Giriş Yap
Bugün,işçi sınıfının güçleri,güçlü bir komünist yumruğunda toplanmaktayken ona karşı savaşanlar çok aşağılık yollara başvuruyor,işçi sınıfının geleceğine çocuklarına darbe indiriyorlar.Ve işte proleter Alman kadını,bu sınıfı savunmak üzere bütün varlığıyla ayağa dikilmiş duruyor.
Hamburg Barikatları, Larissa ReissnerSayfa 41 - Oda Yayınları
Reklam
İşçi sınıfı ona tahakküm eden, tabiatını bozan takıntıyı gönlünden söküp atarak, o müthiş gücüyle ayağa kalksa ve kapitalist sömürü haklarından başka bir şey olmayan İnsan Hakları'nı, sefalet hakkından başka bir şey olmayan Çalışma Hakkı'nı talep edeceğine, insanların günde üç saatten fazla çalışmasını yasaklayan bükülmez bir yasa şekillendirseydi, yeryüzü, şu yaşlı yeryüzü neşeyle ürpererek içinde yani evrenin sıçradığını hissederdi... Ama böyle yiğitçe bir karar, kapitalist ahlak tarafından yozlaştırılmış bir proletaryadan nasıl beklenir ki...
Tembellik Hakkı, Paul LafargueSayfa 37 - İş Bankası Yayınları
İşçi sınıfı ahmakça iyi niyetiyle beyninin yıkanmasına izin verdiği; doğuştan gelen coşkusuyla hiç düşünmeden çalışmaya ve mahrumiyete atıldığı içindir ki kapitalist sınıf kendini zorunlu tembellik ve zevküsefaya, üretmemeye ve aşırı tüketmeye mahkum edilmiş halde bulmuştur.
Tembellik Hakkı, Paul LafargueSayfa 21 - İş Bankası Yayınları
56 syf.
·
8/10 puan
Tembellik Hakkı
Tembellik Hakkı - Paul Lafargue 8/10 4/5 Çağımız için çalışma çağı derler; aslında acının, sefaletin ve yozlaşmanın çağıdır. işçi sınıfı kendi kemerini sıka sıka aşırı tüketime mahkûm olan burjuvazinin göbeğini ölçüsüzce şişirmiştir. *** İnsanların uzun saatler çalışması, insanı insanlıktan çıkardığı, zengin kesimin çalışmadan zenginleşirken yoksulun açıkla kırbaçlandığı modern köleliği anlatıyor kitabımız. Makineleşme insana kolaylık sağlası, insanın kendine zaman ayırabilmesi gerekirken aksine insanı makinayla yarıştırmanın korkunç olduğunu anlatıyor. Aşırı üretim bir süre sonra aşırı tüketim doğuruyor ve bütün sorunların buradan başladığını açıklıyor.
Reklam
İşçi sınıfı nerededir diye soran birine Marx şu cevabı verir: "Nerede bir insan ya da bir insan grubu işçi sınıfının tarihsel görevini kavramış ve bunun için mücadeleye girişmişse, oradadır."
Reklam
2
454
4.533 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42