Frederick Forsyth

Frederick Forsyth

Yazar
8.5/10
70 Kişi
·
141
Okunma
·
14
Beğeni
·
1.969
Gösterim
Adı:
Frederick Forsyth
Unvan:
İngiliz Yazar
Doğum:
Ashford, Kent, İngiltere, 25 Ağustos 1938
Frederick Forsyth, Ağustos 1938'de İngiltere'de doğdu. Tonbridge Okulu'nda başladığı eğitimine İspanya'da Granada Üniversitesi'nde devam etti. 19 yaşında Kraliyet Hava Kuvvetleri'ne katıldı ve 1956-1958 yılları arasında en genç pilotlardan biri olarak askerlik görevini tamamladı. Üç buçuk yıl Norfolk'da Eastern Daily Press gazetesinde muhabirlik yaptıktan sonra 1961'de 23 yaşındayken önce Paris'te ardından Doğu Almanya ve Çekoslavakya'da Reuters Ajansı'nda çalıştı.
Çoğu insanın gece doğduğu
ve
birçoğunun da gece öldüğü tuhaf bir gerçektir.
Frederick Forsyth
Sayfa 238 - Altın Kitaplar-2011
Gerçeği kabullen.
Şimdi burdasın.
Artık yapığımız şeyin doğru mu yanlış mı olduğunun önemi kalmadı.
Büyük ihtimalle yanlıştı,
ama artık buradasın ve hayattasın.
Frederick Forsyth
Sayfa 147 - Altın Kitaplar-2011
Kimsenin haberi yoktu;

olsaydı da zaten bir kişinin umrunda olacaktı.
Frederick Forsyth
Sayfa 11 - Altın Kitaplar-2011
Akıllı insanın tesadüflere bağlayacağı olayların sayısı sınırlıdır ve paranoya düzeyi ne kadar yüksekse bu sayı o kadar azalır.
Frederick Forsyth
Sayfa 254 - Altın Kitaplar-2011
Üç kişi arasında bir sırrı saklamak
ancak
ikisinin ölümüyle mümkün olur.
Frederick Forsyth
Sayfa 39 - Altın Kitaplar-2011
İyi bilgi hayatidir,
kazayla edinilen yanlış bilgi üzücüdür,
ama hünerli bir dezenformasyon ölümcül olur.
Frederick Forsyth
Sayfa 339 - Altın Kitaplar-2011
496 syf.
·25 günde·Puan vermedi
Issız Reis'in ısrarları ve ricası üzerine okuduğum bu Forsyth kitabı bana bir çok şey düşündürdü: mesela 80'li yıllarda Altın Kitaplar'ın kötü kitap kapaklarını..hâlâ öyle çoğu. Ama Harold Robbins kitapları, V.C Andrews kitapları gibi kötü kapakları düşündüm ve Hilekâr aynı geleneğin devamı niteliğinde, hatta İngilizce orijinali de aynen öyle. Neden bu kötü kapaklarda ısrar ediliyor, bunu gerçekten anlamak zor.

İkinci olarak; Glenn Meade kitaplarını okumayı bir ara düşünmüştüm, çünkü -tahmin edilebilir ki- kapakları ve kitabın boyutları ilginçti, ayrıca olumlu eleştiri ve incelemelere de denk gelmiştim, ancak Forsyth beni casusların, ajanların olduğu bir kitabı daha okumamam konusunda ikna etti.

Forsyth'ın kitabı Sam McCready adında bir ajanın dört vakasının anlatılması üzerinden ilerliyor: Soğuk savaş döneminin bitmesi, SSCB ile ilişkilerin düzelmeye başlaması, ama buna rağmen küresel güçlerin yeni plânlarının devreye girmesinin finalde ortaya konmasına dek İngiliz gizli servisinin McCready'nin gerekliliği konusunda tereddütleri ve kesin kararının ters yüz edilmesi, ve böylece aslında casusluğun ve istihbaratın devletin bekası için öneminin anlatılması gibi bir amaçla yazılmış bu kitap: casuslar, istihbarat ağları gibi sıradan insanların fark edip göremediği, algılayamadığı ilişkiler karmaşığı kitaptaki dört vaka ile gösterildiği gibi aslında görünenin aldatıcı olduğu, ve gözle gördüğümüz ve kavradığımız olağan, sıradan politik ilişkiler içerisinde bambaşka cereyanların dolaşımda olduğunu söyleyerek, Hilekâr olanın yalnızca istihbarat ağları, casuslar ya da ajanlar değil, komple bir devlet aygıtı olduğunu da söylüyor bize. Bu anlamda hile yapanın, göz boyayanın, artık devlet bekası için gerekli görülen ağlar ve ilişkiler üzerinden devletin kendisi olduğu ve McCready gibi uzak görüşlü, adamların da bu anlamda piyon değil, oyun kurucu adamlar olduğunu anlatıyor.

Okumaya niyeti olanlar için, bol diyaloglu bu eserin rahat okunabildiğini, teklemeden akıp gittiğini söyleyebilirim. Casuslara, ajanlara, iktidar ve güce, devletin kendisine, emperyal amaçlara bir güzelleme bu kitap. Frederic Forsyth eskiden bir ajanmış, bu kitaptaki diyalogların bu kadar doğal gelmesi şaşırtıcı olmasa gerek.
384 syf.
Yazarın okuduğum ilk kitabı oldu ve diğer kitaplarını da sıraya aldım.Kitabın içeriği hakkında pek bilgi vermeyeceğim.

Kitap 4 kısımdan oluşuyor ve bu dört kısımda toplamda 16 bölümden oluşuyor.

