard Holloway
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 5 okur beğendi.
  • 63 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 53 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.