Yavuz hakan, bir alıntı ekledi.
5 dk.

Kuşlara benzer duygular. Nereden gelir bilinmez. Kâh çığlık çığlıktır, kâh sesleri işitilmez. Bağrında güneşler tutuşmuyorsa selamlayıp geçerler seni. Kuşlar soğuk iklimi sevmez.
Aşk sevenin içinde varolan bir güçtür. Kendisini sevgiliye çeker. Oysa sevgi sevilende varolan bir albenidir. Seveni sevilene götürür. Aşk, sevgiliye egemenliktir. Oysa sevgi, sevilende yok olma susuzluğudur.
....

"Var olmak", dar, karanlık bir hücredir; kapısı ölüm, penceresi yaşamdır, pencerelerini bulmamış olanlar ya da yalnız "var olmak"la yetinecek ölçüde "az" olanlar ile bu "az olmak" tan biraz çok olmaları ya da çok duruma gelenler intiharın kurtarıcı yardımıyla, kapıyı açar, kurtuluşa doğru kaçarlar.
"İnsan" olma "bilme" ile gerçekleşmektedir. Bunun en yüce belirginliği de kendini bilmedir. "Kendini bilme "ne rastlantısal olarak, ne de daha önceki bir kararlaştırma ile ve ne de gaybi ilham, kalbi duyumsama veya iç ışıması ile olur. Başkası (L'autrui) ile yürüttüğü ilişkilerinden yola çıkarak insan, "ben" (Lemoi)e ulaşmaktadır. "Başka" olanı tanımakla ve duyumsamakla "kendisi"ni keşfetmektedir.

Kevir/ Bir Tarih Olarak Beliren Coğrafya, Ali ŞeriatiKevir/ Bir Tarih Olarak Beliren Coğrafya, Ali Şeriati
Barış Ağca, bir alıntı ekledi.
 9 dk. · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Yoksullara verecek paran olmasa da Jimmy, hala zenginlere verecek sadakan vardı. Çünkü köşedeki ağacın altındaki dilenci ne kadar ekmek peşindeyse, kibirli bir kalp de bir o kadar iltifat peşindedir. Zenginler doymak bilmez tokluklarıyla, yoksullar da bitmek bilmez sefaletleriyle bizimledir. Sanırım Jimmy Rose böyle düşünüyordu.

Ne Denizsiz Ne Tütünsüz, Herman Melville (Sayfa 138 - Jimmy Rose)Ne Denizsiz Ne Tütünsüz, Herman Melville (Sayfa 138 - Jimmy Rose)
İsmail Altun, Eugenie Grandet'i inceledi.
17 dk. · Kitabı okudu · 1 günde · 7/10 puan

Eugénie Grandet
Honoré de Balzac'ın eserin den olup ilk 1833 yılında Fransa da tam 195 sayfa bir İnsanlık komedyasıdır ...

Nedir bu insanlık komedyası : Fransız Yazar Honoré de Balzac'ın tüm roman ve hikâyelerini topladığı büyük çaplı proje.

İlk önce 12 cilt halinde 1834-1837 yıllarında basılan proje daha sonra Balzac'ın eser vermeye devam etmesi ile toplam 95 roman ve öyküye kadar çıktı.

Balzac'ın toplum incelemesi yapmak amacı ile birleştirdiği bu koleksiyon taşra yaşamı, ordu, özel yaşam, şehir yaşamı, politik yaşam ve sosyal analizler gibi başlıklar altında incelenebilir. Para ve güç, annelik, babalık, Fransız Devrimi , kadınlar, aşk ve aile yaşamı gibi birçok konuya; Eugénie Grandet , Vadideki Zambak , Goriot Baba gibi güçlü romanlarını barındıran bu koleksiyonu ile değinmeyi başaran Balzac, Bourbon Hanedanı'nın tahta geçmesi ile başlayan Restorasyon (Fransa) Dönemi ve sonrasının panoramasını yüzyıllar sonrasının okuruna göstermeyi başarmıştır.

Kaynakça:http://en.wikipedia.org/wiki/La_Comedie_Humaine

Bazı tartışmalar örnekleri : Honere de Balzac'ın insanlık komedyası adlı eseri ilahi komedya'dan mı etkilendi?

İlahi Komedya Dante tarafından 14. yüzyılın ilk yarısında yazılmış, İtalyan edebiyatının en meşhur epik şiiri ve dünya edebiyatının önemli bir başyapıtı.

Komedya'da Dante, ölüm sonrası sırasıyla Cehennem, Araf ve Cennette geçen seyahati, hikâyenin kahramanı da olan kendisinin ağzından anlatır. Orta Çağda "Komedya", "tragedya'nın" aksine sonu iyi biten hikâye anlamına gelirdi. Burada eserin adındaki "komedya" kelimesi, öyküsünün güldürü unsurları taşıdığı anlamına gelmez.

