Hıfzı Topuz

Yazar 8,1/10 · 295 Oy · 29 kitap · 1002 okunma ·  71 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

71 okur beğendi.
295 puanlama · 154 alıntı
2 haber · 3.727 gösterim
1.002 okur kitaplarını okudu.
395 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
15 okur kitaplarını şu anda okuyor.
12 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Hıfzı Topuz'un Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Hıfzı Topuz'un Biyografisi

Hıfzı Topuz, (d.1923) gazeteci ve yazar.

1923 yılında İstanbul’da doğdu. Galatasaray Lisesi’ni (1942), İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni (1948) yılında bitirdi. Strasbourg Üniversitesi’nde devletler hukuku ve gazetecilik alanlarında yüksek lisans (1957-59) ve yine Strasbourg Hukuk Fakültesi’nde gazetecilik alanında doktorasını yaptı (1960). 1947-58 yılları arasında Akşam gazetesinde önce istihbarat şefi, sonra yazı işleri müdürü olarak çalıştı. İstanbul Gazeteciler Sendikası’nın kurucuları arasında yer aldı ve başkanlığını yaptı. Paris’te Unesco Genel Merkezi’nde Özgür Haber Dolaşımı şefi olarak çalıştı (1959-1983). Uluslararası gazetecilik örgütleri arasında mesleksel işbirliği, basın ahlâkı, gazetecilik eğitimi ve gazetecilerin korunması projelerini yönetti. Afrika ülkelerinde, Hindistan’da, Filipinler’de gazetecilik eğitimi seminerleri düzenledi. Kara Afrika'da kırsal basın projesini oluşturdu. 1962 yılında Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin, o zamanki adıyla Basın-Yayın Yüksek Okulu’nun kuruluşu için, Paris’te Unesco’nun merkezinde ilk projeleri hazırladı. 1974-75 yılları arasında TRT’de Radyolardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. 1986’da halen başkanlığını sürdürdüğü İletişim Araştırmaları Derneği’ni (İLAD) kurdu. Vatan, Milliyet ve Cumhuriyet gazeteleriyle çeşitli dergilerde diziler ve inceleme yazıları yazdı. Anadolu Üniversitesi, Galatasaray ve İstanbul Üniversiteleri iletişim fakültelerinde basın, radyo-televizyon tarihi, uluslararası iletişim ve siyasal iletişim dersleri verdi.

Hıfzı Topuz'un Kitapları Kitap Ekle

8,5/ 10  (54 Oy) ·  225 Okunma
2. Başın Öne Eğilmesin (Sabahattin Ali'nin Romanı)
8,6/ 10  (35 Oy) ·  100 Okunma
7,6/ 10  (27 Oy) ·  78 Okunma
8,9/ 10  (12 Oy) ·  53 Okunma
6,7/ 10  (15 Oy) ·  37 Okunma
7,3/ 10  (8 Oy) ·  35 Okunma
11. Çılgın ve Özgür (Neyzen Tevfik`in Romanı)
7,5/ 10  (15 Oy) ·  32 Okunma
7,7/ 10  (3 Oy) ·  9 Okunma
7,0/ 10  (1 Oy) ·  9 Okunma
Bütün Kitapları Göster
İlayda G., bir alıntı ekledi.
 30 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Mustafa Kemal Atatürk
İngiltere Başbakanı Lloyd George görevinden istifa etmiş ve ayrılırken şunları söylemişti: "Arkadaşlar! Yüzyıllar nadir olarak dâhi yetiştirir. Şu talihsizliğe bakın ki o büyük dâhi, çağımızda Türk ulusuna nasip oldu ve kader onu bizim karşımıza çıkardı."

Gazi ve Fikriye, Hıfzı Topuz (Sayfa 239)Gazi ve Fikriye, Hıfzı Topuz (Sayfa 239)
İlayda G., bir alıntı ekledi.
26 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Özgürlük olmayan bir ülkede ölüm ve çöküntü vardır. Her ilerlemenin ve kuruluşun esası özgürlüktür.

