Giriş Yap

Tarık Dursun K.

Yazar
Çevirmen
7.6
230 Kişi
Tam adı
Tarık Dursun Kakınç
Unvan
Türk Yazar ve Yayınevi Yöneticisi
Doğum
İzmir, Türkiye, 1931
Ölüm
Alsancak, İzmir, Türkiye, 11 Ağustos 2015
Yaşamı
Tarık Dursun K. (veya tam adıyla Tarık Dursun Kakınç; kısaca Tarık Dursun olarak da anılmaktadır.) (d. 1931 İzmir), Türk yazar ve yayınevi yöneticisi. 1949 yılında İzmir'de Anadolu gazetesinde sinema eleştirileri yazmaya başladı. Sonra sırasıyla Yeni Gün, Ankara Ulus, Yeni İstanbul ve Vatan gazetelerinde gündelik yazılar yazdı. Pazar Postası ve Akis dergilerinde sinema eleştirileri yazdı. Eleştirmen Ali Gevgilili ile birlikte aylık Yeni Sinema dergisini çıkarttı. Senaryo yazarlığı ve rejisörlük yapmıştır. 1969 yılında Kurul Kitapevi’ni açmış, Milliyet gazetesinde kitap tanıtma yazıları yazmış, Milliyet Yayınları’nı yönetmiştir. 1973 yılında Günümüzde Kitaplar adlı bir dergi çıkarmış, 1975 yılında Koza Yayınları'nın kurucuları arasında yer almıştır. Sanata 1949 yılında şiirle başlamış, 1951 yılında Cengiz Tuncer ile Devrialem isimli ortak bir şiir kitabı yayımlamıştır. Daha sonra hikaye yazarlığına başlamıştır. Çeşitli ödüller alan Tarık Dursun K. halen Eskifoça'da yaşamaktadır. Kardeşi Faruk Kakınç'la beraber girdiği bir yarışmada soyadlarının karışması neticesinde soyadını K. olarak değiştirmiştir

İncelemeler

Tümünü Gör
200 syf.
·
3 günde
·
8/10 puan
Arka Kapak Yazısı: Alçaktan Uçan Güvercin, babasının dağ çadırından kaçırıldıktan sonra iki ay süreyle çeşitli kişilerin tecavüzüne uğrayan on yedi yaşındaki Menekşe'nin hikâyesi. Menekşe'ye tecavüzle suçlanan on dört kişinin yargılanma süreci içinde yer yer geriye dönüşlerle verilen bu hikâye çevresinde roman, 1970'ler Türkiye'sinin taşra hayatını güç ilişkileri, siyasi çekişmeleri, her sınıf ve tabakadan insanlarıyla; bütün bayağılığı, sahteliği ve sığlığıyla yansıtıyor. İnceleme Yazısı: Ah Menekşe, ah güzel kızım. Okurken tüylerim diken diken oldu resmen. Neler yaşamışsın sen öyle. Adaletin de geç geldi ama geldi sonuçta. Ne senin acını azaltır bu durum ne de seni okuyanların acısını.. Ve bu yolda adalete baş koymuş Cumhuriyet Savcısı Fahri Ergün. Sen de az çekmemişsin bu dünyada. Menekşe için adaleti getirdin ve kendini feda ettin. İnsanların ne kadar kötü olabileceğini, ne kadar mide bulandırabileceklerini anlatan bir roman bitirdim az önce. Kendim de bittim romanla birlikte. Yaş sınırının kesinlikle olması gereken bir roman. Çünkü ben bile kaldıramıyorum. Ve her şeyin zamanında olmasından yanayım. Lütfen aramızdaki küçük okuyucularım zamanı gelmeden okumayın bu tarz kitapları. Kendinizi hazır hissetmeden okumayın. Herkese keyifli okumalar dilerim.
Alçaktan Uçan Güvercin
7.7/10 · 33 okunma
·
Reklam
192 syf.
·
Puan vermedi
Türk edebiyatının ustalarından Tarık Dursun K.’nın, yayımlandığından beri ilgiyle okunan çocuk kitabı Hoşça Kal Küçük’ü okurken deyim yerindeyse geçmişe doğru bir tersine yolculuk da yapıyorsunuz; tıpkı kitaptaki kahramanların geleceğe –büyümeye– yaptığı yolculuk gibi. Öylesine heyecanlı, coşkun, güzel ve sabırsız bir yolculuk. Kitapta insan ömrünün başlangıcı ve büyüme macerası ince gözlemlerle anlatılıyor. Bir çocuğun çizdiği ev resminden bahsederek başlayan kitap, o evin içine odaklanıyor ve başlıyor bize Anne, Baba ve Küçük’ün yaşamlarını anlatmaya. Aile üyelerinin özel isimlerinin olmayışı kitaptaki kahramanların yerine geçmemizi daha da kolaylaştırıyor. Bir bebeğin büyüme sürecini yerli yerinde aktarıyor Tarık Dursun K. - O, yeni şeyler öğrenir, her gün farklı bir huy edinir ve günden güne büyürken çevresini muazzam bir gözlem gücüyle izler. - Hiç doymuyormuş gibi emmek ister. - Yıkanması bir tören, diş çıkarması ayrı bir kaygı, hastalanması bambaşka bir derttir. Bu arada yavaş yavaş büyür ve bunu ancak dışarıdan kimseler fark eder. İşte tüm bu süreci ve daha fazlasını Tarık Dursun K. hikâyenin içine bizi de çekerek ustalıkla anlatıyor. Hoşça Kal Küçük’te bugün azalan ve unutulan pek çok şeye rastlamak mümkün. Panayır yerleri artık yok, komşular arasındaki dayanışma eskisi gibi güçlü değil, İstanbul’daki Ermeniler karşı komşumuz olacak kadar kalmadı, yazlık sinemalar nostalji olarak anılarımızda, küçüklere anlatılan masallar azaldı… Kitap tüm bunları bize yeniden anımsatıyor. (Not: Bu yazı ilk kez edebiyathaber.net sitesinde yayımlanmıştır, Ağustos 2012)
Hoşça Kal Küçük
10.0/10 · 18 okunma
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42