"sigaraları severim, bayan taggart. insanın, ateşi elinde tutması fikri hoşuma gider. tehlikeli bir kuvvet olan ateş, insanoğlunun parmakları arasında evcilleştirilmiştir. insanın yalnız başına oturup, sigarasının dumanına bakarak düşünmesini sık sık merak ederim. böyle zamanlardan ne büyük şeyler çıkmıştır! insanoğlu düşünürse, zihninde bir nokta da ateş parıldar. elindeki sigaranın ateşi de bunun bir ifade biçimidir."
Ayn rand

bu söz ne de güzel bir yaşamdır..
Yıldızlardan birinde ben yaşıyor olacağım.
Ben gülüyor olacağım bir tanesinde.
Ve geceleyin gökyüzüne baktığında
Bütün yıldızlar gülüyor gibi olacak…
Yalnızca senin gülen yıldızların olacak!

Küçük Prens, Antoine De Saint-Exupéry

Kitabıkendindengüzel, İncir Kuşları'ı inceledi.
16 dk. · Kitabı okudu · 7/10 puan

Boşnak olmam sebebiyle daha bi hassas kalple okudum bu kitabı. Aslında okuyalı birkaç ay oldu ama rastlayınca inceleme yapmak istedim. Acı zulüm gözyaşı.. Ne ararsanız var kitapta. Fakat daha önce gercekten yaşayan birinin dilinden okuduğum "leyla" isimli kitabın ağırlığından sonra pek bi hikayeleştirilmiş geldi. Bazı acılar hafifletilemez ki savaş bunların başında gelir bence. İncir kuşları güzel ve etkileyici bir roman evet kabul. Fakat roman olsun akıcı olsun diye sağından solundan yontulmuş gibi geldi bazı şeyler. Aylar sonra kitaptan hatırladığım bende kalan hisler bu şekilde.. Dedesi katliamdan kaçıp buralara göçmüş bir Boşnak olarak yüreğim acıyarak okudum ve benzer kitapları okuyacağım. Boşnaklar ile ilgili önerisi olan varsa yazarsa cok memnun olurum. Barışlı geceler dilerim. Rabbim ülkemizi ve tüm müslümanları muhafaza etsin. Amin.

Öylesine
Konuşmak istedim sadece, belki açılırım diye belki de yeniden kendi dünyama kapanırım diye. Beni saatlerce düşündüren fikirlerden nasıl kurtulurum bilmiyorum. Kimisi DVD'ye bir film takıp kendini rahatlatıyor kimisi yemek yapıyor, kimisi kimisi ise saatlerce düşünüyor. Geçmiş, gelecek ve geniş zamanını...
Peki siz bunaldığızda ne yapıyorsunuz ?

Gamize, bir alıntı ekledi.
18 dk. · Kitabı okuyor

"İnsan, bilhassa kadın ve erkek münasebetleri o kadar karmakarışık ve arzularımız, hislerimiz o kadar anlaşılmaz ve bulanık ki, hiç kimse ne yaptığını bilmiyor ve akıntıya kapılıp gidiyor."

Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali (Sayfa 99)Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali (Sayfa 99)
sinan kaan, bir alıntı ekledi.
18 dk. · Kitabı okuyor

Ne garip şey şu insan kalbi, özellikle kadın kalbi!

Zamanımızın Bir Kahramanı, Mihail Yuryeviç Lermontov (Sayfa 106 - Can yayınları)Zamanımızın Bir Kahramanı, Mihail Yuryeviç Lermontov (Sayfa 106 - Can yayınları)
Ahmet mulayim, bir alıntı ekledi.
19 dk. · Kitabı okuyor

Uçurtma zamanı neyim var neyim yok yağmaladiniz.
Ama önemi yok.
Renkleri ne olursa olsun , ucurtmanin havalanmasina engel olmuyor bu.

Şeker Portakalı, José Mauro De VasconcelosŞeker Portakalı, José Mauro De Vasconcelos
Semanur Yılmaz, bir alıntı ekledi.
20 dk. · Kitabı okuyor

Sorun onlara, her birine tek tek sorun bakalım mutluluktan ne anlıyorlarmış? Ah inanın, Kolomb Amerika'yı keşfettiği anda değil, onu keşfederken mutluydu.

Budala, Dostoyevski (Sayfa 500 - İş bankası kültür yayınları)Budala, Dostoyevski (Sayfa 500 - İş bankası kültür yayınları)

Nazan Bekiroğlu
Kapat gözlerini önce. Ve hadi aç şimdi kendi içine. Değil mi ki, “aslolan gözlerin kapalıyken yaşadıkların”. Hala en güzel hikayeleri dünyalar bir araya gelse anlamayacaklara mı anlatmaktasın? Ve sen hala sağırlar ordusuna senfoniler mi çalmaktasın? Ne seni hazmedebilen ne de senin hazmedebildiğin bir alemde için sızlıyor, biliyorum. İçine bak, imkansız bir şey olmadığını göreceksin. Kapat gözlerini gitsin. Ama aç kendi içine.

mltmcck, bir alıntı ekledi.
22 dk.

"...Onu anlatmaya çalışmam unutmak istemeyişimdendir. Insanın arkadaşını unutması ne acı. Kaldı ki arkadaşı olan kaç kişi var içimizde? Bir gün onu unutursam gözleri sayılardan başka şey görmeyen büyüklere dönerim."

Küçük Prens, Antoine De Saint-Exupéry (Sayfa 23 - CAN SANAT YAYINLARI)Küçük Prens, Antoine De Saint-Exupéry (Sayfa 23 - CAN SANAT YAYINLARI)