Gazi ve Fikriye, Hıfzı Topuz (Sayfa 23)Gazi ve Fikriye, Hıfzı Topuz (Sayfa 23)
Güler Bilkay Aygün, bir alıntı ekledi.
20 Nis 21:13 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Vatanına en büyük hizmet vatandaşları okutmaktır.

Taif'te Ölüm, Hıfzı Topuz (Sayfa 202)Taif'te Ölüm, Hıfzı Topuz (Sayfa 202)
Sadettin TANIK, bir alıntı ekledi.
10 Ara 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"... Bugün günün ağardığını nasıl görüyorsam, bütün Doğu milletlerinin de uyanışını öyle görüyorum. Bu milletler bütün güçlüklere, bütün engellere karşın zaferi kazanacaklardır. Sömürgecilik ve emperyalizm yeryüzünden yok olacak ve yerlerine uluslar arasında hiçbir renk, din ve ırk ayrımı gözetmeyen yeni bir uyum ve işbirliği çağı egemen olacaktır."
Mustafa Kemal

Milli Mücadelede Çamlıca'nın Üç Gülü, Hıfzı TopuzMilli Mücadelede Çamlıca'nın Üç Gülü, Hıfzı Topuz
Tuco Herrera, bir alıntı ekledi.
05 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Eşek Hoşaftan ne anlar ?!
" - Kral Konstantin de bu otele gelip bir kadeh rakı içti mi?
- Hayır Paşa Hazretleri.
- Öyleyse neden İzmir'i almak istemiş?

Gazi ve Fikriye, Hıfzı Topuz (Sayfa 221 - Remzi Kitabevi 5. Baskı 2001)Gazi ve Fikriye, Hıfzı Topuz (Sayfa 221 - Remzi Kitabevi 5. Baskı 2001)
Tuco Herrera, bir alıntı ekledi.
05 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Atatürk'ten , TBBM açılışından sonra Vahdettin' e ilk telgraf!!!
"Düşmanların bayrakları , babalarımızın ocakları üstünden ve mabedlerimizin çevresinden çekilinceye kadar savaşmayı sürdüreceğiz. Kendi hükümetimizin yönetimi altında bedbaht ve mustsuz yaşamak, YABANCI ESARETİ ALTINDA KAVUŞACAĞIMIZ MUTLULUKLARDAN BİN KEZ ÜSTÜNDÜR.

Gazi ve Fikriye, Hıfzı Topuz (Sayfa 167 - Remzi Kitabevi 5. Baskı 2001)Gazi ve Fikriye, Hıfzı Topuz (Sayfa 167 - Remzi Kitabevi 5. Baskı 2001)
Metin Özdemir, bir alıntı ekledi.
15 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Dünyada bana "Ne istiyorsun?" diye sorsalar hiç düşünmeden vereceğim cevap şudur. "Anlaşılmak istiyorum." Biraz aklı başında olan hangi adama sorsalar vereceği cevap mutlaka bu olacaktır.

Başın Öne Eğilmesin, Hıfzı Topuz (Sayfa 77)Başın Öne Eğilmesin, Hıfzı Topuz (Sayfa 77)
Ferah, bir alıntı ekledi.
 08 Eyl 2017

"Fikret Bey, neden son kitabınızda aşk şiirleri yer almadı?"
Fikret'in yanıtı şu oldu;
"Nasıl yok? Aşksız kalp olur mu? Yalnız benim şiirlerimde çıplak kadın etlerini anlatan dizeler arıyorlarsa öyle şeyler bulamazlar. Benim aşklarım romantiktir. Ben kadında dişilik değil, güzellik ararım."

Elbet Sabah Olacaktır, Hıfzı Topuz (Remzi Kitabevi)Elbet Sabah Olacaktır, Hıfzı Topuz (Remzi Kitabevi)
Güler Bilkay Aygün, bir alıntı ekledi.
28 Mar 20:40 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Devlet Şürası o dönemde parlamento niteliğinde bir kuruldu. İlk kez devletin içinde, Padişahın ve vekiller heyetinin karşısında denge sağlayacak bir güç oluşturulmuştu.

