Tuncer Baykara

Tuncer Baykara

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
koseli-arti
coklupaylas
ucnokta_yatay-1
yildiz
8.6
24 Kişi
okuyor-dolu
123
Okunma
v3_begen_dolu
15
Beğeni
goz
2.087
Gösterim
Kitaplarını Satın Al
bilgi
Sponsorlu
Tam adı
Prof. Dr. Tuncer Baykara
Unvan
Akademisyen. Emekli Tarih Profesörü.
Doğum
Denizli, 7 Temmuz 1940
Yaşamı
Babası ilkokul öğretmeni Asım (1909-1988). Anası da ev hanımı Ayşe Baykara(1915-2003) dır. Eğitimi: İlkokulu köyünde bitirdikten sonra Niğde'de başlayan Ortaokul öğretimi Acıpayam'da devam etmiş. Urla'da bitmiştir. İzmir Atatürk Lisesinden (1959) mezun olunca bir süre İÜFen Fakültesi Kimya Müh.de okumuş. Bilahara İ.Ü.Edebiyat Fakültesi'ne Tarih bölümüne girerek 1966 da bitirmiştir. Ord.Prof.Dr. Zeki Velidi Togan danışmanlığında dokrorasını yaparken Erzurum Atatürk Üniversitesi'ne asistan olarak girdi. Üniversitesinin izni ile yeniden İstanbul'a dönerek 1971 de Türk Tarihinde Şehir(XI.yy a kadar) isimli çalışmasını bitirdi. Bu arada Z.V.Togan'ın 1970 de vefatı ile danışmanlığını Prof. İ.Kafesoğlu üstlenmişti. 1972-73 arasına topçu asteğmeni olarak askerlik görevini Burdur ve Ankara'da yaptı. Terhisini takiben Hacettepe Üniversitesine girdi. Orada Dr. Öğretim görevlisi (1973-1980) ve Doçent olarak görev yaptı. 1987'de Profesör olarak Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesine geçti. Oradan 7.07.2007 tarihinde emekli oldu. Yeni kurulan Uşak Üniversitesi rektörü eski vefalı öğrencisi Prof. Dr. Adnan Şişman'ın ricası ile Uşak'ta yeniden çalışmaya başladı ve birkaç gün önce orası da bitti. Prof. Baykara. siyasi tarih dışındaki konularla ilgilenmiş, Türklerin yerleşik hayatı ve genellikle kültürü konularıyla alakalı makale ve kitaplar yazmıştır. 30 kitabı,350 kadar da makalesinin listesi Türk Kültürünü Araştırma Enstitüsü tarafından Ankara'da 2011 yılında yayımlanan TUNCER BAYKARA ARMAĞANI 'nda bulunmaktadır. Ayrıca 2004 yılında kendisinin kaleme aldığı TUNCER BAYKARA, BEN KENDİM VE TARİHÇİLİK YOLIUNDA KIRK YIL (1964-2004) vardır. Baykara Avrupa ülkelerini kongre vs sebeyle kısa sürelerde gördüğü gibi, Japonya-Tokyo'da 3 ay kaldı. Asya Türk ülkerinin tamamını gördüğü gibi, 1998-1999 Ders yılında Kırgızistan-Bişkek'te Manas üniversitesinde görev yaptı. Türk kültürüyle ilgili çalışmalarını kitaplaştırdı.
1. Gıyaseddin Keyhüsrev'in ilk saltanat döneminden sonra maceralı bir gurbet hayatı var.İstanbul'a misafir olarak da olsa ayak basan, havasını,suyunu soluyan ilk Selçuklu sultanımızdır.-Her ne kadar o dönemde tahtta bulunmasa da- İstanbulda kendisine hakaret eden bir Frenkle yaptığı düello dillere destandır.Sonrasında tekrar tahta geçmiş önemli işler yapmıştır.Bizansla yapılan bir savaşı kazandığı esnada askerler ganimete koşup kendisini tek başına bırakınca düşman ordusunun kumandanı olan Laskaris'e teke tek vuruşmayı teklif etmiş.Bu vuruşmada Laskaris'in kafasına gürzüyle sert bir darbe indirmiş.Herkes öleceğini düşünürken ayağa kalkıp Keyhüsrev'in atının ayaklarını biçiyor.Sultan o kargaşada kimvurduya giderek şehit oluyor.Bu manzara bize Uhud savaşını hatırlatır biraz. Yazar akıcı bir dille 1.Gıyaseddin Keyhüsrev dönemini özetlemeye çalışmış.Daha ziyade İbni Bibi'nin eserinden yararlanmış.
1. Gıyaseddin Keyhusrev
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
Reklam
120 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Her ne kadar yüzyıl açısından bu konulara uzak olsam da bir konu İçin Umur Bey hakkında detaylı bilgilere ihtiyacım vardı. Hem Umur Bey hem İzmir hem de Osmanlı beyliğinin ortaya çıkışındaki ortamı anlayabilmek adına kesinlikle kıymetli bir çalışma.
Aydınoğlu Gazi Umur Bey
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
Seyyah
ucnokta_yatay-1
168 syf.
·
1 günde
·
7/10 puan
Tuncer Baykara hoca Selçuklu sosyo-kültürel tarihi alanında çok yetkin bir isimdir. Bu alanda pek çok eser bırakmıştır. Yazmış olduğu bu eserde de Konya özelinde Selcuklu zamanında sosyal ve kültürel hayatın nasıl olduğu, şehrin fiziksel yapısı, kurumları, yöneticileri, halkın etnik yapısı, ticaret vb. pek çok alanına değinmiş. Kitabın girişinde verilen kaynak değerlendirmesi dönemle uğraşan tarih öğrencilerinin dikkatle okuması gereken bir yer. Yazının dili ağır değil, rahat bir okuma imkanı sunuyor. Kitapla ilgili yapabileceğim tek eleştiri, hocanın kitabın planını her ne kadar kurmuş olsa da bazı yerlerde ona bağlı kalamayıp dağınık bir anlatı uygulaması. Bu durum da ister istemez hocanın bazı yerlerde tekrarlara düşmesine sebep olmuş. Nihayetinde dönemin tarihi ile ilgilenen kişiler ve kendi memleketlerinin tarihini merak eden Konyalıların okumasını tavsiye ettiğim bir eser.
Türkiye Selçukluları Devrinde Konya
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
Reklam
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.