1.Kısım SARMA
2.Kısım TISLAMA
3.Kısım VURUŞ
Ve
4.Kısım ZEHİR

Gayet anlaşılır ve akıcı bir dille fevkalade yazılmış ve bunun yanında çevirmen ayrıca borçluyuz herşeyi ile o biçim.
Her okur konu ve içerik bakımından sevmeyebilir ama genel olarak sevilir bir kitap.
418 syf.
·Puan vermedi
Kitaptaki iki tarafa da hem yakın hissediyor hem uzak hissediyorsunuz. Yazar son ana kadar kendisi de karar verememiş bence hangi tarafın kazanacağına. Çevirisi de gerçekten başarılıydı.
115 syf.
·2 günde·10/10
Forsyth bu kısa hikayesi ile de bence başarılı bir iş çıkarmış. Hikayenin bitmesine birkaç sayfa kalınca sonu az çok tahmin edilebiliyor ama yine de güzelliğinden bir şey kaybetmiyor ve o küçük paragrafları hızla okutturuyor. Benim bu kısa hikayede en çok beğendiğim ise içindeki başarılı çizimler, o kadar güzel ve hikayeyi o kadar güzel anlatmış ki çok hoşuma gitti ve okurken ayrı bir hava kattı. Sahaflarda bulabilirseniz ve Forsyth hayranı iseniz almanızı ve bir fincan kahve eşliğinde bitirmenizi tavsiye ederim.

Diğer yorumdaki gibi polisiye severlerin hoşuna gidecek bir kitap değil bence her kesimin hoşuna gidecek bir hikaye çünkü polisiye ile en ufak bir alakası olmayan bir kitap.
418 syf.
·8/10
Forsyth bu kitabıyla siyasi kurgulara adeta damgasını vurmuştur. Yazarın en iyi romanı ve en ünlü romanıdır. Glenn Meade Kar Kurdu tadı yok ama en az onun kadar güzel bir roman.
418 syf.
Gerçek bir olaydan kurgulanarak romanlaştırılmış bir kitaptır . Sıkılmadan okuduğum sürükleyici , insanın hayalgücünü ve görsel zekasına tesir ederek insan beyninde vuku bulan bir eser . Severek ve hızlı bir şekilde okuldum . Tavsiye ederim.
115 syf.
·Beğendi·9/10
Dikkat spoiler içerir.
Forsyth'den güzel ancak kısa bir hikaye.
2. Dünya Savaşından sonra bir uçak Noel günü havalanır ancak Kuzey Denizi üzerinden uçarken pusula ve telsizi bozulur.
Ölümle mücadele ederken bir yardım eli alır ve olaylar gelişir.
Polisiye severlerin okurken zevk alacağı bir roman.
384 syf.
·Beğendi·10/10
FF neyin hakkında yazdığını bilir ya da bilir gibi şekilde kurguluyor. Casus ve istihbarat dünaysının kavramı geçekçidir.
Bu kitapta muhafazakar terörü kaleme almıştır, yaşadığımız çağımızın sürekli gündemde olan konudur.
Aksiyon, gerilim, belgesel hareketlerden dolusu bir roman.
496 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Dikkat spoiler içerir.
Usta yazardan son derece güzel bir casusluk romanı. Soğuk Savaş bitmek üzeredir ve İngiltere bazı casuslarının işsiz kalması gerektiğine karar vermiştir. Bunların başında da Aldatma ve Operasyon Dairesi Başkanı Sam McCready yani namı diğer Hileci bulunmaktadır. Bir komisyon toplanır ve yardımcısı Dennis Gaunt, Sam'in neden emekli edilemeyeceğine dair olarak Sam'in geçmişteki başarılı işlerini anlatmaya başlar. Soğuk Savaş döneminde Rusların savaş planlarının Alman bir servis elemanı tarafından alınmaya çalışılması, Amerika'ya iltica eden Yuri Orlov adlı KGB albayının aslında hala KGB'ye çalışması, Kaddafi'nin ABD'den intikam almak için IRA ile anlaşması ve bu işe bozmak için Sam'in Tim Rowse adlı eski SAS ajanını işe sokması ve son olarak Bahamalar üzerindeki bir adada işlenen garip bir cinayet ve vali seçiminin aslında göründüğü gibi olmaması olayları anlatılır. Acaba komisyon da Sam'i başarılı bulup emekli etmeyecek midir? Sam'in planı nedir? Soluksuz okunan bir roman. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri.
418 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Okuduğum en heycanlı kitaplardan biri adeta kedi fare oyunu suikast planını dantel gibi işleyen bir kiralık katil sonu sprizzzz flminide izledim ama tatmin edici değil kitabın 10/1 değil bu türden hoşlananlara tavsiye.

Yazarın biyografisi

Adı:
Frederick Forsyth
Unvan:
İngiliz Yazar
Doğum:
Ashford, Kent, İngiltere, 25 Ağustos 1938
Frederick Forsyth, Ağustos 1938'de İngiltere'de doğdu. Tonbridge Okulu'nda başladığı eğitimine İspanya'da Granada Üniversitesi'nde devam etti. 19 yaşında Kraliyet Hava Kuvvetleri'ne katıldı ve 1956-1958 yılları arasında en genç pilotlardan biri olarak askerlik görevini tamamladı. Üç buçuk yıl Norfolk'da Eastern Daily Press gazetesinde muhabirlik yaptıktan sonra 1961'de 23 yaşındayken önce Paris'te ardından Doğu Almanya ve Çekoslavakya'da Reuters Ajansı'nda çalıştı.

Yazar istatistikleri

  • 14 okur beğendi.
  • 141 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 100 okur okuyacak.
  • 6 okur yarım bıraktı.