Taif'te Ölüm, Hıfzı Topuz (Sayfa 37)Taif'te Ölüm, Hıfzı Topuz (Sayfa 37)
Bütün Alıntıları Göster

Hıfzı Topuz kitap incelemeleri

Pınar Y., Gazi ve Fikriye'yi inceledi.
 10 Oca 15:20 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Kitapta sadece Gazi ve Fikriyenin aşkından bahsedilmiyor, tarihsel olaylarda aktarılıyor.Atatürk'ün doğumundan Fikriyenin ölümüne kadar olan süreç tüm gerçekliğiyle anlatılıyor.Ben lise dönemimde okumuştum çok beğendiğim bir kitap Atatürk'ün bilinmeyen yönleri de anlatılıyor.Konu Atatürk olunca her şey çok güzel, mutlaka okuyun çok güzel bir eser.

Güler Bilkay Aygün, Taif'te Ölüm'ü inceledi.
27 Nis 12:37 · Kitabı okudu · 40 günde · 8/10 puan

Gençlik yıllarında Avrupa kültürü ile tanışıp, özellikle Fransa'daki özgürlükçü akımdan etkilenen Mithat Paşa'nın yaşam öyküsünün kaleme alındığı güzel bir eser. Mithat Paşa ilk kez Sultan Abdülaziz zamanında sadrazam olmuş, islahatçıların liderliğini yapan yenilikçi bir devlet adamı. Sultan Abdülhamid döneminde sürgüne gönderilmiş, Dönemin şartları, yabancı devletlerin Osmanlı üzerindeki baskıları ve ülkeyi bölmek için yapılan entrikalar göz önüne alındığında kitapta Sultan Abdülhamid'e biraz haksızlık yapıldığını düşünüyorum.

nergis, Başın Öne Eğilmesin'i inceledi.
16 Nis 02:36 · Kitabı okudu · 6 günde · Puan vermedi

Kabul edilemez ve tarifi imkansız bir acıdır bu kitapta bahsedilenler bana göre. Sabahattin Ali' yi ve insanlık dışı bir şekilde katledilişini, döneme damgasını vuran birçok ismi, yazar, şair, aydın, düşünür, eğitimci, hukuk adamı ve onların ideolojilerini, verdikleri mücadeleleri, karşılaştıkları onca baskı ve zorluğu bazen şaşırarak bazen sinirlenerek bazen de ciddi anlamda sarsılarak okudum. Söylenecek belkide çok söz var ama ben okumanızı ve kendi yorumunuzu oluşturmanızı tavsiye ederim.

Birsen Erol, Taif'te Ölüm'ü inceledi.
26 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tarihi bir roman Taif'te Ölüm, kurgu bir eser. Ancak tarihi gerçeklikler, fotoğraflı belgeler üzerine inşa edilmiş. Ahmet Mithat Paşa, I.Meşrutiyet'in kurucularından, Kanun-i Esasi adı verilen ilk anayasa denemesinin hazırlayıcısı bir devlet adamı, sadrazam. Abdülhamid'in baskı dönemi hakkında bilgi edinebilir, günümüzde ilişkilendirebilecek noktalar yakayabilirsiniz. Ne demişler tarih tekerrürden ibarettir.

Metin Özdemir, Başın Öne Eğilmesin'i inceledi.
16 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Güzel insan ve hazin sonu. Sabahattin Ali'nin Aziz Nesin, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Orhan Veli, Rıfat Ilgaz ile dostlukları. Özgürlük düşleri ve acı bedelleri... Şarkıları ve özgür ruhu kaldı geleceğe... Başın öne eğilmesin. Aldırma gönül aldırma... "Düşünüyorum o halde varımdan düşüneceksen yok olacaksına... "

Murat Ç, Bana Atatürkü Anlattılar'ı inceledi.
 31 Oca 22:02 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitabı okumadan önce beklentim daha büyüktü. Daha çok röportaj ve bilgi bekliyordum. Konu Atatürk olunca, insanın yetinesi gelmiyor.

