Giriş Yap

Seyyid Hüseyin Nasr

Yazar
Editör
8.2
119 Kişi
Unvan
yazar, akademisyen ve İslam düşünürü.
Doğum
7 Nisan 1933, Tahran
Yaşamı
Seyyid Hüseyin Nasr, 7 Nisan 1933'te Tahran'da doğdu. Ailesi, şah ailesi ile yakınlığı bulunan saygın bir aileydi. Fizikçi olan babası, İran'da modern eğitim sisteminin kuruluşunda rol oynayan șahsiyetlerden biriydi. Annesi 1909'da ilân edilen meşrutiyet aleyhtârı olduğu gerekçesiyle idâm edilen Fazlullah Nuri'nin torunudur. Tahran'da başladığı üniversite eğitimini 1954'te Massachusetts Institute of Technology’de fizik ve Harvard Üniversitesi'nde tarih dallarında aldığı lisans diplomasi ile bitirdi. 1956'da Harvard Üniversitesi'nde jeofizik alanında yüksek lisans, 1958 yılında bilim tarihi alanında doktora yaptı. 1958'de İran'a geri döndü. Tahran Üniversitesi edebiyat fakültesinde asistan olarak göreve başladı. 1968 yılında aynı fakültenin dekanlığına atandı. 1972'de yine Tahran'da Şerif Teknoloji Üniversitesi'nin rektörlüğüne getirildi. 1973'te Șahbanu Farah Pevlevî'nin himayesinde kurulan İmparatorluk Felsefe Akademisi'nin başkanlı görevi kendisine verildi. 1979 İran Devrimi sırasında ve ardından kurulan İran İslâm Cumhuriyeti'nde görevlerine devam eden Seyyid Hüseyin Nasr, 1984'te ABD'ye gitti ve George Washington Üniversitesi'nde İslâmî ilimler profesörü olarak göreve başladı. İran İslam Devrimi'nden sonra ülkesinden temelli ayrılıp ABD'ye yerleşti. Edinburgh ve Temple üniversitelerinde öğretim üyeliği de yapmış olan Nasr, 1984 yılından beri George Washington Üniversitesi'nde İslam Araştırmaları profesörüdür. Seyyid Hüseyin Nasr, gelenekselci felsefî akımın yaşayan önemli temsilcilerinden biridir.[2] Oğlu Vali Nasr günümüzün önde gelen ortadoğu uzmanları arasında sayılır.

İncelemeler

Tümünü Gör
293 syf.
·
5 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Gerçekten tam bir rehber kitap. Kitabın ilk bölümünde yazar İslam'ın ana konularını ( Kur'an'ı Kerim, sünnet, hadis, insan, şeriat , bilim , felsefe vs.) işliyor ve günümüz ile ilişkilendiriyor . İkinci kısmında yönünü modern dünyaya çeviriyor ve modern Batı'da din, bilim, felsefe ve düşünce akımlarını kişiler ve yaptıklarıyla birlikte irdeliyor. Üçüncü kısımda ise genç müslümanlar için tehlikeleri ve bu tehlikeler karşısında Müslümanların nasıl davranmasını gerektiğini çok güzel bir dille açıklıyor. Kitap modern çağda bir müslüman için gerçekten güzel bir rehber kitap olmuş, tavsiyedir .
Genç Müslümana Modern Dünya Rehberi
8.7/10 · 140 okunma
Reklam
176 syf.
·
23 günde
·
3/10 puan
Entelektüel camianın tavsiye ettiği bir kitap olması hasebiyle okumaya başlarken gayet olumlu duygular barındırıyordum. Ama beklediğimi bulamadım malesef. Tabiat ve insana dair bir kitap olmasının yanında alakasız bulduğum pek çok konuyu da içeriyor. Mesela uzunca Grek kozmolojisinden bahsetmiş yazar... Psikolojik çıkarımlar aradım çokça ama ne yazık ki onu da bulamadım. İçerik dışında kitapta bolca da yazım yanlışı var. Örneğin; entelektüel yazması gerekirken entellektüel, kolektif yazması gerekirken kollektif.... Sonuç olarak zorla ve sinir harbi yaşayarak bitirdiğim bir kitap oldu.
1 yorumun tümünü gör
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42