Gelelim kitabın iyi yönlerine kitap akıcı bir dile sahip, yazar yine insan yaşamı analizleri yapıyor ve cimriliği ele almış ...

Kitabın kötü yönleri ise Yazar Grandet ailesini anlatırken yine bir çarpık ilişkiden bahsetmesi ve sıradan bir olay gibi göstermesi bence topluma bu tür çarpık ilişkileri okurların ahlaki özenine sahip olmasını sağlıyor ve toplum çirkin olanı benimsiyor insan kendi kanından birine aşık olması çok normal bir davranış değil benim için kötü yönü kitabın bu kısmıydı ...

Kitabın konusu ise Çok cimri olan baba Grandet'in yaşamını ve aile sorunlarını kızının kuzenine aşık olmasını ve kuzeninin babası ölünce beş parasız kalan kuzenine biriktirdiği tüm altınları vermesini ve kuzeninin aslında dolandırıcı iki yüzlü olduğunu öğrenmesini kendisinin ise ne kadar cahil olduğunu anlamasını anlatıyor ...

Sonuç olarak çarpık bir ilişki söz konusu olduğu için biraz puan kırdım benim için orta karar bir eser oldu ama yinede okuyup ibret alınacak bir eser olabilir umarım sizin için keyifli ve daha öğretici olur okuyan ve okuyacak olan herkese keyifli okumalar en tatlı en güzel kitaplar sizlerin olsun Türkiye ...

Barış Ağca, Ne Denizsiz Ne Tütünsüz'ü inceledi.
17 dk. · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

İlk defa Türkçeye çevrilmiş toplam on bir öyküden oluşan bir seçki. Hikayeler çok akıcı ilerlemiyor ve bunun sebebinin çeviriden kaynaklandığını düşünüyorum. Örneğin, "Devlet ordusunda bir generaldi (...) eskiden ordu generali olan..." gibi kelime kelimesine çeviriler okuyucuyu yoruyor. Özellikle kitabın son öyküsü olan "Ü-ürü-üüü(Asil Horoz Benevantano'nun Ötüşü) dikkat çekici ve zamanının ötesinde bir öykü.

Mathemazel, bir alıntı ekledi.
18 dk. · Kitabı okuyor

Köklerini kazıdınız. Evet, kesinlikle sizin tarzınız. Katlanmayı öğrenmek yerine tatsız olan her şeyin kökünü kazımak. Hangisi daha onurludur usu-muzca, acımasız kaderin sapan taşları ve oklan-na katlanmak mı, yoksa silah kuşanıp karşı koyarak son vermek mi dert yağmuruna... Ama siz bunların hiçbirini yapmıyorsunuz. Ne katlanıyor, ne de karşı koyuyorsunuz. Yalnızca sapan taşlarını ve okları siliyorsunuz yeryüzünden. Kolayına kaçıyorsunuz."

Cesur Yeni Dünya, Aldous Huxley (Epub)Cesur Yeni Dünya, Aldous Huxley (Epub)
Tuco Herrera, bir alıntı ekledi.
24 dk. · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Sabahattin Ali' nin Son Günleri... Aziz Nesini cezaevinde son ziyaret =(
"Paşakapısı Cezaevindeyim.Sabahattin Ali ziyaretime gelmişti.Onunla son konuşmamız oldu .Anlatması uzun ya, biyeri konumuza değgin.Sabahattin , bir KAMYON aldığını, güney illerine yük taşıyacağını söyledi.Çok para kazanacaktık.
- Bak Sabahattin , dedim, bu kamyon yükçülüğünü sen nasıl olsa yapacaksın.Yap.Ama para filan kazanamazsın.Ne var ki, sen kamyonculuktan para kazanamazsın ama , bu serüvenden üç hikaye çıkarabilirsen , Türk edebiyatı çok şey kazanabilir."

Ah Biz Ödlek Aydınlar, Aziz Nesin (Sayfa 92 - Nesin Yayınları 12. Baskı)Ah Biz Ödlek Aydınlar, Aziz Nesin (Sayfa 92 - Nesin Yayınları 12. Baskı)
Özge, bir alıntı ekledi.
 26 dk. · Kitabı okuyor

"Bir kez bir ülkede, dedi Özgür, hoşgörü yok, düşünceden, düşünmekten korku yaygınlaştırılıyorsa ne parlamentosu, ne özgürlüğü be; ne demokrasisi?..."

Mavi Karanlık, Vedat Türkali (Sayfa 91 - Everest Yayınları, Özgür)Mavi Karanlık, Vedat Türkali (Sayfa 91 - Everest Yayınları, Özgür)