Öncelikle tek taraflı röportajlar yok. Birazda kızgın olanlar var. Sonuçta, bir karar herkesi memnun etmez. Tarihi az bilen insanlar, Mustafa Kemal 'in Cumhuriyet'i kurmadan öncede, kurduktan sonra da nasıl bir muhalefetle karşılaştığını bilmez.

Örneğin, Başkomutanlığı nasıl aldığını dahi bilmezler. Zannediyorlar ki; Ben başkomutan olmak istiyorum dedi, başkomutan oldu. Yok o işler öyle değil efendim, hem de hiç değil...

Küçük küçük anılardan yola çıkılarak hazırlanan bu kitapta, çok değerli hatıralar ile karşılaşacaksınız. Muhtemelen en merakla okuyacağınız hatıra, General Trikupis'in anlattıkları olacaktır.

Sayfa sayısı olarak daha fazlasını isteyeceğiniz, daha çok hatıra isteyeceğiniz bir kitap.

Kitabı bitirdikten sonra arkasına yazmış olduğum not'tan kısa bir alıntı;

"Yüce ATATÜRK;
Senin fikirlerinle yaşıyoruz,
Seni anlıyor ve hissediyoruz.
Seni hiç görmemiş olsak da,
Her zaman kalbimizde hissediyoruz.
Rahat uyu Yüce ATATÜRK,
Rahat uyu PAŞAM.
İlelebet Payidar kalacak CUMHURİYET!"

Herkese iyi okumalar...

Güler Bilkay Aygün, Gazi ve Fikriye'yi inceledi.
27 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hıfzı Topuz'un kaleminden güzel bir tarihi roman. Mustafa Kemal Atatürk'ün her zaman yanında olan Fikriye'nin yürek burkan hikayesi. Yazılanların gerçek olması kitabı daha da dramatikleştirmiş. Çok güzel bir kitap.

Berke Can Turan, Devrim Yılları'ı inceledi.
18 Şub 14:13 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

Tarihi bilmekten çok aktarabilmek önemlidir. Tabi insanın zevklerine göre de tarih öğrenimi değişir. Belgelere dayalı net ve hap bilgi veren tarih kitapları çok tercih edilir, fakat benim açımdan bu böyle değil. Elbette, yeri gelince bahsettiğim üslubu benimsemiş eserlere başvurmak gerekebiliyor. Fakat iş keyif için tarih okumaya gelince, öyküleme ile bezenmiş olanlar beni daha çok kendine çekiyor.

Elbette, tarihi gerçeklerin dışına çıkmadan bir kurgu oluşturmak kolay değil, yapılan ufak bir hata bile telafi edilemeyebilir. Bu açıdan Hıfzı Topuz gayet başarılı bir yol izlemiş. Gereksizlikten uzak, yerinde ve önemli bilgilere eserinde sıkmayacak bir şekilde yer vermiş. Daha öncesinde de bahsettiğim gibi; dil sadeliği de okumayı gerçekten kolaylaştıran bir unsur. Kısacası, Hıfzı Topuz, akıcı dili ve yerinde bilgileriyle bizlere gayet okunası bir tarih sunuyor. Fakat, bunu yaparken kurgusundan da biraz taviz verdiğini söylemek yanlış olmaz.

İki ayrı türü harmanlarken kararsız kalmak ipleri koparabiliyor. Hıfzı Topuz'un kararsızlığı kendi kimlikleri sonucu yaşanıyor Devrim Yılları'nda. Roman kendi içinde, tarihi bir belge mi yoksa bir edebi eser mi olacağına pek karar verememiş gibi görünüyor. Elbette, şimdi diyeceksiniz ki ikisi birden olamaz mı? Neden olmasın? O zaman da iki tür arasında belli bir dengeyi sağlamak lazım diye düşünüyorum. Romanın yazım aşamasında Hıfzı Topuz'un romancıdan çok tarihçi kimliğiyle karşımıza çıktığına dikkat edebiliyoruz. Tarihi gerçekler sıralanırken oldukça başarılı satırlara imza atılırken karakterlerimizin hayatına odaklanan kurgu ağırlıklı kısımlar fazlasıyla acemi geliyor, aynı zamanda diyaloglarda inandırıcılığın uzak olması romanın dayandığı gerçeklik temasına balta vuruyor. Ayrıca kitabın orta kısımlarındaki bir bölümde ana karakterimiz Samim'in yazar tarafından neden alternatif bir Christian Grey karakterine büründürülmeye çalışıldığına hala anlam veremedim. Aşırıya kaçan ve inandırıcılıktan gittikçe uzaklaşan romantizm bölümlerinin kitabın en zayıf kısımları olduğunu düşünüyorum.

