Gary L. Francione

Gary L. Francione

Yazar
6.2/10
12 Kişi
·
28
Okunma
·
2
Beğeni
·
233
Gösterim
Evcilleştirilmiş hayvanları olan insanların bu hayvanları yemek aklının ucundan bile geçmez. İnsan harici arkadaşlarımızla kurduğumuz ilişkiyi yiyecek için kullandığımız hayvanlarla da kurmaya başlarsak onları yemeyiz.
136 syf.
·5 günde·3/10
Vegan-vejetaryen beslenme biçimi hakkında fikir sahibi olmak için edindiğim bu kitap beni fazlasıyla hayal kırıklığına uğrattı. Son derece agresif bir tutumla vegan olmanın ahlaki yönünü irdeleyen kitap veganlığı, vegan insanların sıklıkla maruz kaldıkları argümanlar üzerinden anlatmayı amaçlıyor. Özellikle tüm soruları "İyi ama...." argümanı üzerinden ele alması güzel bir amaca hizmet ediyor olsa da, bu sorulara verdiği yanıtlar ne yazık ki hiç tatmin etmiyor. Özellikle küçük çocukların inatlaşmalarını andırırcasına "İyi ama et yemezsem daha çok hasta olurum." argümanını "iyi de et yiyenler de hasta oluyor" şeklinde açıklamaları son derece saçma geldi. Ben daha çok vegan beslenmenin üstlendiği misyon ve yaygın bilinen yanlışlara getirecekleri mantıklı ve bilimsel açıklamaları okumayı beklerken işin ahlaki yönünün bu derece baştan savma ele alınmasına anlam veremedim. Vegan ya da vejetaryen olmayı düşünen kişilerin bu kitap yerine başka kaynak kitapları okumalarını öneririm.
136 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Veganlığın ne olduğunu anlatmak adına kolay ulaşılabilecek bir kaynak.Yalnız, veganlığı neredeyse sadece "etik" tarafıyla ele almış ve tüm kıyaslamaları bir köpek dövüşü üzerinden yapıyor olması anlatım açısından eksik kalmış izlenimi verdi. Yine de neden vegan olmalı ? sorusuna sorulacak çoğu soruya cevap veriyor,tam olarak cevaplayamadıklarını da araştırmaya yönlendiriyor.
136 syf.
·3/10
Ben vegan olmaya çok meyilli bir insan olarak, nedense bu kitap beni tam anlamıyla bir vegan yapamadı. Kitapta günlük konuşma ile et tüketen insanların veganlara sordukları soruları, veganların yaklaşık 1-2 sayfalık cevaplarıyla okuyoruz. Aslında böyle ciddi bir konunun kitap mecrası ile insanlara anlatmak ve onların fikirlerini değiştirmeye yönelik çalışma yapmak çok güzel. Ama kitapta kullanılan dil, et tüketen insanın sorduğu soruya karşı alaycı yaklaşımı beni biraz kitaptan soğuttu. Alaycı yaklaşımı bir yandan haklı, çünkü kitabı yazanlara göre et tüketmek, hayvanlara bu yönde gereksiz acı çektirmek çok yanlı. Cevabı okuduğum zaman sanki bana bağırılıyormuş gibi hissettim sürekli. Halbuki insanlara bir şey anlatmak istiyorsanız, onların anlayacağı dilden bunu iletmeniz gerekir. Kitapta et kullanımı tahribatına yönelik kanıtlarda var, kanınızı soğutacak gerçeklerde. Veganlığa meyilliyseniz ve dışarıdan bir etken bekliyorsanız okuyun, farklılık katabilir. Belki kitabın anlatmak istediklerine ek olarak bir kitap daha yazılabilir, daha yararlı olacağına eminim.
136 syf.
·25 günde·Beğendi·8/10
Önyargılarımızı bir kenara bırakıp bakılması gereken bir kitap bence. Ben baya keyifle okudum. Herkese ciddi anlamda tavsiye ediyorum. :):):):):):):)

Yazarın biyografisi

Adı:
Gary L. Francione
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 28 okur okudu.
  • 15 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.