Kurgu eksikleri haliyle okuma tercihlerimden dolayı gözüme daha fazla battı, fakat Devrim Yılları'nın tarihi aktarma amacı da taşıyan gayet akıcı ve sade bir roman olduğu gerçeğini göz ardı edemem. Hıfzı Topuz, türler arası geçişlerde ve dengelemede bocalasa da, amacına ulaşmış bir esere imza atıyor.

Erdem Gül, Atatürk Sesleniyor'u inceledi.
28 Oca 10:32 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Atatürk Sesleniyor Gazi ile Sohbetler ve Anılar Hıfzı Topuz
▪️Cumhuriyet ile doğan tam bir Atatürksever, onunla ilgili sayısız kitaplar, makaleler yazmış bir insan, Hıfzı Topuz...

▪️Atatürk'ün hayatını, anılarını anlatan yerli yabancı çok kitap okudum.. Anektotlarını anlatan sayısız kitap yazılmıştır ancak içlerinde en çok Falih Rıfkı, Sinan Meydan ve Hasan Rıza Soyak'a ait kitaplar hoşuma gitmişti. Bu kitap da onların arasında yerini aldı. Kitabı elinize aldığınızda ilk olarak en arkadaki kaynaklara bir göz atarsanız; Topuz'un kendi anılarının yanı sıra çok sayıda da kaynaktan yararlandığını göreceksiniz. Hele kitabın ortalarında ki resimlere ait bölüme gelince Atatürkle hoş bir yolculuk yapacaksınız.

▪️Her zaman ki gibi akıcı üslubu ve kısa kısa anlattığı hatıralar ile sizi sıkmayan bir dili var Hıfzı Topuz'un. Hakikaten okurken berabermişsiniz gibi yaşayacaksınız Atatürk'ü...
Eğer kitaplığınızda Atatürk'e ait bir bölüm bulunuyor ise mutlaka almanız gereken bir kitap..Şiddetle tavsiye ederim...

ebru cemre, Eski Dostlar'ı inceledi.
 18 Nis 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Eski dostlar Sevgili Hıfzı Topuz'un yaşamında bir şekilde tanıştığı,önemsediği kişilerle olan anılarını anlattığı bir anı kitabı.Genelde isimler halinde başlıklandırmış tanıdığı kişileri.O kişileri tanıtmaya,yaptıklarını anlatmaya özen göstermiş.Kimler yokki; başta benim en kıymetlim sevgili Sabahattin Ali ile başlıyor kitap Sonrasında Aziz Nesin,Abidin Dino,Yaşar Kemal,Yakup Kadri Karaosmanoğlu,Vedat Nedim Tör,Nadir Nadi,Necip Fazıl Kısakürek,Vildan Aşir Savaşır... ve daha birçok isim.
TRT yıllarında yaptığı röportaj derlemelerine de yer vermiş kitabında.
Her ne kadar fazla isim geçse de bazı paragraflarda bunlar aşağı yukarı aynı kişiler.Anlattıkları dostluğun güzel bir örneği de aslında.
Sıkıcı bir kitap değil ama herkese hitap eden bir kitap mı bilemiyorum.Ben Hıfzı Topuz'u çok sevdiğim için ona ait anıları okumak ve yakın tarihin edebiyat,fikir dünyasını tanımak,bilgi sahibi olmak adına severek okudum

Bütün İncelemeleri Göster